Logo Prognessa
Kontaktuj nás
hello world!
Ako zvládnuť krízu na jednotku?
Daniel Csúr
|
23. októbra 2020

Kríza nám v roku 2020 zaklopala na dvere a mnohé firmy to bohužiaľ určite položí. Ako ale zvládnuť krízu na jednotku a dokonca vyjsť z nej ako víťaz? V tomto článku si prejdeme konkrétne kroky ako nielen zabrániť tejto situácii, ale aj využiť ju ako príležitosť pre rozvoj. 

Definujme si: Kríza je udalosť s veľkým dopadom, ktorá ohrozuje životaschopnosť organizácie. Počas tohto obdobia je manažment firmy nútený prijímať rýchle rozhodnutia, ktoré určujú krátkodobú a dlhodobú budúcnosť firmy. Avšak, nečinnosť, neprítomnosť reakcie a neschopnosť prispôsobenia môže priviesť firmu k problémom, ba až insolventnosti. Kríza je vlastne podstatná zmena premenných alebo pravidiel hry, ktorá sa volá trhová ekonomika.

Na krízu sa dá pozerať aj inak. Ako aj samotné podnikanie, kríza je dobrodružstvo, ktoré ponúka príležitosti. Dokonca mnohé zmeny, ktoré pribiehajú vo firme počas krízy (v prípade ak firma reaguje), by nastali tak či tak, len v inom časovom horizonte. Pre lepšie usporiadanie aktivít, ktoré firma musí urobiť v krízovej situácii je potrebné držať sa troch fáz krízového manažmentu. 

Fázy zvládnutia krízy na jednotku:

 1. Príprava rýchleho plánu
 2. Implementácia a kontrola
 3. Prispôsobenie a víťazstvo

Fáza 1: Príprava rýchleho plánu

Primárne je potrebné zistiť, aký ekonomický efekt môže mať krízová situácia na moju firmu. Najlepšie je pripraviť si scenárov niekoľko, aby si sa mohol orientovať a presne vedel postup v lepších, horších, zlých a likvidačných „scenároch“. 

Začni s finančným plánom: 

 • Aký finančný dopad môže mať kríza na moju firmu?
 • Aké je minimum tržieb, ktoré moja firma musí mať aby prežila? 
 • Ako dlho dokážem prežiť s mojou rezervou?
 • Ako budem plánovať financie firmy, ak kríza bude trvať x mesiacov? 
 • Čo viem urobiť, ak mi dôjdu likvidné peniaze (cash a bankový účet)? 

Pokračuj organizačným plánom: 

 • Kto je zodpovedný za implementáciu aktivít počas krízy? 
 • Musím prepúšťať? 
 • Musím meniť úväzky alebo pracovné zaradenia? 
 • Ako sa zmenia roly zamestnancov vo firme? 
 • Ktoré aktivity zamestnancov budú prioritnými a ktoré nie? 

Vymysli fungovanie „po novom“ nielen pre svoju organizáciu, ale aj pre svojich klientov, partnerov a dodávateľov. Napríklad, počas karantény si museli zákazníci reštaurácií zvyknúť na systém objednávania obedov a donášky, nakoľko jesť v interiéri nebolo možné. Reštaurácie, ktoré chceli prežiť, potrebovali v svojej komunikácii navigovať svojich zákazníkov: Na aké číslo majú zavolať, kam majú prísť pre obed, aké je dnes menu a ďalšie údaje pre nich.

Keďže počas krízy čas hrá proti tebe, rozdeľ si opatrenia do troch kategórií: 

 • Prioritné veci (veci, ktoré urgentne potrebuješ riešiť)
 • Nastavenie systému na ďalšie týždne (strednodobý plán týždeň až 3 mesiace)
 • Dlhodobý plán (Ako svoj biznis dlhodobo previesť transformáciou do digitálneho sveta)

Fáza 2: Implementácia a kontrola

Každá firma má náklady, ktoré by mohla minimalizovať. Dobrý krízový manažér mal by triezvo zanalyzovať a klasifikovať všetky náklady na: 

 • Životne nutné 
 • Potrebné
 • Želateľné
 • Nepodstatné

Pri minimalizácii nákladov je potrebné si pamätať, že blaho firmy je nad blahom manažmentu a zamestnancov. Pretože bez blaha firmy už nebude potrebný ani manažment, ani zamestnanci. Firma si tiež v krízových prípadoch dokáže nájsť jednoduchšie zamestnancov ako majiteľa alebo manažment. Systém firmy musí byť prispôsobiteľný náhlym zmenám podmienok. 

