Kontaktuj nás

Kvalitný e-shop: Niekoľko tipov pre začiatočníkov

Daiana Csúr
5. 2. 2021
10
min.

V dnešnej digitálnej dobe sa do popredia dostáva online nakupovanie cez e-shopy. Pre ľudí to je oveľa jednoduchšie, pretože si môžu nakúpiť svoj produkt aj z pohodlia svojho domova cez e-shop, a kuriér im to donesie priamo na ich adresu. Nemusia tak chodiť priamo do kamenných predajní, a majú ušetrené množstvo času.

Ak chcete rozbehnúť vlastný obchod a chcete mať popri ňom aj e-shop, ponúkame vám niekoľko tipov, ako niečo takéto rozbehnúť. Ak chcete rozbehnúť svoj obchod od nuly, portál Biznisweb.sk ponúka 5 základných krokov, ako založiť vlastný e-shop od samého začiatku až po jeho spustenie:

1. krok: Výber vhodného mena e-shopu alebo webovej stránky

2. krok: Hosting a CMS systém

3. krok: Príťažlivý a responzívny webdesign

4. krok: Obsahový marketing pre e-shop

5. krok: Reklama pre e-shop

1. krok: Výber vhodného mena e-shopu alebo webovej stránky

Ak chcete začať podnikať úplne od začiatku, musíte si zvoliť názov vášho e-shopu. Ten by mal veľmi ľahko zapamätateľný a čo najkratší. Jednou z rád, ako prísť na čo najlepší názov je vypísať si zoznam kľúčových slov, ktoré vystihujú zámer vášho podnikania. Ďalšou z rád, ako zistiť, či je váš názov pre e-shop dobrý je opýtať sa zainteresovaných osôb.

Prieskum

2. krok: Hosting a CMS systém

Webhosting je priesotor na serveri, kde bude uložená vaša doména a obsah e-shopu. Niektoré firmy na tvorbu e-shopu často ponúkajú v cene za prenájom e-shopu aj spomínaný webhosting. Ďalšou dôležitou časťou je Content Management System (CMS, v preklade do slovenčiny – informačný systém pre správu obsahu alebo redakčný systém). V systéme si viete upravovať všetko dôležité na vašej stránke. Poskytovateľovi redakčného systému platíte za využívanie CMS a ďalších pridružených funkcií.

3. krok: Príťažlivý a responzívny webdesign

Ak chcete, aby ľudia na vašom e-shope nakupovali, musíte na nich zapôsobiť hneď na prvý dojem. Práve preto by ste mali navrhnúť príťažlivý a responzívny webdesign. Responzívny práve preto, aby sa automaticky prispôsoboval zariadeniu, na ktorom je zobrazený. V dnešnej dobe to je veľmi nevyhnutné, pretože množstvo ľudí si prezerá stránky cez mobilný telefón. Webdesign si môžete upravovať podľa vlastných predstáv. Môžete použiť vlastné fotky, logo, počet produktov na jednej strane, meniť farby.

V dnešnej dobe je často preferovaný tzv. flat design. Ide o typ plochého dizajnu webstránky a nevyužíva žiadne grafické prvky, ktoré vytvárajú 3D efekt. Výhodou tohto je vyšší záujem od klientov a e-shop ich nezaťažuje žiadnymi prehnanými obrazovými efektmi, ale smeruje jeho pozornosť tam, kam chcete vy.

Web design

4. krok: Obsahový marketing pre e-shop

Obsahový marketing pre e-shop je veľmi dôležitý toho z hľadiska, aby sa zákazník zdržal na vašom webe a nakúpil to, čo potrebuje. Každý si kúpi niečo, čo mu pomôže vyriešiť jeho problém. A práve preto by mali prevádzkovatelia e-shopu pri svojich produktoch vyzdvihnúť benefity produktu a ukázať, aký problém s ich pomocou dokáže zákazník vyriešiť. Samozrejme nezabudnite popísať svoje produkty a služby.

K tomu, aby ste dokázali robiť dokonalý obsahový marketing pre e-shop, potrebujete poznať dokonale svoje produkty a rovnako aj svoju cieľovú skupinu zákazníkov. Svoje produkty sa snažte predať aj na sociálnych sieťach, blogu, či newsletteri.

