Kontaktuj nás

Keď ísť s kožou na trh, tak jedine na trh sociálnych sietí

Kika Kruissová
18. 5. 2022
9
min.

Sociálne média sa dlhodobo tešia obrovskej popularite po celom svete. V dnešnej dobe už snáď niet krajiny, v ktorej by nepoznali Facebook alebo pojem social media. Vedeli ste, že podľa www.datareportal.com práve Facebook celosvetovo využíva mesačne viac ako 2.9 bilióna užívateľov? Ak nerátame Čínu, kde je stále zakázaný, pokrýva 58,7 % celkovej populácie. A to už nie je málo.

Vďaka mobilným aplikáciám sa stali sociálne siete veľmi ľahko dostupnými pre každého, kto vlastní smartfón. Ľudia ich používajú hlavne preto, aby zostali v kontakte a komunikovali s priateľmi, rodinou, s kolegami a rôznymi komunitami. Firmy ich zase využívajú na marketing, propagáciu svojich produktov a sledovanie záujmov a potrieb zákazníkov.

Najpopulárnejšie sociálne médiá na Slovensku sú rozhodne Facebook, Instagram, LinkedIn a Twitter. Nezabúdajme však ani na Tik-Tok, Reddit, Snapchat, či Tinder (a iné zoznamky), ktorých popularita napriek obrovskému boomu, ktorý zažili pri svojom zrode, sice klesla, ale stále sú veľmi populárne. Za zmienku určite stoja aj platformy ako YouTube, Pinterest a Dribbble, ktorých hlavným cieľom sice nie je fungovať ako komunikačný kanál, napriek tomu spájajú obrovské množstvo ľudí s rovnakými záujmami a ich potenciál je taktiež veľmi veľký.

Cez deň hľadám prácu, večer zábavu a oddych

Základné sociálne siete sme si spomenuli a nie je ich málo. Ako ale zistím, ktorá je tá správna pre mňa? Ktorá mi môže poskytnúť obsah, aký hľadám? Nebojte sa, všetko sme pre vás veľmi jednoducho spísali v tomto blogu, čím sme vám ušetrili nielen čas, ale aj kus vášho psychického zdravia. Ale poďme pekne od začiatku.

Medzi priekopníkov sociálnych sietí na Slovensku môžeme rozhodne zaradiť (samozrejme okrem azet.sk 😄) Facebook. Spočiatku to bola veľká neznáma, na ktorú ľudia písali svoje statusy a tešili sa prvým “lajkom”. Dobré správy sa šíria rýchlo a tak sa v priebehu pár rokov Facebook dostal do každého kúta sveta. Vďaka svojej popularite sa stal dostupný pre každého, až si našiel svoju cieľovú skupinu prevažne u ľudí vo veku od 25 do 34 rokov. Môžete tu vyhľadávať svojich blízkych, ktorí sú na druhom konci sveta, ale aj tých, ktorí sú blízko vás aj osobne. Vďaka jeho multifunkčnosti môžete dať svetu vedieť o tom, čo sa deje vo vašom živote, môžete predávať svoje prebytočné vlastníctvo, či produkty prostredníctvom služby Marketplace a môžete tu umiestniť svoju reklamu, ktorej cielenie je developermi veľmi efektívne premyslené. 

U nás si však získal popularitu vo vyššej vekovej kategórii vo veku do 55 rokov. Takže keď plánujete stretávku zo strednej školy po x rokoch, je veľká šanca, že vďaka Facebooku nájdete “starých známych”, ktorých ste roky nevideli.

Na pekné sa dobre pozerá

Druhú priečku obľúbenosti obsadila sociálna sieť, ktorá si srdcia svojich užívateľov získala skôr vizuálnym obsahom. Fotky, storky, reelsy a livestream zaujal natoľko, že sa Instagram vyšplhal na štvrté miesto v celosvetovom rebríčku popularity. Mesačne si túto aplikáciu otvorí viac ako 1,4 bilióna užívateľov. Grafický obsah a hlavne krásne fotky ľudí, jedál, miest a vecí si získali hlavne kategóriu mladých vo veku od 15 do 25 rokov. Keďže na zaujatie verejnosti máte v priemere 3 sekundy, fotky a krátke videá sú dokonalým materiálom, v ktorom môžete prezentovať svoju životnú filozofiu, rýchle recepty, módu, štýl, či cestovateľské zážitky. Prostredníctvom Instagramu môžete so svetom zdieľať všetko pekné, čo ste videli a zažili a obohatiť tým svoje okolie novými poznatkami. A môžete si tu aj celkom slušne polepšiť finančne, pokiaľ sa vám podarí nadviazať spoluprácu so značkou, či firmou.

