Kontaktuj nás

Ako sa zmenil biznis za posledný rok?

Ema Rudinská
18. 1. 2024
2
min.

Pri našich stretnutiach s majiteľmi a manažérmi firiem, posledný rok evidujeme nový trend na trhu a to, že už nie je problém produkty predávať, ale ich vyrábať. Naši klienti nás často oslovujú s prosbou o radu v oblasti ľudských zdrojov, pretože cítia nedostatok pracovných síl. Pociťujete tento problém aj vy?

Doba sa mení, držme s ňou krok

Pred pár rokmi to fungovalo tak, že na trhu nebolo dostatok pracovných miest. Zamestnanci medzi sebou doslova “bojovali” o to, kto je na otvorenú pozíciu vhodnejší a kvalifikovanejší. Dnes sa karta obrátila a na voľné pozície je potrebné uchádzačov hľadať, oslovovať, súťažiť o prestíž a ponuku pracovných benefitov s ostatnými firmami.

Čo v dnešnej dobe priťahuje kvalifikovaných zamestnancov najviac ?

Samozrejme je to plat, pracovné benefity, náplň práce, ale čo zaváži takmer najviac je, že uchádzač pozná spoločnosť. Prešli sme turbulentným obdobím a ľudia hľadajú stabilitu. Myslia si, že ju nájdu v spoločnostiach, ktoré sú etablované, ale hlavne známe. 

Dnes už len málo ľudí zašle životopis do spoločnosti, ktorú nepozná, prípadne o nej ani nikdy nepočul. Situáciu na trhu neuľahčujú ani veľkí medzinárodní hráči, ktorých každý pozná, lebo využívajú všetky možnosti digitálneho marketingu, aby ste o nich vedeli.

Ako konkurovať korporátu? Je to vôbec možné?

Keď sa pozrieme do minulosti, spomenieme si na malé lokálne predajne, kde predavačka poznala polovicu mesta a tá druhá polovica mesta o nej vedela od známych, preto sa jej darilo a mala spokojných zákazníkov aj zamestnancov. 

Túto formu predaja postupom času vytesnili veľkí hráči, ktorí začali vytláčať lokálnych podnikateľov a preberať im zamestnancov. Tak je tomu aj dnes. 

Čo je v tomto smere dôležité urobiť, aby ste nemali núdzu o predaj či zamestnancov?

Odpoveďou je BUDOVANIE ZNAČKY

Budovanie značky sa dá robiť dvoma spôsobmi. Prvý je budovanie značky smerom k zákazníkom a druhý spôsob je smerovať k potenciálnym zamestnancom. Tomu sa hovorí employer branding

Ak sa rozhodnete pre svoj marketing využiť Employer branding, dáme vám malú radu nad zlato. Je dôležité, aby ste do kampaní zakomponovali najmä tváre. Ľudia robia s ľuďmi, a preto to vie veľmi zavážiť. 

Postujte na sociálne siete seba, ako majiteľa firmy, predstavte sa, povedzte niečo o sebe a o tom, koho hľadáte k sebe do tímu, predstavte hodnoty, ktoré zdieľate ako firma. Pridajte tiež kolegov, ako trávia voľné chvíľe v práci, čo im viete poskytnúť, predstavte bežný pracovný deň. 

Čím viac človek o vašej firme bude vedieť, tým vo vás bude mať väčšiu istotu. Aj takýmto spôsobom si viete pritiahnuť toho správneho kandidáta.

Dohodnime sa
na bezplatnej konzultácii
Prečítajte si Progres
Spoznajte príbehy
našich klientov
Aby sa o podnikaní len nerozprávalo, poďme niečo spoločne podniknúť
Zistite, aké riešenia vieme ponúknuť pre Vaše špecifické situácie.

Otváracie hodiny:
PO - PIA
8:30 - 17:00
SO - NE
zatvorené
Bélu Bartóka 20/A
979 01 Rimavská Sobota
0902 126 561
info@prognessa.com
Spojte sa s nami:
©2019 - 2023 PROGNESSA, s. r. o.
|
verzia 6.0
|
Ochrana osobných údajov
|
Obchodné podmienky