Zmapuj si všetky produkty a služby: 

 • Ktoré tvoje produkty/služby...
  • ...ľudia potrebujú najviac v tejto dobe? 
  • ...dajú sa zdigitalizovať (napr. objednať online)? 
  • ...treba posilniť z hľadiska marketingu?

Fáza 3: Prispôsobenie a víťazstvo

V určitých obdobiach rozvoja ľudstva boli prelomy, ktoré nás posunuli dopredu. V nejakom čase to bol prechod z manuálnej výroby do zavedenia strojov, t. j. systém zvýšil svoju efektivitu a kapacitu pridanej hodnoty. Táto kríza ešte raz dokazuje to, že doba digitalizácie a digitálnej transformácie je tu. Firmy, ktoré mali už aktívne digitálne kanály boli na toto obdobie lepšie pripravené a efektívnejšie vedeli reagovať. Tí však, ktorí nenasadnú na vlak digitalizácie majú dlhodobo zníženú šancu na prosperitu a prežitie. 

Začni rozmýšľať o digitálnom prechode svojej firmy, veď radšej neskôr ako nikdy. Opýtaj sa: 

 • Ako zdigitalizovať svoje produkty a služby tak, aby si minimalizoval fyzický kontakt so zákazníkmi? 
 • Ako zdigitalizovať procesy vo firme, aby zrýchlili a zefektívnili systém komunikácie?
 • Ako zdigitalizovať predaje?
 • Ako dať digitálne vedieť o mojich produktoch a vytvoriť si digitálnych obchodných zástupcov?
 • Ako komunikovať benefity mojich produktov a služieb digitálne?

Prečo povedať áno digitálnej transformácii?

 • Skôr či neskôr sa kríza skončí. Zákazníci ale neprestanú tráviť čas v online svete. 
 • Digitálna transformácia nezáleží na lokalite. Už nemusíš byť pripojený k adrese, digitál tvojej firme umožňuje rozšíriť lokalitu a v niektorých prípadoch predávať kdekoľvek. 
 • Digitálna transformácia optimalizuje náklady. 
 • Digitálna transformácia minimalizuje chyby.

"Online marketing nie je primárne náklad. Je investíciou do budúcich výnosov. Práve vďaka tomuto marketingu budeš prvým, ku komu prídu zákazníci."

Tvoja konkurencia už zrejme vypla svoju reklamu. Čo to znamená pre teba? To, že cena online reklamného priestoru je nižšia ako bežne. Je ten pravý čas byť v digitále.

Na záver, ako sme my zvládli krízu na jednotku?

 • Zvýšili sme reklamné rozpočty 3-násobne
 • Zvýšili sme počty online stretnutí s klientmi o 200%
 • Otvorili sme 3 nové regióny

Toto nám zabezpečilo to, že už 5 mesiacov po prvej vlne krízy sme boli o 150% vyššie tržbovo ako pred krízou. 

Ako zvládnuť krízu

Zvládni krízu lepšie ako tvoja konkurencia a pozri si 50-minútové bezplatné video s hlbším vysvetlením témy „Ako zvládnuť krízu na jednotku“ na www.prognessa.com/academy/zvladni-krizu

Mohlo by ťa zaujímať
Ako na online marketing? Pozrite si niekoľko tipov

Pod online marketingom si môžeme vyrozumieť všetku činnosť spojenú s predajom produktov a služieb, ktorú vykonávame na internete. Ak chce byť dnes firma úspešná, musí sa zamerať vo väčšine prípadov na online marketing. Pozrieme sa na niekoľko tipov, ako sa stať úspešným vo svete online marketingu, aby vaša firma časom napredovala.

Aby sme mohli najskôr začať, musíme si podrobnejšie opísať, čo to vôbec online marketing je. Ide vlastne o veľkú časť marketingu, ktorá sa zameriava na zviditeľňovanie vlastnej firmy na internete. Azda najväčšiu časť online marketingu tvoria sociálne siete. Medzi ne zaraďujeme napríklad Facebook, Instagram či YouTube. Ide o tri najnavštevovanejšie sociálne siete na Slovensku, ktoré navštevuje milióny ľudí mesačne.

Všeobecne online je takmer 5 miliónov Slovákov. Takmer 3 milióny aktívne využívajú sociálne médiá. V porovnaní rokov 2019 a 2020 došlo k 6,6% nárastu počtu používateľov sociálnych médií. Podľa údajov Statisty z júla 2020 je najrozšírenejšou sociálnou sieťou na Slovensku Facebook, na ktorý mesačne príde 2,7 milióna ľudí, čo je približne polovica populácie na Slovensku. Na druhom mieste sa umiestnil YouTube, kde mesačne príde 2,4 milióna Slovákov. Viac ako jeden milión užívateľov zo Slovenska má Instagram, kde mesačne príde 1,2 milióna Slovákov.