Sice menej populárny, ale graficky veľmi estetický a efektívny obsah nám ponúka platforma Pinterest. Nie je to sociálna sieť v pravom zmysle slova, ale okrem inšpirácie doslova na čokoľvek, si tu viete svoje nálezy pripnúť na nástenky, ktoré si môžete rozdeliť do kategórií. Taktiež môžete svoje nájdené inšpirácie zdieľať v správe alebo na všetkých sociálnych sieťach. A, čo je veľmi praktické, môžete si na svoje nástenky ukladať aj vaše “úlovky” z iných webových stránok, s ktorými je Pinterest prepojený.

Mám názor a nebojím sa ho použiť

Twitter je jednou zo sociálnych sietí, ktorá na Slovensku ešte nemá vybudované zázemie a v blízkej dobe sa to asi ani nezmení. Slovákov táto sociálna sieť nezaujala, napriek tomu, že vo svete sa teší veľkej popularite. Najväčší počet užívateľov má v USA, v Spojenom kráľovstve a Kanade. Táto sociálna sieť dáva obrovský priestor na vyjadrenie vášho názoru, nech je akokoľvek kontrovezrný. Nemôžete tu dostať “ban”, ani vás nikto nezablokuje alebo nevymaže váš komentár. Jednoducho tu platí skutočná sloboda prejavu. Uvidíme, či jej hranice potiahne jej nový majiteľ Elon Musk až do vesmíru. 

U nás je Twitter doménou väčšinou firiem, ktoré ho využívajú pre svoje online marketingové aktivity a informujú o svojich produktoch, akciách či novinkách z oblasti, v ktorej podnikajú. Twitter však ponúka priestor na “ľudskú” komunikáciu so zákazníkom, čiže z vtipných sloganov často vzniká veľmi zábavná komunikácia v komentároch. Čo je skvelá forma neplatenej reklamy. Takže ak patríte do tejto skupiny, neváhajte so založením svojho účtu. Pokiaľ ho už máte, nezabúdajte na pravidelnú aktivitu. 

Pokiaľ však máte záujem o serióznejšiu komunitu, správy zo sveta, dospelé publikum a slobodu slova s pravidlami, otvorte si Reddit. Veľmi zaujímavá platforma, ktorú odporúčame všetkými desiatimi.

Práca si vás nájde sama, keď viete, kde máte rozhodiť siete

Pokiaľ v online svete hľadáte okrem zábavy aj serióznejšie informácie a hľadáte, či ponúkate prácu, ideálnou voľbou pre vás je sociálna sieť LinkedIn. Jej nástup na slovenskom trhu bol pomerne pomalý. Užívatelia sa s ňou zoznamovali veľmi opatrne a spočiatku tam ani nebolo s kým nadväzovať kontakty. V súčastnosti už ale každý vie, že keď sa jedná o prácu, LinkedIn je spoľahlivá sociálna sieť, na ktorej sa môžete pochváliť svojimi pracovnými úspechmi, vytvoriť si sieť pracovných kontaktov, prezentovať svoj prepracovaný životopis. V momente keď sa rozhodnete, že je čas na zmenu v pracovnej oblasti, rozhodiť siete na LinkedIn je jednoduché, rýchle a hlavne efektívne.

Máme skvelú správu aj pre grafikov a webových dizajnérov. Pokiaľ chcete prezentovať svoj talent, je pre vás táto virtuálna komunita zlatou baňou. Môžete tu ukázať svoju prácu, či len tak zbierať inšpiráciu. Každopádne, opäť je to niečo ako alternatíva k sociálnym sieťam, ale veľmi slušne spracovaná.

YouTube ako najsledovanejšie médium

Podobne ako Facebook, veľmi univerzálnym využívaním sa môže pochváliť aj YouTube. YouTube je tak trochu hybridnou sociálnou sieťou. Aspoň raz do mesiaca ho využíva 78 percent Slovákov bez využitia „sociálneho“ rozmeru. To znamená, že prostredníctvom neho nekomunikujú v chate, alebo si nepozerajú nástenku užívateľov. Skôr si tu môžete vypočuť hudbu, pozrieť svoje vybrané kanály na určitú tematiku, návody, recepty alebo obľúbeného blogera/vlogera. YouTube majú radi „všetci“ a je penetrovaný veľmi hlboko do každej vekovej skupiny. Je fenoménom video obsahu na Slovensku a je aj najsledovanejším poskytovateľom. Vo všeobecnosti tak predbehol všetky televízie.

Napriek popularite obrovských komunitných sietí, ako sú Facebook a Twitter, sa objavili mnohé iné sociálne siete s cieľom prilákať určitých užívateľov, ktorí majú špecifické potreby.

Krátky boom a dlhodobá stabilita

Napriek tomu, že ich popularita u nás značne klesla od ich príchodu na trh, nemôžeme ich nespomenúť. Sociálne siete ako TikTok, či Snapchat majú silné zastúpenie v najmladšej vekovej kategórii užívateľov.