5. krok: Reklama pre e-shop

Ak ste podnikateľ začiatočník, musíte spustiť reklamu, ktorá nič nestojí. Je ňou SEO, teda optimalizácia pre vyhľadávače. Ak máte rozpočet a chcete mať 100% istotu, že vaše podnikanie sa bude uberať správnym smerom, oslovte marketingovú agentúru, ktorá vám s nastavením reklamy pre váš e-shop pomôže. 

Spôsoby dodania tovaru

Ak ste už založili e-shop, predtým, ako sa rozhodnete predávať svoje produkty, musíte si vybrať spôsob dopravy, akým bude tovar doručený zákazníkovi. Existuje množstvo spôsobov, a vy si už len musíte vybrať ten najvhodnejším.

Najbežnejším spôsobom dopravy tovaru je Slovenská pošta. Má rozsiahlu sieť pobočiek aj v dedinách. Je potrebné však dodať, že tovar, ktorý by ste chceli doručiť zákazníkovi, musíte osobne doručiť na poštu, čo môže zobrať veľa času. Výhodou Slovenskej pošty je to, že tovar prepraví aj do zahraničia a cena je výhodná pri preprave balíkov bez dobierke. Na druhej strane, nevýhodou je časovo náročné podávanie balíka a vysoká cena pri expresnom doručení poštovým kuriérom.

Zásielka

Ďalším obľúbeným spôsobom doručenia balíka je kuriérska služba. Na Slovensku ich je niekoľko, čiže si máte z čoho vyberať. Ide o niečo drahší spôsob, ako cez Slovenskú poštu, no kuriér preberie balík priamo od vás z domu a dokáže informovať zákazníka o predpokladanom doručení. Ďalšou výhodou je to, že ak vám čas príchodu kuriéra nevyhovuje, viete sa s ním dohodnúť a presunúť to. Avšak, nie každá spoločnosť to môže ponúknuť a preto si prezerajte recenzie a skúsenosti s danými kuriérskymi spoločnosťami.

Dnes často využívaným spôsobom doručenia tovaru je Zásielkovňa. Ide o výdajné miesto. Zákazníci si často zvolia takýto spôsob doručenia, pretože si svoj balík môžu vyzdvihnúť v čase otvorenia prevádzky, kde sa výdajné miesto nachádza. Rovnako si nemusí zobrať svoj balík v deň, kedy je na výdajné miesto doručené. Na vyzdvihnutie má 7 dní. Nevýhodou je však to, že podávanie balíka je zdĺhavejšie a zásielkovňa nemá rozvinutú sieť pobočiek po Slovensku tak, ako Slovenská pošta.

Ak bývate vo väčšom meste a máte odtiaľ aj svojich zákazníkov, môžete využiť aj vlastnú prepravu. Ide pravdepodobne o najmenej problémový spôsob dopravy. Doručovateľ má po celú dobu prehľad o tovare a nemusí sa strachovať, že zákazníkovi nebude správne doručený. Rovnako výhodou je aj to, že ak ponúkate veľkorozmerný tovar, nemusíte kuriérskej spoločnosti dávať príplatky. Rovnako sa viete dohodnúť aj so zákazníkom, kedy mu tovar doručíte, a ak by to nejakej strane nevyhovovalo, viete to hocikedy a jednoducho zmeniť. 

E-shop: doručenie

Spôsob platby za tovar

Typickým spôsobom platby za tovar je prevod na účet. Zákazník teda prevedie peniaze zo svojho účtu na účet predajcu. Tovar sa zvyčajne odosiela, ak predávajúcemu dorazia peniaze na účet. Nevýhodou je to, že tento prevod môže trvať niekoľko dní, nakoľko sa nerobia cez víkendy alebo sviatky.

Ďalším spôsobom platby za tovar je platba kartou cez platobnú bránu. Na tento spôsob platby musí prevádzkovateľ e-shopu prepojiť platobnú bránu so svojim online obchodom. Výhodami tohto spôsobu platby sú okamžitá platba po objednaní bez čakania na transakciu, jednoduché vrátenie platby na účet zákazníka, dôveryhodnosť tretej strany pre zákazníka, a s možnosťou uloženia karty je platba pre zákazníka rýchla. Avšak, mnoho ľudí nedôveruje týmto platobným bránam a preto sa tomuto druhu platby stránia. Odradiť ich môže aj vysoký poplatok za transakciu či zadržiavanie platieb.