Online marketing: sociálne media na Slovensku

96% slovenských používateľov používa sociálne médiá cez mobil. Podiel webového prenosu generovaného mobilnými telefónmi stúpa, zatiaľ čo v prípade notebookov a počítačov klesá. 

Facebook - fenomén dnešnej doby

Na svete sa nájde veľmi málo ľudí, ktorí nepoznajú sociálnu sieť Facebook. Aj preto je mimoriadne dôležité, aby ste si založili firemný účet na tejto sociálnej sieti, pretože tam viete získať niekoľko stoviek nových klientov. V tomto článku sa pozrieme na niekoľko tipov a rád, ako byť úspešný na Facebooku.

V prvom rade je potrebné mať kreatívnu komunikáciu vašej značky. Mali by ste sa vo vašej firme riadiť heslom menej je niekedy viac, nemali by ste povedať ľuďom všetko hneď a naraz. Zabávajte ľudí na vašej stránke rôznymi slovnými hračkami, rovnaký obsah komunikujte rôznymi spôsobmi a čo je mimoriadne dôležité – buďte jedineční. Ukážte ľuďom, čo vás delí od konkurencie a vytvárajte rôzne novinky, ktoré ešte nikto nemal. Buďte práve vy ten, od ktorého bude konkurencia odkukovať.

Ak si chcete vybudovať úspešnú značku vašej firmy, musíte mať zaujímavý obsah stránky na Facebooku. Váš obsah musí byť autentický, pravidelný a na 80% užitočný a na 20% predajný. Čo to znamená si vysvetlíme v nasledujúcich riadkoch.

Ak si chcete prilákať čo najviac ľudí na vašu stránku na Facebooku, musíte ich niečím zaujať. Na začiatok si vyberiete tri okruhy, ktorými by ste ľudí mali zaujať. Ukážme si to na príklade: Ak vlastníte reštauráciu v centre mesta, publikujte rôzne fakty o potravinách či spoločenských akciách. Za ďalšie si prilákajte zákazníkov históriou mesta či reštaurácie, v ktorom sa gastro podnik nachádza.

Veľmi dôležitá je aj interakcia s publikom. Odfoťte napríklad nejaké jedlo, ktoré ste v posledných dňoch vo vašej reštaurácii navarili, odfoťte ho a opýtajte sa publika, o aké jedlo ide. Takto si udržiavate kontakt s ľuďmi a ich podvedomie im našepkáva, že ste v komunikácii dobrý a preto radi navštívia vás. Posledných 20% tvorí už samotný predaj, kedy použijete nejaký slogan, ktorý vypovedá o vašej kvalite.

Ako na kvalitný firemný profil na Facebooku?

Na začiatok si treba uzrejmiť rozdiel medzi osobným profilom a firemným profilom na Facebooku. Osobný profil si zakladajú fyzické osoby, ktoré sa chcú dozvedieť novinky z diania vo svete alebo byť v kontakte s priateľmi. Práve tieto osobné profily sú terčom firemných profilov, ktoré si zakladajú firmy, celebrity či rôzne organizácie. Do firemného profilu sa zaraďujú napríklad mediálne portály či osobné profily. Výhodou firemného profilu je možnosť propagovať vlastnú značku formou platenej reklamy či sledovanie množstva štatistík.

Online marketing: Facebook štatistiky

Bohužiaľ, množstvo spoločností nevyužíva firemné profily na Facebooku naplno. Neil Patel spísal niekoľko tipov, ako spravovať dobrý a prosperujúci firemný profil. Základom je vložiť profilovú a titulnú fotku. Profilová fotka môže byť napríklad vaše logo. Na titulnej fotke sa môžu nachádzať zamestnanci firmy či rôzne slogany.

Ďalšou dôležitou časťou je sekcia o vás. Práve túto azda najdôležitejšiu časť mnoho firiem zanedbáva. Tu by sa mali ľudia dozvedieť základné informácie o firme, ako napríklad v čom podnikáte.

Ak chcete byť úspešní na Facebooku, určite sledujte svoje štatistiky. Tie vám ukazujú v čom sa musíte zlepšiť, aký príspevok bol najviac či najmenej úspešný a od toho sa môžete odraziť ďalej. V štatistikách môžete nájsť veľmi veľa užitočných vecí. Za spomenutie stoja napríklad príchody označení páči sa mi to. Facebook vie vyhodnotiť, či ľudia lajkli vašu stránku z časovej osi, alebo vás sami od seba vyhľadávali.