TikTok si vybudoval svoju základňu hlavne v rámci generácie Z, ktorá nemá problém postaviť sa pred objektív a prezentovať seba a udávať tak trendy. Pokiaľ máte v pláne stať sa trendsetterom, TikTok je pre vás must-have. Čaro prezentácie na TikToku objavili aj veľké značky, ktoré majú v spojení s influencermi obrovské dosahy.

Cieľová skupina Snapchatu sa ustálila na vekovej hranici od 10-17 rokov. Hoci Snapchat nie je „trendovou“ sieťou, platforma zaznamenala v roku 2022 mierny rast. Snapchat je stále veľmi populárny u mladých ľudí, hoci nedávno stratil svoje prvenstvo ako “tínedžerská” sieť.

Aj keď nie ste aktívny na Snapchate, je to hlavné miesto na sledovanie trendov mladých ľudí.

Každý hľadá skladačku, ktorá k nemu zapadne

Zoznamky nám otvárajú nové možnosti. Vďaka nim môžeme spoznať omnoho viac ľudí a svojho budúceho partnera nájsť na základe spoločných záujmov, názorov a koníčkov. 

Online randenie zmenilo spôsob randenia v 21. storočí. Donedávna táto forma zoznamovania čelila hlavne predsudkom. Vďaka nim však začali vznikať seriózne sociálne siete, ktoré sa venujú “matchingu” partnerov pomerne podrobne. Doba je rýchla, zoznamovanie sa s opačným pohlavím je stále náročnejšie. Zoznamky sa tak pre určitú skupinu ľudí zdajú byť ideálnou voľbou. Preto ak viete, čo hľadáte, máte málo času na osobné stretnutia, sociálne siete ako Partner na úrovni alebo elitedate vás určite oslovia. Pokiaľ hľadáte skôr príjemnú spoločnosť a zábavu Tinder, či Badoo vás určite osviežia.

Nachovajte svoj algoritmus

Zaujíma vás, prečo sa vám zobrazí konkrétny príspevok aj napriek tomu, že pre vás jeho obsah nie je pútavý? Na základe čoho sa vám príspevky zobrazujú? Chceli by ste si obsah, ktorý sa vám zobrazuje prispôsobiť svojim záujmom? Nachovajte svoj algoritmus, pretože on je zodpovedný za všetko, čo vidíte na svojich účtoch. Hlavným zámerom algoritmu je čitateľa zaujať natoľko, aby tam strávil dostatok času a rád sa na sociálne siete vracal. A keď už sociálnym sieťam venujeme svoj čas, tak ho využívajme plnohodnotne.

So socialom nikdy nie si sám 

To znamená, že by pre nás nemala byť dôležitá kvantita obsahu, ktorý si “olajkujeme” a “prescrolujeme” počas dňa, ale kvalita toho, čo vidíme. Nebojme sa dať unfollow účtom, ktorých obsah nás neteší, alebo nebaví. A osmeľme sa dať palec alebo srdiečko obsahu, ktorý sa nám skutočne páči a chceli by sme ho vidieť viac. Príspevky si dokonca na niektorých platformách môžete uložiť. Uloženie a každá kladná reakcia pomáha umelcom, firmám, influencerom, ale aj bežným užívateľom dostať sa vyššie na pomyselnom rebríčku kvality obsahu. Čím viac reakcií váš príspevok získa, tým častejšie sa bude zobrazovať aj ľuďom, ktorý o vás ešte nepočuli. Výsledkom je nárast popularity. 

Preto pokiaľ ste firma, najlepší spôsob ako ukázať svoj produkt v dnešnej dobe je myslieť “out of the box” a ukázať sa tak vo svetle, ktoré zaujme široké publikum, nielen vašu cieľovku.  

Sociálne siete totiž nemusia byť len žrútom nášho času, ale aj studňou našej inšpirácie, komunikačným kanálom s našimi najbližšími, či zábavnou kratochvíľou pri čakaní u lekára alebo na toalete. Predsa len sú s nami vždy a všade.

Dohodnime sa
na bezplatnej konzultácii
Prečítajte si Progres
Spoznajte príbehy
našich klientov
Aby sa o podnikaní len nerozprávalo, poďme niečo spoločne podniknúť
Zistite, aké riešenia vieme ponúknuť pre Vaše špecifické situácie.

Otváracie hodiny:
PO - PIA
8:30 - 17:00
SO - NE
zatvorené
Bélu Bartóka 20/A
979 01 Rimavská Sobota
0902 126 561
info@prognessa.com
Spojte sa s nami:
©2019 - 2023 PROGNESSA, s. r. o.
|
verzia 6.0
|
Ochrana osobných údajov
|
Obchodné podmienky