Kontaktuj nás

Podnikanie a marketing v čase neistoty 

Kika Kruissová
5. 1. 2023
5
min.

Neistota nie vždy musí znamenať plávanie v búrlivých vodách. Všetko závisí od uhla pohľadu a od vášho postoja, ktorý zaujmete, keď pred vami stojí veľká výzva. Pozrite sa s nami na pár možností, ako jej čeliť.

Rok 2022 nebol asi pre nikoho jednoduchým. Udalosti vonkajšieho sveta zamiešali karty aj na slovenskom trhu. Všetky udalosti, ktoré sa diali a dejú, vyvolávajú vo firmách neistotu. Z čoho všetkého tá neistota pramení? Rastúce ceny energií, úrokových sadzieb, inflácia, nedostatok ľudských zdrojov, zvýšené ceny vstupných surovín či služieb od dodávateľov. Ktorá z týchto výziev je podľa vás momentálne najnáročnejšia? Možno vás to prekvapí, ale z prieskumu Slovenskej sporiteľne vyšlo, že napriek nárastu cien v každom smere a zvyšujúcej sa inflácii je nedostatok kvalifikovaných ľudských zdrojov najhorúcejšou témou posledných mesiacov. 

V oblasti zamestnanosti sa karta otočila a momentálne je nezamestnanosť na historických minimách. Firmy teda momentálne čelia otázke, kto vyrobí, nie komu predať. Narušil sa prirodzený kolobeh trhu a to sa odráža v celom systéme hospodárstva. 

Líder nemôže byť všade, ale systém však áno

Dobre vytvorený systém je ako pevný základný kameň firmy. Zabezpečí vám, že všetky procesy budú fungovať správne. Ako je to možné? Veľmi jednoducho. 

Systém je dokonca tak dôležitý a funkčný nástroj riadenia, že je takmer nevyhnutné, aby aj systém mal systém. Znie to až komicky, však? Keď si to však rozoberieme na drobné zistíme, že sa nielen zasmejeme, ale aj nájdeme logické súvislosti.

Mať systém znamená, že máte presne zadefinovaný spôsob fungovania firemných procesov, podprocesov a ich podprocesov. Znamená to, že každý vie, čo má robiť a ako to má robiť. Vo veľkých spoločnostiach je tento spôsob fungovania nevyhnutný, pretože skutočne nie je reálne venovať sa individuálne každému zamestnancovi. 

Čo ďalej môžeme urobiť v časoch, keď náklady rastú obrovskou rýchlosťou? Riešením môže byť digitalizácia. Pravidelný zber dát vám zabezpečí všetky potrebné informácie na to, aby ste vedeli, ako postupovať v situáciách, ktoré už nastali, práve sa dejú, alebo vás ešte len čakajú. Zberom dát a správnym vyhodnocovaním sa teda dokážete pripraviť aj na budúcnosť. Tento istý model určite veľmi dobre poznáte aj z ekonómie pri predikciách vývoja trhu. 

Dáta

Vďaka zozbieraným dátam dokážete postaviť plne funkčný systém a dokážete s ním robiť rozhodnutia s takmer stopercentnou presnosťou. Dobre nastavený systém a zber a vyhodnocovanie dát sú dva piliere, ktoré vám pri nosení tohto bremena pomôžu. Pokiaľ vaše dáta budete vyhodnocovať správne, máte v rukách zlato. V tomto momente už skutočne viete robiť rozhodnutia, ktoré budú s najväčšou pravdepodobnosťou správne. 

Automatizácia

Ako ďalšiu časť vznikajúceho systému prichádza na rad automatizácia. Tú nám doslova “vypľujú” dáta, pretože na nich uvidíme efektivitu firemných procesov. Chýbajúcich pracovníkov môžeme častokrát nahradiť strojmi a digitalizáciou môžeme zjednodušiť a zefektívniť takmer každý firemný proces. Digitalizácia je bezpochyby najdôležitejšou zmenou, ktorú nám priniesla moderná doba.

Každá firma je len tak dobrá ako ľudia v nej

Tieto slová môžu znieť pomerne kontroverzne, dovoľte nám preto tento výrok objasniť. V úvode článku sme spomínali, že na základe zozbieraných dát je jasné, že aktuálnym najpálčivejším problémom firiem je nájsť kvalifikovaných zamestnancov.