Online marketing: like

Facebook Ads

Ak sa dlhodobo trápite s nízkym počtom organických sledovateľov a nedokážete spravovať svoju stránku tak, aby chodili na vašu stránku sami od seba, musíte si zaplatiť reklamu. Jeden z ďalších dôvodov, prečo si vybrať reklamu na Facebooku je jeho navštevovanosť. Je to najznámejšia a najnavštevovanejšia sociálna sieť na svete, kde príde mesačne viac ako 2,5 miliárd ľudí.

Ďalším dôvodom, prečo si vybrať reklamu na Facebooku pre vašu firmu je to, že ľudia na tejto sociálnej sieti trávia tiež denne veľa času. Ľudia na celom svete trávia na Facebooku priemerne 38 minút denne. Za ten čas môžu uvidieť niekoľko reklám, medzi ktorými môže byť práve aj tá vaša.

Online marketing: TOP 10 Facebook štatistik 2020

Od kedy Facebook žiada údaje o vašej polohe, pomohlo to práve stránkam, ktoré často používajú platenú reklamu na Facebooku. Ak chcú svoje služby ponúknuť len do jedného mesta, pri nastavovaní reklamu si zaškrtnú konkrétne mesto, v ktorom sa bude reklama ľuďom zobrazovať. 

Obsahová stratégia

Podľa Asociácie digitálnych marketingových agentúr (ADMA) je najlepšie, ak neprispievate príspevkami na vašej stránke ani zbytočne často a ani príliš málo. Ak máte mediálny portál a ste na Facebooku, príspevky by sa kludne mohli prispievať každú jednu hodinu, pri horúcich aktualitách aj častejšie. Ak však budujete na Facebooku vlastnú značku, stačí napríklad jeden príspevok za pár dní. Základ je pravidelnosť a hodnota. Základom úspechu každej značky je komunikácia a hľadajte témy, ktoré vašich fanúšikov zaujímajú, zabavia či nahnevajú.

Druhy organickej propagácie na Facebooku

Propagovať a zviditeľniť svoju značku na kalifornskej sociálnej sieti môžete mnohými spôsobmi. Ako bolo spomenuté, zviditeľniť sa môžete organicky, ale aj platenou reklamou. Organicky sa môžete zviditeľniť tým, že budete postovať zaujímavý obsah pre svojich sledovateľov, ktorí ho poprípade môžu zazdieľať medzi svojich známych, ktorí vás začnú tiež sledovať. Práve pre toto sú závislé firemné profily od osobných, pretože im pomáhajú zviditeľniť sa.

Share it

Príspevky

Čo sa týka príspevkov, existujú rôzne druhy, ktoré môžete na svojej stránke zverejniť. Buď postnete fotku s popisom, ktorý obsah vystihuje. Rovnako môžete zverejniť namiesto fotky aj pútavé video. Aj k nemu sa hodí krátky popis, ktorý video opisuje. Novinkou Facebooku sú aj 3D fotky, vďaka ktorým môžete vytvoriť fotografiu na spôsob panorámy. Na 3D fotkách sa môžete pohybovať pohybom palca či obrátením telefónu.

Stories

Ďalším užitočným spôsobom, ako prinútiť ľudí rozprávať o vás a vnímať vás je pridávanie stories, teda príbehov. Tieto, hovorovo, storky slúžia na to, aby ste nemuseli zahustiť množstvom fotiek vašu časovú os. Príbehy pridáte na vašu stránku jednoducho: na vašej profilovej fotky stránky je také plus v malom modrom okienku. Keď na to kliknete, vyberiete si možností vytvoriť príbeh, zobraziť profilovú fotku a vyberte novú profilovú fotku práve prvú možnosť. Automaticky vás to presunie do vašej galérie fotiek, kde si môžete vybrať už z vytvorenej fotky, alebo nahrať priamo do systému novú fotografiu. Ak nechcete vložiť žiaden text, nálepku či pieseň, príbeh dáte už len zdieľať a váš príbeh sa zverejní.

Online marketing: storky

Instagram – pokroková platforma

Ďalšou sociálnou sieťou, ktorú vám v článku predstavíme, je platforma, ktorá patrí Facebooku, Instagram. Opäť, aj tu je dôležitá komunikácia s publikom. Instagram slúži primárne na pridávanie fotiek a videí, nie obsiahleho textu. Za posledné roky vzrástla popularita tejto sociálnej sieti rapídne a mnoho ľudí ju považuje za prvoradú sociálnu sieť. Avšak, pre firmy by mal by Instagram pod službou Facebooku, na ktorom by sa mali primárne prezentovať.

