Kontaktuj nás

Kedy sa práca agentúry oplatí a hlavne zaplatí?

Vladis Juraš
23. 1. 2024
4
min.

Ako všade, aj v marketingu platí, že trpezlivosť prináša ruže. Kedy a za akých podmienok môžete očakávať to, že uvidíte naspäť investície, ktoré ste vložili do rozvoja marketingu svojej spoločnosti?

Marketing nie je čarovná palička

Všetci by sme radi zažili utópiu, v ktorej by sme svoje investované peniaze videli na druhý deň naspäť. Ale v marketingu a ani v živote nikdy takáto mágia nefungovala a ani fungovať nebude - bolo by to príliš jednoduché. Nemôžete očakávať ani to, že týždeň po spustení kampaní dosiahnete raketové výsledky. Ak vás niekedy sklamalo to, že Váš marketingový partner nebol schopný docieliť vaše privysoké ciele behom niekoľkých dní, bohužiaľ, nebola to ani ich a ani vaša vina. Z podnikania určite viete, že princíp úspechu je raz taký.

Čo sa týka očakávaní, počítajte s mesiacmi dopredu, lebo tam Vás čakajú vaše prvé reálne výsledky. Všetko dobré v živote si vyžaduje trpezlivosť. Dlhodobý fungujúci vzťah, budovanie renomovanej značky, či napríklad učenie sa hrať na hudobný nástroj. Toto všetko si vyžaduje poctivosť, každodennú pozornosť a vieru v to, že ide o dobre využitý čas. Preto vždy pred zapnutím kampaní premeňte svoje “veľké oči” na veľkú trpezlivosť a dôveru v to, čo robíte.

Pripravení na všetko

Úspechy a skvelé výsledky sa nerodia z čistej improvizácie. Ak ste niekedy dosiahli niečo senzačné, vždy to bolo len vďaka konkrétnym krokom, ktoré ste spravili. Taktiež to platí aj na online platformách ako Instagram, Google, a i. Pokiaľ sa rozhodnete spustiť nejakú reklamu na nejakom Instagrame na nejaký čas, tak to bude mať pochopiteľne nejaký výsledok. A presne tie “nejaké” nepredvídateľné výsledky zrejme nechcete.

Je na mieste rozmýšľať od podstaty veci - Prečo chcem propagovať na Facebooku a nie na Instagrame? Kedy a na ktorej platforme je moja cieľovka? Čo musí byť v mojej reklame, aby som nesplynul s davom a dal návštevníkom sociálnych sietí to, čo im nedá nikto iný? Je dosť možné, že vy si tieto otázky nebudete musieť položiť, keďže agentúra, s ktorou spolupracujete, má tieto odpovede už dávno v malíčku na základe všetkých skúseností z bývalých úspešných, ale aj neúspešných kampaní. Čo sa týka plánovania, určite rátajte aj s tým, že nie všetko pôjde tak hladko, ako by malo. Je teda výhodné mať v zálohe pripravený plán B a aj plán C na každú možnú situáciu. Tie by mala mať v zálohe marketingová agentúra, s ktorou spolupracujete.

Performance ruka v ruke s brand buildingom

Keď budete tlačiť len na výkon, resp. predaj, tak budete pôsobiť v očiach konzumentov dojmom, že ste len ďalšia firma, ktorá chce, aby si od vás niečo kúpili. Ak však budete príliš vsádzať len na brand building (budovanie značky), tak sa stane to, že ľudí svojou propagáciou síce potešíte, rozosmejete, či možno až dojmete, ale tam to pre nich bude končiť. Aby ste graf z tohto článku videli aj pri svojich výsledkoch, myslite na to, vďaka čomu vzniká. Je to balans medzi atraktívnou značkou a schopným výkonom. Sami vieme, že nie je ani trochu jednoduché tieto dve položky držať v rovnováhe, no už snaha o dosiahnutie tejto rovnováhy vie byť pre vás priaznivá. Ukážte, čo svojim zákazníkom viete poskytnúť, v čom spočíva vaša jedinečnosť a potreba práve vášho produktu, a ak je to naozaj potrebné, tak hovorte aj o technických parametroch. Ale myslite na to, že ľudia chodia na sociálne siete kvôli relaxu a zábave. A aby ste to neboli práve vy, kto bude tou suchou reklamou, ktorú budú všetci považovať za otravnú - tu prichádza na rad budovanie značky. Prebuďte v ľuďoch rôzne nové myšlienky, zaujmite ich čímkoľvek, čo možno nemusí ani priamo súvisieť s tým, čo predávate. Presvedčte ich, že nie ste len ďalšia firma, resp. reklama v poradí. Presvedčte ich, že s vašou značkou môžu byť súčasťou niečoho senzačného. Nakúpu predchádza sympatia - nikdy to nefunguje naopak.

Objektivita kolektívu nad subjektivitou jednotlivca

Obohatenie vašej objektivity môže priniesť práve spolupráca s marketingovou agentúrou. Nájdete v nej ľudí s odlišným štýlom rozmýšľania, ako máte vy a vaši zamestnanci. Kreatívci sa rozhodne nebudú pozerať na niečo úplne rovnako ako vy. Presne táto rozdielnosť perspektív vás môže posunúť dopredu. Pomôže vám poukázať na príležitosti, ktoré ste možno doteraz nevideli.

Peniaze neklamú

Skúsenejšie spoločnosti dobre vedia, že mať vlastné marketingové oddelenie sa nie vždy finančne vypláca. V dnešnej dobe majú vlastné marketingové oddelenia prevažne veľké medzinárodné korporácie. Pri in-house marketingu musíte priamo vy rozmýšľať, ako maximálne zaťažiť svoj kreatívny tím tak, aby mal prácu na celý deň. Prípadne túto povinnosť musíte delegovať na niekoho, kto už má pravdepodobne dosť povinností aj bez zodpovednosti za marketing. Starostlivosť o zamestnancov, ktorí sa starajú o váš marketing, by bola pre vás omnoho časovo a finančne nákladnejšia ako nákup agentúrneho balíčka služieb. 

V roku 2022 sa začali do povedomia dostávať tzv. Google konzultanti. Tí vás môžu osloviť s bezplatnou ponukou konzultácie vašich marketingových výsledkov a cieľov. Je to dobrá možnosť, no pri jej využití však netreba zabudnúť na to, že títo konzultanti nie sú odborne zaškolení zamestnanci spoločnosti Google. Sú to externé agentúry, ktoré zamestnávajú ľudí, ktorí nemusia mať dostatočné skúsenosti v online svete, a ich rady vás môžu stáť nemalé náklady na nepresne nastavený marketing. Pokiaľ si nie ste istí, je vždy lepšie obrátiť sa na odborníkov - marketérov, ktorí sa ním zaoberajú prakticky od dospievania.

Dohodnime sa
na bezplatnej konzultácii
Prečítajte si Progres
Spoznajte príbehy
našich klientov
Aby sa o podnikaní len nerozprávalo, poďme niečo spoločne podniknúť
Zistite, aké riešenia vieme ponúknuť pre Vaše špecifické situácie.

Otváracie hodiny:
PO - PIA
8:30 - 17:00
SO - NE
zatvorené
Bélu Bartóka 20/A
979 01 Rimavská Sobota
0902 126 561
info@prognessa.com
Spojte sa s nami:
©2019 - 2023 PROGNESSA, s. r. o.
|
verzia 6.0
|
Ochrana osobných údajov
|
Obchodné podmienky