E-shop: platba

Najobľúbenejšou platobnou bránou v zahraničí je PayPal. Služba má však vysoké poplatky, no s väčším objemom platieb klesá ich výška. Je to však výhodný spôsob platby pre e-shopy, ktoré prijímajú platby v rôznych menách. Ak však sa dostanete do situácie, že zákazník bude reklamovať tovar, PayPal tradične stojí na strane zákazníka. Ak nepreukážete, že spôsob dodávky tovaru prebehol hladko a bez komplikácii, PayPal vráti zákazníkovi peniaze.

Menej dôverčiví ľudia sa často radšej obrátia na platbu na dobierku. Nerobí im však ani problém, že cena sa môže zvýšiť pre tento druh platby o niekoľko eur. Častým problémom pre predávajúcich je možno neschopnosť prebrania zásielky, či zadržiavanie peňazí hlavne na pošte. Výhodou dnešnej doby je aj to, že pri dobierke môžete platiť kartou, ak má kuriér prenosný platobný terminál.  

E-shop: platba

Na marketingu záleží

E-shop bez správneho marketingu by nedokázal fungovať tak, ako by ste si predstavovali. Preto musíte využívať množstvo spôsobov, ako spropagovať svoj e-shop. Ak ste sa rozhodli podnikať na internete, k online obchodu si vytvorte aj sociálne siete, ako napríklad Facebook, Instagram alebo YouTube. Vďaka sociálnym sieťam môžete získať nových potenciálnych zákazníkov, a ak dokážete správne spravovať Facebook, môže sa stať aj vašim predajným kanálom. Ak nie, nebojte sa osloviť marketingovú agentúru, ktorá by vám s tým určite pomohla. Čo sa týka Instagramu, využiť by ste ho mohli napríklad na ukázanie života vo firme, alebo publikovať rôzne fotky produktov, či služieb.

Pri správnom fungovaní e-shopu nezabudnite aj na podporu predaja. Tým sa vlastne myslí produktový marketing, kedy svojim zákazníkom ponúknete rôzne súťaže, odmeny, zľavy, či darčeky. Ľudia chcú často ušetriť na nejakom produkte a väčšinou na nich zapôsobí práve produkt v zľave. Avšak, nezabudnite, že zarobiť chcete v prvom rade vy, preto musíte výšku zľavy nastaviť tak, aby to bolo pre vás výhodné.

E-shop: darček

Nezabudnite ani na správny kontakt s verejnosťou. Ak chcete presadiť svoju značku a e-shop, publikujte rôzne články v spravodajských weboch, novinách, či weboch. Musí ísť však o užitočný a jednoduchý obsah, vďaka ktorému si prilákate množstvo zákazníkov.

Na ktoré sekcie na e-shope nezabudnúť?

Aj keď e-shop slúži na predaj produktov, nesmiete zabudnúť aj na iné sekcie, ktoré sa na webovej adrese musia nachádzať. Jednou z tých najhlavnejších je sekcia O nás. Tu by ste mali predstaviť svoju firmu, vaše ciele, minulosť a vývoj. Vďaka tomu si dokážete ľahšie vytvoriť dôverný vzťah ku zákazníkovi, ktorý o nákupe rozhoduje aj vďaka svojim emóciám.

E-shop: tím

Určite by ste nemali zabudnúť aj na blog. Je to spôsob, ako prilákať nových potenciálnych zákazníkov, pretože množstvo e-shopov sa zameriava čisto na predaj produktov, nie na kontakt so zákazníkmi. Ak predávate napríklad eko produkty, v blogu môžete písať o zdravom životnom štýle a tipoch a radách v oblasti cvičenia. Ak ide napríklad o výrobok na konzumáciu, môžete pridať aj niekoľko receptov, v ktorých sa dá váš produkt využiť. Môžete v podstate písať takmer o všetkom, s čím váš produkt súvisí.