Ak chcete byť úspešní na Instagrame, musíte mať oveľa viac pravidelnejší a živší obsah ako na Facebooku. Ak chcete správne komunikovať na Instagrame, mali by ste používať množstvo hashtagov. Hashtagy slúžia ako neplatená reklama vášho produktu. Ak vám do obchodu s oblečením prišiel nový tovar značky Adidas, označíte pod fotkou „Dnes nám do obchodu prišli nové tepláky #Adidas.“ Ak tento hashtag zadáte, každý z celého sveta bude môcť vidieť vaše tepláky, ak si klikne na hocijakom inom profile na #Adidas. 

Miesto Instagramu v digitálnej stratégii

Podľa štúdie Asociácie digitálnych marketingových agentúr (ADMA) je miesto Instagramu v digitálnej stratégii veľmi dôležité a má nenahraditeľné miesto. Jej obsah sa delí na tri časti: Storytelling, Inšpirácia a Motivácia.

Pod pojmom storytelling sa rozumie vyrozprávanie príbehu dychberúcimi fotografiami, ktoré očaria vašich zákazníkov. Pod spomenutým slovom môžeme vidieť aj videá, ktoré vás ponoria do diania.

Online marketing: pekný instagram

Na Instagram sa nechodí diskutovať o politickom dianí v krajine. Ľudia si tam prídu oddýchnuť, zabaviť a nájsť inšpiráciou napríklad pri varení jedla, kde nejaký kuchár pridá video z jeho receptu. Rovnako tam môžete nájsť aj rôzne krásy sveta, kde sa pravdepodobne nemáte len tak ľahko dostať.

Ľudia často chodia na Instagram hľadať aj motiváciu. Neviete sa premôcť ísť behať, no potrebujete to a nechce sa vám? Choďte na Instagram a nájdite si ľudí, ktorí zoberú športové topánky a pri západe či východe slnka idú behať. Verte, že sa premôžete a výsledky sa ukážu hneď. 

Reklama vo vyhľadávaní

Google ponúka množstvo spôsobov, ako zviditeľniť svoju firmu v prehliadači. Jednou z nich je aj reklama vo vyhľadávaní. Ide o textovú formu reklamy, ktorá môže byť presne cielená na vášho potenciálneho zákazníka. Ak napríklad podnikáte s interiérovými dverami, zaplatite si reklamu vo vyhľadávaní Google a zákazník, ktorý si zadá do vyhľadávania „interiérové dvere“, bude vidieť vašu firmu na prvých priečkach vďaka vami zaplatenej reklame.

Online marketing: reklama vo vyhľadavání

Túto reklamu môžete cieliť na základe kľúčových slov alebo vstupných stránok. Ostaňme pri tých interiérových dverách. Pri nastavovaní reklamy si zadáte kľúčové slová „interiérové“ a „dvere“. Čo sa týka vstupných stránok, službe Google Ads pri nastavovaní reklamy ponúknete vaše vstupné stránky. Poskytnutím tohto zoznamu určite, kedy sa má zobrazovať vaša dynamická reklama a kam má Google Ads smerovať na vašej stránke potenciálnych zákazníkov. 

Video reklama

Video reklama je v dnešnej dobe veľmi populárnym druhom propagácie firmy. Ľudia často vyhľadávajú videá na to, aby sa s nejakou firmou oboznámili. Je to jednoduchší spôsob, ako čítať nejaký obsiahly článok. To, čo by ste chceli zákazníkovi ponúknuť v článku na jednu A4 viete zhrnúť do minútového videa. Aj práve preto sa do popredia dostáva tento druh reklamy, ktorý sa dá využiť na YouTube či na Facebooku.

Video reklama na YouTube

Video reklama na YouTube má viacero foriem. Základné sa delia na preskočiteľné reklamy in-stream a nepreskočiteľné reklamy in-stream. Preskočiteľné reklamy sú tie, ktoré môžete pred či počas videa preskočiť po piatich sekundách. Túto reklamu odporúča Google support použiť, ak si medzi hlavné ciele kampane zvolíte predaj, potenciálnych zákazníkov, návštevnosť webu, povedomie o značke a dosah či kúpnu úvahu o výrobku a značke.

Nepreskočiteľné reklamy in-stream sú tie, ktoré musíte dopozerať do konca. Tieto video reklamy sú kratšie ako 15 sekúnd a rovnako sa prehrávajú pred inými videami alebo počas nich. Tieto reklamy majú za cieľ zvýšiť povedomie o značke a dosah a diváci ich nemôžu preskočiť.

