Kontaktuj nás

Marketingová agentúra: Ako si ju správne vybrať

Daniel Csúr
21. 12. 2020
13
min.

Digitálna marketingová agentúra môže byť predĺženou rukou aj vašej spoločnosti. Niektoré firmy sa nestíhajú starať o svoje sociálne siete, webové stránky či grafiku, a iné si na druhú stranu nechcú zadovážiť finančne nákladného, interného zamestnanca, ktorý by sa o také niečo staral. Práve vtedy prichádzajú na scénu digitálne marketingové agentúry, ktoré vyriešia vaše problémy v marketingovom oddelení.

Jedným zo základných dôvodov, prečo si vybrať digitálnu marketingovú agentúru je nevýhoda marketing-in-house. Ide vlastne o to, že firma si nenajme marketingovú agentúru, aby sa o ich marketing starala, ale vezme do tímu interného zamestnanca. Interný marketingový pracovník má mesačný príjem od 1000 - 1600 €. Jeho čas je obmedzený, tým pádom pozná len úzky okruh marketingových odvetví. Ak sa rozhodnete pre celý marketingový tím zložený z troch ľudí, mesačne im musíte vyplatiť od 3600 do 4200 €. Ovládajú širšie spektrum služieb, avšak sú odvetvia, ktoré nebudú úplne pokryté. Práve preto by ste sa mali obrátiť na externú marketingovú agentúru, kde by sa o váš marketing staralo 5-6 ľudí, ktorým by ste mesačne museli vyplatiť od 400 do 2000 €.

Kupujete si len určitý čas ľudí, ktorí majú znalosti presne na to, čo potrebujete. 

Na svete máme tisícky, ba aj milióny digitálnych marketingových agentúr. Práve to môže byť problém pre hocijakú spoločnosť, a často si kladú základnú otázku: „Ktorú marketingovú agentúru si mám vybrať?“ Existuje niekoľko tipov, na základe čoho si svoju novú marketingovú agentúru vybrať.

7 znakov podľa Neila Patela, ktoré robia digitálnu marketingovú agentúru tou najlepšou:

 1. Široké portfólio
 2. Skúsený a talentovaný tím
 3. Certifikáty a hodnotenia klientov
 4. Hodnoty a kultúra agentúry
 5. Dobre dizajnovaná webstránka
 6. Nenavrhuje zvláštne sľuby
 7. Ľahko sa pustia do komunikácie

Znak 1: Široké portfólio

Menšie digitálne marketingové agentúry často zverejňujú na svojej webovej stránke to, ktorým spoločnostiam alebo združeniam vyhotovili logo či dizajn webu. Aj pri väčších marketingových agentúrach by bolo super, ak by tieto ich predošlé spolupráce zverejňovali, no samozrejme, nemusí ísť o všetky. Pri možnom budúcom klientovi to môže byť rozhodujúci faktor, pretože takto aspoň zistí, či má marketingová agentúra za sebou nejaké skúsenosti, alebo bude jej prvou spoločnosťou.

Marketingová agentúra: portfólio

Znak 2: Skúsený a talentovaný tím

Vždy je potrebné si vybrať správnu digitálnu marketingovú agentúru podľa toho, akú špecializáciu majú členovia agentúry. Napríklad, chcete si založiť firmu a zapáči sa vám tvorba loga jednej z marketingových agentúr a spoliehate sa na to, že vám vytvorí aj webovú stránku. Práve preto je vždy potrebné pozrieť tím agentúry, kde by mala byť pri každom členovi uvedená aj jeho funkcia v marketingovej agentúre. Ak však túto podstránku na ich webe nenájdete, obráťte sa na LinkedIn.

Tím marketingovej agentúry

Znak 3: Certifikáty a hodnotenia klientov

Rôzne certifikáty, ktoré agentúra v minulosti získala, alebo hodnotenia bývalých klientov môžu prispieť k rozhodnutiu, ktorú marketingovú agentúru by ste si mali vybrať. Všetky tieto veci by mali byť na webovej stránke agentúry zverejnené, aby možný zákazník mal istotu v danej agentúre. Nemusí ísť však len o pozitívne hodnotenia. Ak sa niekedy v dávnejšej minulosti vyskytlo negatívne hodnotenie, buďte si istí, že agentúra svoje chyby napravila.

