Kontaktuj nás

Firemná identita ako známka kvality vašej spoločnosti

Daniel Csúr
30. 3. 2022
4
min.

Svet vnímame mnohými zmyslami, no práve jeden z tých všetkých zmyslov prevažuje v našom každodennom živote. Je to náš zrak. Práve ním vnímame väčšinu sveta a ľudí, a spoliehame sa naň v bežnom živote asi najviac zo všetkých našich zmyslov. Tieto dôvody sú veľmi dôležité na uvedomenie si a zváženie pri situáciách, keď zakladáme firmu, alebo chystáme posunúť fungovanie firmy na vyšší level. Vizuál vašej firmy je vaša identita. Je to úplne prvý kontakt, ktorý budú mať ľudia s vašou spoločnosťou, preto by sa malo dbať na jej kvalitu. Nie je to však iba logo, ktoré tvorí vašu identitu, taktiež to nie sú iba obrázky, ktoré ľudia uvidia. Je to skôr váš vlastný nenapodobiteľný jazyk, ktorým budete komunikovať do sveta.

Firemná identita sa skladá z viacerých prvkov, ktoré v konečnom výsledku tvoria jeden celistvý systém. Je to organizmus, ktorý ale neživíme my, no skôr opačne, on vyživuje našu činnosť. Základom pri tvorbe konceptu firemnej identity by malo byť vždy jasné zadanie a jasné vyjadrenie toho, ako chceme, aby nás ľudia vnímali. Dodržanie všetkých týchto častí vás dokáže posunúť na správnu cestu za vašou budúcou identitou. Nedodržanie alebo zanedbanie niektorej z týchto častí môže mať za následok zlé, nekompletné, alebo úplne iné výsledky, aké by sme chceli dosiahnuť. Keď ale splníme všetky tieto predošlé časti, zadanie a jasne zadaný cieľ, ako sa postupuje a čo tvorí firemnú identitu?

Logo

Logo je tvárou vašej firmy, je to prvá vec, s ktorou sa zákazník stretne, a zároveň vec, s ktorou sa bude stretávať najčastejšie. Veľa ľudí považuje za logo iba znak, ikonu, ktorou sa firma prezentuje. Za logo môže byť takisto považovaný aj logotyp - textové prevedenie názvu firmy tak, aby reflektovalo postavenie firmy na trhu, alebo ich činnosť. Spojenie týchto dvoch druhov log nám vytvorí už kompletný logo systém so všetkými potrebnými vizuálmi, ktorými sa môžeme prezentovať verejnosti.

Farebnosť

Zjednotenie vašej identity sa vám podarí docieliť s dobre namiešanou farbou schémou. Správny výber farieb vám dokáže komunikáciu uľahčiť, a naopak, nesprávny výber ju vie skomplikovať. Pri výbere musíte dbať na to, aké emócie a dojmy chceme vyvolať vo vašej cieľovej skupine. Tu prichádza na scénu psychológia farieb. Farbami dokážete vyjadriť každý jeden pocit, či vlastnosť. Viete vyjadriť silu, chlad, jemnosť, luxus, bezpečie, dynamiku - čokoľvek, čo vás napadne. A táto nekonečnosť možností nás, grafických dizajnérov, baví a fascinuje zároveň. 🙂

Typografia

Ako bolo spomínane už pri logu, logotyp si zakladá hlavne na typografickom (písomnom) prevedení tváre firmy. Písmo, rovnako ako typografia, dokáže komunikovať viac, ako si myslíme. Písmo s ostrými hranami na nás pôsobí luxusnejšie, pričom písmo s oblými tvarmi pôsobí viac hravejšie. Hrúbka písma tiež upravuje to, ako písmo komunikuje. Jemné, tenké písmo pôsobí luxusnejšie, čistejšie, pričom hrubšie písmo charakterizuje silu. Pri písme však nevyberáme iba to, ktoré sa použije v logu. Vyberáme aj písmo, ktoré budete používať na písanie textov, nadpisov, oznamov. Preto by vybrané písmo malo byť jasne čitateľné, jednoduché a rozoznateľné aj v najmenších veľkostiach. Ak sa ho chystáte využiť na písanie dlhých textov, musíte dbať aj na obsiahnutú diakritiku.

Grafické elementy

Väčšina firemných identít si vyžaduje doplňujúce prvky, ktoré vyplnia medzery v detailoch a skompletizujú identitu. Rovnako ako my, ľudia, máme vizuálne prvky, ktoré dotvárajú našu identitu. Medzi takéto prvky môžeme zaradiť ikony, pozadia, ilustrácie, alebo rôzne iné elementy podľa našej potreby. Používajú sa však čisto na doplnenie identity. Síce nie sú jej nosným základom, ale na ich dôležitosť využitia netreba nikdy zabúdať.

Ako pracovať s vlastnou identitou?

Všetky tieto prvky firemnej identity fungujú ako “manuál” na používanie vizuálnej stránky firmy. Preto je aj výstupom z dokončenia firemnej identity dizajn manuál, kde sú všetky zložky vysvetlené. Dizajn manuál taktiež predstavuje pomyselné “hranice” pre používanie jednotlivých prvkov.

Firemná identita sa nemôže podceniť, pretože vie dopomôcť k lepšiemu vyjadreniu vašej myšlienky a vie Vám pomôcť vyniknúť na trhu. Aj práve preto by ste mali prenechať tvorbu identity nám, profesionálom. Nemusíte sa obávať, že vaše nápady zmetieme zo stola. Skôr sa budeme pokúšať o to, aby našli možnú funkčnú podobu, ktorá Vám zaistí vlastný priestor na trhu.

Dohodnime sa
na bezplatnej konzultácii
Prečítajte si Progres
Spoznajte príbehy
našich klientov
Aby sa o podnikaní len nerozprávalo, poďme niečo spoločne podniknúť
Zistite, aké riešenia vieme ponúknuť pre Vaše špecifické situácie.

Otváracie hodiny:
PO - PIA
8:30 - 17:00
SO - NE
zatvorené
Bélu Bartóka 20/A
979 01 Rimavská Sobota
0902 126 561
info@prognessa.com
Spojte sa s nami:
©2019 - 2023 PROGNESSA, s. r. o.
|
verzia 6.0
|
Ochrana osobných údajov
|
Obchodné podmienky