Video reklama na Facebooku

Video reklama na Facebooku je o 135% účinnejšia, ako statický dosah. Rovnako tento typ reklamy má väčší vplyv na nákup vášho produktu či služby, ako keby ste zvolili napríklad karusel reklamu. Je to všetko pre to, že ľudia často vyhľadávajú videá, ak sa chcú s niečím novým oboznámiť. Sú totiž lenivejší si prečítať článok, ako pozrieť kratšie video.

Facebook: fotoobsah vs. videoobsah

Na Facebooku dokážete vytvoriť až 2-hodinové video. Tu smeruje otázka na vás: Dokázali by ste tak dlho sledovať jedno video na Facebooku? Väčšina ľudí by to hneď vzdala, alebo by ho rovno preskočila. Preto je najdôležitejšie, aby ste vytvorili čo najkratšie video s pýtavým obsahom. Ideálna dĺžka videa je okolo 30 sekúnd, počas ktorých by ste mali zhrnúť všetko podstatné, čo by mal zákazník vedieť. Viac ako 80% ľudí pozerá reklamy bez zvuku. Preto je dôležité, aby ste aj vy vytvorili video bez zvuku s krátkymi titulkami, aby to zaujalo čo najviac ľudí. 

SEO články

SEO články sú dôležité pre zvýšenie povedomia firmy. Ak ste napríklad marketingová agentúra, môžete si založiť vlastný blog, na ktorý budete publikovať SEO články, ktoré keď sú dobre napísané, dostanú váš článok na popredné miesta vo vyhľadávaní Google.

Základom úspešného SEO článku je jedinečný obsah a časté používanie kľúčových slov, ktoré si pred písaním článku zadáte. Rovnako je dôležité, aby ste v článku využívali čo najviac linkov na iné stránky, odkiaľ ste čerpali informácie. Tieto články sú obsiahle a málokto si ich prečíta celé a do konca. Preto zvoľte pútavý úvod, cez ktorý sa dostane každý.

Keď článok dopíšete, prečítajte si ho po sebe a skontrolujte, či sa v ňom náhodou nevyskytli nejaké gramatické chyby. Po skontrolovaní a publikovaní si položte základnú otázku: Je vás obsah lepší ako má konkurencia? Ak to tak je, dostanete sa na popredné priečky vo vyhľadávaní a so svojou prácou môžete byť spokojný.

Online marketing: SEO optimalizácia

Reklama na spravodajských weboch

Ďalším druhom online marketingu je aj reklama na spravodajských weboch. Takúto reklamu delíme na dve časti: reklama formou bannerov alebo PR článkov.

Bannerovu reklamu viete dostať na spravodajské portály rôznymi spôsobmi: buď vás tam automaticky presadí Google, keď ste si zaplatili reklamu cez Google Ads, alebo po dohode so správcom spravodajského portálu. Väčšinou ide o portály, ktoré majú vysoké čísla sledovanosti a ľudia sa radi vracajú na ich stránku.

Reklama na spravodajských weboch

Ak chcete reklamu na spravodajskom webe formou PR článku, musíte sa ozvať priamo správcovi webového portálu. Vy pošlete do redakcie hotový článok s fotografiami, ktorý už portál zverejní na svojom webovom sídle. Väčšinou sa na týchto článkoch vypínajú komentáre, aby ľudia nemohli diskutovať v komentároch. 

Reklama v online katalógoch

Online katalógy sú rovnako spôsobom, ako svoju firmu zviditeľniť. Ide o veľmi jednoduchý spôsob, ako prezentovať základné údaje o firme v pár riadkoch. Medzi najznámejšie online katalógy firiem na Slovensku patri Azet a Zlaté stránky.

Firma by mala mať v online katalógu niekoľko viet o sebe, základné kontaktné údaje (telefónne číslo, mail, emailová adresa, webová stránka), sídlo firmy, fakturačné údaje či otváracie hodiny. Rovnako, ak má firma účet na sociálnych sieťach, tak je možnosť sa automaticky prelinkovať na ich Facebook či Instagram.

Na záver, online reklama je vynikajúcim nástrojom pre efektívne oslovenie nových potenciálnych zákazníkov. V tejto dobe už neexistuje podnik, ktorý si môže povedať, že nepotrebuje komunikovať online. Svet sa stáva stále viac virtuálnym a je na každom z vás, či budete držať krok s dobou, alebo si necháte ujsť aj posledný vlak. 

Čítať ďalej...
Prečo povedať áno online reklame?

Nová digitálna doba prináša nové možnosti propagácie. Spoznajte skutočné dôvody, prečo online reklama predbieha klasickú tlačovú reklamu.

