Kontaktuj nás

Úspešné značky tvoria v ľuďoch dojem, že niekam patria

Vladis Juraš
6. 1. 2021
4
min.

Ako podnikateľ nepredávate len svoje produkty alebo služby. Predávate niečo viac. Jedinečná emócia, ktorú získajú zákazníci kúpou práve vášho produktu sa môže časom pretaviť do dlhodobej lojality vašich konzumentov.

Firma bez hodnôt je ako dom bez základov

Keby vám teraz niekto vymenuje mená 10 najznámejších značiek, určite by ste dokázali ihneď odpovedať, čo tieto značky vo vás vyvolávajú. Čo by však odpovedali ľudia, keby sa ich spýtajú na to, čo v nich vyvoláva vaša značka? Hodnoty sú tvárou každej firmy. Sú ľudia, pre ktorých budete atraktívny, pre niektorých zase menej, niektorí vás budú milovať za to, ako sa prezentujete a iní vás budú naopak zosmiešňovať. Ale to je v pohode.

Najdôležitejšie je to, že ako firma máte jasný cieľ, ktorý chcete dosiahnuť, že máte vlastné postoje, za ktorými si stojíte a vlastné, nenapodobiteľné ja. Nebojte sa tvrdiť, že vaše služby alebo produkty nie sú pre všetkých. Buďte značkou, ktorá bude autentická a ktorá bude niesť také hodnoty, pri ktorých si vaša cieľová skupina povie, že má s vašou značkou niečo spoločné.

Nerobíte to pre seba, robíte to pre ľudí

Pokiaľ podnikáte, nepochybne dávate veľké úsilie do toho, aby vaša firma fungovala a aby to, čo predávate malo úroveň. Aj napriek vašej oddanosti firme je hlavnou “hviezdou” vášho marketingu niekto iný ako vy - sú to vaši zákazníci. Ľudia prirodzene radi počúvajú o sebe len to pozitívne a teší ich, keď niekto ocení ich existenciu. Taktiež každý z nás, či si to už uvedomujeme alebo nie, túži niekam patriť, byť súčasťou niečoho väčšieho.

Práve preto je dobré mať hneď od začiatku podnikania nastavené hodnoty. Pokiaľ ich máte nastavené, je oveľa jednoduchšie vymýšľať nové podnikateľské aktivity, ktoré koniec-koncov ani nemusia byť priamo prepojené s tým, čo robíte. Tieto aktivity a celkovo hodnoty ako také dobre fungujú pri vytváraní silného dlhodobého vzťahu firmy so zákazníkom. Buďte kreatívni a dajte ľuďom to, čo im nedá žiaden iný váš konkurent - či už materiálne (zľava, produkt grátis), alebo emocionálne. Pokiaľ chcete niečo dostať, musíte najskôr niečo dať.

"Ľudia nečítajú reklamy, čítajú len to, čo ich zaujíma. A niekedy je to aj reklama."

Aj malá značka dokáže emóciou prekonať tie väčšie

Predávate nový produkt a chcete, aby si ho ľudia vyskúšali a obľúbili si ho. Aby si ho najprv vyskúšali, musia si ho v prvom rade kúpiť. Presne toto je moment, kedy je dôvera a emócia zákazníka voči vašej značke veľmi dôležitá. V prípade, že máte veľké meno a dobrú reputáciu na trhu, pôjde vám to o niečo ľahšie. Ak nie, je na čase použiť v marketingu zopár emocionálnych hákov. V tomto momente je úplne jedno, či ste malá alebo veľká spoločnosť.

Vašimi zákazníkmi sú stále ľudia z mäsa a kostí, ktorí majú svoje túžby a emócie. Ukážte im niečo, čo ich donúti premýšľať, prípadne im v niečom zmeňte pohľad na vec. Vytvorte prepojenie medzi tým, čo chcete, aby ľudia vedeli o vašom produkte a medzi tým, čo ich skutočne zaujíma. Ako povedal Howard Gossage: “Ľudia nečítajú reklamy, čítajú len to, čo ich zaujíma. A niekedy je to aj reklama.”

Tvorte pevné kamarátstva medzi zákazníkmi a značkou

Predstavte si, že ste na stretnutí so svojim priateľom. Zaujal by vás tým, že by celý čas viedol monológ o tom, aký je najlepší, čo sa mu podarilo minulý mesiac a akú má veľkosť topánok? Alebo by vás na úvod zaujal krátkou príhodou z víkendu, spýtal by sa vás na to, čo práve zažívate, pochválil by vám sako a pri odchode by vás ponúkol obľúbenou čokoládou?

So svojimi zákazníkmi je lepšie komunikovať tak, ako to bolo spomenuté v druhom prípade. Vy, čo predávate, ste tými, ktorí od ľudí niečo chcú. Dajte najprv ľuďom nezištne to, čo chcú oni a získate si tým ich sympatiu. Ak si od vás nič nekúpia hneď, budú mať aspoň dobrú mienku o vašej značke a podvedome budú nad vami uvažovať ako nad niekým, u koho si raz budú chcieť niečo kúpiť.

Ako narábame so svojimi hodnotami v Prognesse?

Našim hlavným poslaním je pomoc menším a stredne veľkým podnikateľom sa pretransformovať do digitálneho sveta. Ďalšou našou hodnotou je šťastie, ktoré je výsledkom našej práce. To, že dokážeme podať pomocnú ruku v najpotrebnejšej chvíli sme ukázali v kampani Pomáhame podnikateľom a živnostníkom. Vybrali sme 3 krízou zasiahnutých podnikateľov a obdarovali sme ich základným balíčkom digitálneho marketingu, ktorý sme im bezplatne venovali na 1 a pol mesiaca. 

Školenie v rámci projektu Prognessa Academy v Banskej Bystrici, ktoré sme poskytli bezplatne.

Okrem toho si svoje znalosti z oblasti online marketingu nenechávame len pre seba, ale šírime ich ďalej. Školenia v rámci projektu Prognessa Academy pomáhajú podnikateľom z rôznych odvetví porozumieť sociálnym médiám, budovaniu značky a predaji na online platformách. Toto je len časť z toho, čo z nás robí viac ako len agentúru predávajúcu svoje služby.

Dohodnime sa
na bezplatnej konzultácii
Prečítajte si Progres
Spoznajte príbehy
našich klientov
Aby sa o podnikaní len nerozprávalo, poďme niečo spoločne podniknúť
Zistite, aké riešenia vieme ponúknuť pre Vaše špecifické situácie.

Otváracie hodiny:
PO - PIA
8:30 - 17:00
SO - NE
zatvorené
Bélu Bartóka 20/A
979 01 Rimavská Sobota
0902 126 561
info@prognessa.com
Spojte sa s nami:
©2019 - 2023 PROGNESSA, s. r. o.
|
verzia 6.0
|
Ochrana osobných údajov
|
Obchodné podmienky