Nezabudnite aj na obchodné podmienky, ktoré sú povinnou súčasťou každého e-shopu. Ide o súhrn všetkých dôležitých informácii o rôznych oblastiach. Dajte si pozor na zostavenie obchodných podmienok, pretože ide o takpovediac zmluvu medzi predávajúcim a kupujúcim. Určite oceníte aj všeobecné pravidlo „clara pacta – boni amici“, čo v preklade znamená „dobré zmluvy robia dobrých priateľov“.

E-shop: obchodné podmienky

Ak chcete chrániť seba a svojich zákazníkov, v obchodných podmienkach nezabudnite na:

  • hlavné vlastnosti tovaru
  • údaje predávajúceho
  • celkovú cenu tovaru služby vrátane DPH, náklady na dopravu, dodanie, poštovné, iné náklady a poplatky, cenu za použitie prostriedkov diaľkovej komunikácie
  • platobné podmienky, dodacie podmienky, lehotu dodania, informáciu o vybavovaní reklamácii a sťažností
  • informáciu o práve spotrebiteľa odstúpiť od zmluvy bez udania dôvodu
  • informáciu o znášaní nákladov na vrátenie tovaru predávajúcemu pri odstúpení od zmluvy
  • informáciu o prípadnej povinnosti spotrebiteľa uhradiť predávajúcemu cenu za poskytnuté plnenie
  • informáciu o tom, kedy spotrebiteľ nemôže odstúpiť od zmluvy
  • informáciu o tom, že predávajúci je zodpovedný za vady tovaru
  • informáciu o prísnejších podmienkach záruky
  • informáciu o príslušných kódexov správania
  • informáciu o dĺžke trvania zmluvy
  • informáciu o minimálnej dĺžke trvania záväzkov spotrebiteľa
  • informáciu o povinnosti zaplatiť preddavok
  • informáciu o možnosti a podmienkach riešenia sporu prostredníctvom alternatívneho riešenia sporov a informovať zákazníka o spracovaní osobných údajov. 
Výbuch hlavy

Náš zákazník – náš pán

Ak chcete mať fungujúci a stabilný e-shop, nesmiete v ňom zabudnúť aj na zákaznícky servis. Kupujúci sú citliví na to, ako sa s k ním správate, a to najmä po tom, ako vykonáte nákup. To, ako často komunikujete so svojimi zákazníkmi je mimoriadne dôležité z toho dôvodu, že môže o vás povedať, že ste nedôveryhodný e-shop a neodporučí ho ďalším svojím známym. Dávajte si pozor aj na to, aby ste zákazníkovi neposlali omylom poškodený tovar. Ak sa však do tejto situácie dostanete, mali by ste im vrátiť peniaze, aby si nemysleli, že ste to urobili naschvál a svoju chybu si uvedomujete.

Rovnako sa snažte objednávky spracovať čo najrýchlejšie. Práve rýchlosť patrí medzi základné faktory, ktoré vás posúvajú pred konkurenciou. Nezabudnite počas celého spracovania objednávky informovať zákazníka o tom, v akom stave sa jeho balík nachádza. Ak sa vyskytne problém s rýchlym dodaním, rozhodne o tom informujte zákazníka a vysvetlite mu v rozumných dôvodoch, čo je za neskorým príchodom objednávky.

E-shop: zákaznícky servis

Online podnikanie je v dnešnej dobe veľmi efektívnym a často využívaním spôsobom. Mnoho ľudí sa toho zľakne, no ak máte množstvo vedomostí o fungovaní e-shopu, neváhajte a pustite sa do toho. Existuje množstvo rád, ako naštartovať kvalitný e-shop a my sme vám chceli niekoľko z nich ukázať. 

Dohodnime sa
na bezplatnej konzultácii
Prečítajte si Progres
Spoznajte príbehy
našich klientov
Aby sa o podnikaní len nerozprávalo, poďme niečo spoločne podniknúť
Zistite, aké riešenia vieme ponúknuť pre Vaše špecifické situácie.

Otváracie hodiny:
PO - PIA
8:30 - 17:00
SO - NE
zatvorené
Bélu Bartóka 20/A
979 01 Rimavská Sobota
0902 126 561
info@prognessa.com
Spojte sa s nami:
©2019 - 2023 PROGNESSA, s. r. o.
|
verzia 6.0
|
Ochrana osobných údajov
|
Obchodné podmienky