1. Viete, koľko ľudí videlo vašu reklamu

Jednou z výhod digitálnej reklamy je transparentnosť. Viete presne povedať nielen množstvo ľudí, ktoré videlo vašu reklamu, ale aj ich lokalitu, pohlavie, vek a či sa im vlastne reklama páčila. Pri offline reklame nemáte prehľad o presných číslach, máte len priemerný odhad dosahu a efektu reklamy.

2. Viete cieliť podľa miesta, veku a záujmov

Žiadny produkt nie je vhodný pre každého a má určité publikum, ktorému by sa mohol zísť. Presné cielenie znamená aj efektívnejšiu investíciu do reklamy. Zobrazí sa len tomu, komu sa má zobraziť.

Online reklama: cielenie

3. Viete efektívne zistiť, komu sa reklama páčila

Máte 2 billboardy. Ako zistíte, ktorý sa ľuďom páčil viac? Sú lepšie vnímané ilustrácie alebo fotky? Pri online reklame máte okamžite odpoveď na obrazovke vo forme presných štatistík. To vytvára priestor na testovanie a analýzu publika, či samotných reklám.

4. Viete rýchlo zmeniť reklamu podľa potreby

Robiť chyby je nepríjemné. Robiť chyby, ktoré sa nedajú napraviť je ešte viac nepríjemné. Oprava nesprávnosti v tlačovej reklame vás môže stáť nemalé náklady, zatiaľ čo oprava digitálnej reklamy vás bude stáť maximálne 10 minút času. Samozrejme, nemusí ísť len o chyby. Ak máte niečo, čo urgentne chcete ukázať svetu, digitálna reklama bude na vašej strane.

5. Viete zapojiť zákazníkov do reklamy

Offline reklama sa častokrát stáva monológom firmy k zákazníkom. Je však veľmi prospešné zapojiť samotných zákazníkov do vašej online reklamy. Môžete tak získať mnoho informácií o správaní vášho publika, prípadne zistíte, čo môžete vylepšiť na svojom produkte/službe.

Online reklama: interákcie

Na záver, online reklama je vynikajúcim nástrojom pre efektívne oslovenie nových potenciálnych zákazníkov. V tejto dobe už neexistuje podnik, ktorý si môže povedať, že nepotrebuje komunikovať online. Svet sa stáva stále viac virtuálnym a je na každom z vás, či budete držať krok s dobou, alebo si necháte ujsť aj posledný vlak.

Čítať ďalej...
Úspešné značky tvoria v ľuďoch dojem, že niekam patria

Ako podnikateľ nepredávate len svoje produkty alebo služby. Predávate niečo viac. Jedinečná emócia, ktorú získajú zákazníci kúpou práve vášho produktu sa môže časom pretaviť do dlhodobej lojality vašich konzumentov.

Firma bez hodnôt je ako dom bez základov

Keby vám teraz niekto vymenuje mená 10 najznámejších značiek, určite by ste dokázali ihneď odpovedať, čo tieto značky vo vás vyvolávajú. Čo by však odpovedali ľudia, keby sa ich spýtajú na to, čo v nich vyvoláva vaša značka? Hodnoty sú tvárou každej firmy. Sú ľudia, pre ktorých budete atraktívny, pre niektorých zase menej, niektorí vás budú milovať za to, ako sa prezentujete a iní vás budú naopak zosmiešňovať. Ale to je v pohode.

Najdôležitejšie je to, že ako firma máte jasný cieľ, ktorý chcete dosiahnuť, že máte vlastné postoje, za ktorými si stojíte a vlastné, nenapodobiteľné ja. Nebojte sa tvrdiť, že vaše služby alebo produkty nie sú pre všetkých. Buďte značkou, ktorá bude autentická a ktorá bude niesť také hodnoty, pri ktorých si vaša cieľová skupina povie, že má s vašou značkou niečo spoločné.

Nerobíte to pre seba, robíte to pre ľudí

Pokiaľ podnikáte, nepochybne dávate veľké úsilie do toho, aby vaša firma fungovala a aby to, čo predávate malo úroveň. Aj napriek vašej oddanosti firme je hlavnou “hviezdou” vášho marketingu niekto iný ako vy - sú to vaši zákazníci. Ľudia prirodzene radi počúvajú o sebe len to pozitívne a teší ich, keď niekto ocení ich existenciu. Taktiež každý z nás, či si to už uvedomujeme alebo nie, túži niekam patriť, byť súčasťou niečoho väčšieho.