Ako vyhrať v tomto boji o zamestnancov? Musíte v prvom rade vedieť, ako vaši potenciálni zamestnanci rozmýšľajú, čo chcú a ako vyniknúť pred konkurenciou. Alebo, ako ich presvedčiť, že ste firma, v ktorej chcú pracovať. Čo teda podľa vás dokáže ľudí motivovať viac ako mzda? Employer branding má na to jednoznačnú odpoveď. 

Až 75% uchádzačov si reputáciu spoločnosti overuje predtým, ako do nej pošle životopis, prípadne ide na pohovor. Moderná doba poskytuje uchádzačom množstvo možností, ako sa dostať k informáciám o firme a vďaka internetu si dokážu zistiť prakticky čokoľvek. Čo je teda rozhodujúcim faktorom u väčšiny talentov, ktoré si hľadajú nového zamestnávateľa?

Tajomstvo večného šťastia vo firme

Podľa najväčšieho slovenského portálu s ponukou práce hľadajú zamestnanci pri hľadaní svojho zamestnania najčastejšie odpovede na tieto otázky: 

  • Stotožňujem sa s identitou tejto spoločnosti? K tomu, aby si vedeli na túto otázku odpovedať, musí mať firma vybudovanú kvalitnú identitu. Ak o tej svojej pochybujete, obráťte sa na niekoho, kto vám pomôže so stratégiou, aj s identitou. Ďalej je potrebné o firme vedieť. K tomu je ideálnym nástrojom marketing. Môžete byť najlepšia firma široko ďaleko, ale keď o vás nikto nevie, bude ťažké sa predať. 
  • Láka ma pracovné prostredie danej firmy? Je len málo spôsobov, ako môžete vaše pracovné prostredie a internú atmosféru prezentovať na verejnosti. Ideálnym a veľmi populárnym nástrojom sú sociálne siete. Tento nástroj je tak populárny, že viedol k vzniku LinkedIN.
  • Budú naplnené moje očakávania? Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď, pretože každý človek má iné preferencie, nie je však na škodu byť pripravený na všetko. Mať kvalitne nastavené HR oddelenie, firemné procesy, manažment riadenia, systém odmeňovania, ako aj všetky ostatné firemné systémy, či vzdelávanie zamestnancov. PROGNESSA Solutions vám dokáže byť sprevádzačom v každej jednej z týchto oblastí, pretože sa snažíme o to, aby z našich klientov boli naši partneri, s ktorými potom môžeme spoločne rásť.
  • Poslednou otázkou, ale rovnako dôležitou je, či bude mať váš nový zamestnanec kam rásť. Pokiaľ mu poskytnete priestor rásť, je veľká pravdepodobnosť, že u vás bude spokojný. Takže odpoveďou na poslednú otázku bude pravdepodobne vzdelávanie. V našej firme ho absolvujeme a poskytujeme prostredníctvom našej vlastnej PROGNESSA Academy. 

Keby ste teraz mali odpovedať na každú jednu z týchto otázok, naplnila by vaša firma vaše očakávania? Pokiaľ áno, gratulujeme vám! Pokiaľ však vidíte priestor na zlepšenie, alebo by vás zaujímalo, kam až dokážete svoju firmu potiahnuť, neváhajte nás osloviť, a radi sa s vami pozrieme na to, ako vaša firma môže prinášať vyššie zisky. Pretože v tomto boji vyhráva ten, kto sa dokáže najlepšie prispôsobiť. My v PROGNESSA veríme, že to budete práve vy a v roku 2023 sa určite stretneme.

 

Dohodnime sa
na bezplatnej konzultácii
Prečítajte si Progres
Spoznajte príbehy
našich klientov
Aby sa o podnikaní len nerozprávalo, poďme niečo spoločne podniknúť
Zistite, aké riešenia vieme ponúknuť pre Vaše špecifické situácie.

Otváracie hodiny:
PO - PIA
8:30 - 17:00
SO - NE
zatvorené
Bélu Bartóka 20/A
979 01 Rimavská Sobota
0902 126 561
info@prognessa.com
Spojte sa s nami:
©2019 - 2023 PROGNESSA, s. r. o.
|
verzia 6.0
|
Ochrana osobných údajov
|
Obchodné podmienky