Práve preto je dobré mať hneď od začiatku podnikania nastavené hodnoty. Pokiaľ ich máte nastavené, je oveľa jednoduchšie vymýšľať nové podnikateľské aktivity, ktoré koniec-koncov ani nemusia byť priamo prepojené s tým, čo robíte. Tieto aktivity a celkovo hodnoty ako také dobre fungujú pri vytváraní silného dlhodobého vzťahu firmy so zákazníkom. Buďte kreatívni a dajte ľuďom to, čo im nedá žiaden iný váš konkurent - či už materiálne (zľava, produkt grátis), alebo emocionálne. Pokiaľ chcete niečo dostať, musíte najskôr niečo dať.

"Ľudia nečítajú reklamy, čítajú len to, čo ich zaujíma. A niekedy je to aj reklama."

Aj malá značka dokáže emóciou prekonať tie väčšie

Predávate nový produkt a chcete, aby si ho ľudia vyskúšali a obľúbili si ho. Aby si ho najprv vyskúšali, musia si ho v prvom rade kúpiť. Presne toto je moment, kedy je dôvera a emócia zákazníka voči vašej značke veľmi dôležitá. V prípade, že máte veľké meno a dobrú reputáciu na trhu, pôjde vám to o niečo ľahšie. Ak nie, je na čase použiť v marketingu zopár emocionálnych hákov. V tomto momente je úplne jedno, či ste malá alebo veľká spoločnosť.

Vašimi zákazníkmi sú stále ľudia z mäsa a kostí, ktorí majú svoje túžby a emócie. Ukážte im niečo, čo ich donúti premýšľať, prípadne im v niečom zmeňte pohľad na vec. Vytvorte prepojenie medzi tým, čo chcete, aby ľudia vedeli o vašom produkte a medzi tým, čo ich skutočne zaujíma. Ako povedal Howard Gossage: “Ľudia nečítajú reklamy, čítajú len to, čo ich zaujíma. A niekedy je to aj reklama.”

Tvorte pevné kamarátstva medzi zákazníkmi a značkou

Predstavte si, že ste na stretnutí so svojim priateľom. Zaujal by vás tým, že by celý čas viedol monológ o tom, aký je najlepší, čo sa mu podarilo minulý mesiac a akú má veľkosť topánok? Alebo by vás na úvod zaujal krátkou príhodou z víkendu, spýtal by sa vás na to, čo práve zažívate, pochválil by vám sako a pri odchode by vás ponúkol obľúbenou čokoládou?

So svojimi zákazníkmi je lepšie komunikovať tak, ako to bolo spomenuté v druhom prípade. Vy, čo predávate, ste tými, ktorí od ľudí niečo chcú. Dajte najprv ľuďom nezištne to, čo chcú oni a získate si tým ich sympatiu. Ak si od vás nič nekúpia hneď, budú mať aspoň dobrú mienku o vašej značke a podvedome budú nad vami uvažovať ako nad niekým, u koho si raz budú chcieť niečo kúpiť.

Ako narábame so svojimi hodnotami v Prognesse?

Našim hlavným poslaním je pomoc menším a stredne veľkým podnikateľom sa pretransformovať do digitálneho sveta. Ďalšou našou hodnotou je šťastie, ktoré je výsledkom našej práce. To, že dokážeme podať pomocnú ruku v najpotrebnejšej chvíli sme ukázali v kampani Pomáhame podnikateľom a živnostníkom. Vybrali sme 3 krízou zasiahnutých podnikateľov a obdarovali sme ich základným balíčkom digitálneho marketingu, ktorý sme im bezplatne venovali na 1 a pol mesiaca. 

Školenie v rámci projektu Prognessa Academy v Banskej Bystrici, ktoré sme poskytli bezplatne.

Okrem toho si svoje znalosti z oblasti online marketingu nenechávame len pre seba, ale šírime ich ďalej. Školenia v rámci projektu Prognessa Academy pomáhajú podnikateľom z rôznych odvetví porozumieť sociálnym médiám, budovaniu značky a predaji na online platformách. Toto je len časť z toho, čo z nás robí viac ako len agentúru predávajúcu svoje služby.

Čítať ďalej...
Späť na blog
Bezstarostný marketing

Predtým než odídeš,

nám zanechaj stručnú otázku a zisti, čo vieme pre teba spraviť,
aké výsledky by spolupráca vedela priniesť a koľko by ťa stál posun vpred.

Odoslaním formulára súhlasíš so 
spracovaním osobných údajov.
ADMA - Master of Digital Marketing I.ADMA - Master of Digital Marketing II.Som Soboťan
Otváracie hodiny:
PO - PIA
8:30 - 17:00
SO - NE
zatvorené
Bélu Bartóka 20/A | 979 01 Rimavská Sobota
0902 126 561
info@prognessa.com
Spoj sa s nami:
©2021 PROGNESSA, s. r. o.
|
verzia 5.4.9
|
Ochrana osobných údajov
|
Obchodné podmienky