Certifikáty marketingovej agentúry: Master of Digital Marketing od ADMA

Jedným z týchto certifikátov môže byť aj titul “Master of Digital Marketing” od Asociácie digitálnych marketingových agentúr (ADMA). Ide o dvojmesačný kurz z oblasti digitálneho marketingu, v ktorom prezentujú tí najväčší majstri v danej oblasti. Kurz je určený hlavne pre marketérov, ktorí chcú získať nadštandardný rozhľad v oblasti digitálneho marketingu. Celý kurz pozostáva z deviatich blokov.

Znak 4: Hodnoty a kultúra agentúry

Je rovnako dôležité porovnať hodnoty a kultúru marketingovej agentúry s tými vo vašej spoločnosti. Je to prospešné pre vašu spoluprácu. Hodnoty a kultúra agentúry sú rovnako dôležité, ako ich kvalita práce. Medzi firmou a marketingovou agentúrou musí nejakým spôsobom fungovať “chémia”, čo sa týka etiky, hodnôt. To, čo nejaká marketingová agentúra bude “vaša krv” určite ľahko zistíte už pri prvých kontaktoch s ňou. Prirodzená sympatia medzi spolupracujúcimi subjektmi je určite prospešným faktorom každej úspešnej spoločnosti.

Znak 5: Zaujímavá a pútavá webstránka

Ak chce marketingová agentúra vytvárať pre klientov zaujímavé a pútavé web stránky, musí začať v prvom rade od seba a zaujať klientov ich samotným webom. Pre klientov je dôležité, aby si prezreli všetky zákutia webu agentúry, všetky efekty či prelinky, aby vedeli, čo všetko dokáže agentúra urobiť aj pre nich.

Znak 6: Nesľubujú - navrhujú riešenie

Dávajte pozor na to, aby ste niektorým marketingovým agentúram nenaleteli. Podľa sľubov, ktoré zverejňujú na ich weboch môžete usúdiť, či chápu princípu marketingu. Vyberajte si marketingové agentúry, ktoré sú transparentné a neprikývnu vám na všetko, čo im poviete. Dobrá agentúra vám vie povedať nie, keď si myslí, že váš cieľ nie je úplne reálny a dokáže navrhnúť splniteľný kompromis.

Znak 7: Ľahko sa pustia do komunikácie

Pod týmto znakom si nemôžete predstaviť, že vás, ako konateľa nejakej firmy osloví člen marketingovej agentúry a ponúkne vám spoluprácu. Na webových stránkach agentúr by malo byť vždy chatovacie okno, ktoré vás vždy nasmeruje na to, čo hľadáte. Ak to nie je robot, je to člen tímu, ktorý vám v priebehu pár minút odpovie na otázky.

Ktoré služby vám vedia správne marketingové agentúry ponúknuť?

Najlepšia digitálna marketingová agentúra pre vašu firmu je taká, ktorá zastrešuje všetky potrebné služby, ktoré digitálny marketing potrebuje. Napríklad, oslovíte jednu agentúru, ktorá sa vám stará o sociálne siete. No keď budete od nej žiadať v budúcnosti aj webovú stránku, zistíte, že takéto služby neponúka a vy musíte teraz osloviť ďalšiu marketingovú agentúru, aby vám to vytvorila. Vzniká potom z toho riadny zmätok. Ešte pred samotnou spoluprácou radšej zistite, či sa v portfóliu služieb agentúry nachádza napríklad grafika, správa sociálnych sietí, tvorba web stránok, tvorba loga, práca so Search Engine Optimization (SEO) či video reklama. Nikdy totiž neviete, čo budete v budúcnosti potrebovať.

Na ktorej sociálnej sieti by som mal zverejniť svoju reklamu?

Sociálne siete sú fenoménom dnešnej doby. Slúžia na jednoduchšiu komunikáciu medzi ľuďmi, no rovnako aj na propagovanie rôznych spoločností. Ak sa chcete obrátiť na marketingovú agentúru, tá správna by mala vedieť, kedy, na ktorej sociálnej sieti a ako zverejniť reklamu pre vašu firmu. Podľa údajov Statisty z júla 2020 je na Slovensku najpopulárnejšou sociálnou sieťou Facebook, ktorý navštevuje mesačne 2,7 milióna ľudí na Slovensku. Druhou najnavštevovanejšou je YouTube, kde mesačne príde 2,4 milióna Slovákov. Možno aj práve preto YouTube zaviedol reklamu v každom videu.

Určite ak podnikáte, reklamu treba zverejniť aj na Facebooku, ktorý navštevuje mesačne 2,7 milióna ľudí na Slovensku. Na treťom mieste sa umiestnil Instagram, ktorý po novom patrí Facebooku. Mesačne naň chodí približne 1,2 milióna ľudí. Do popredia sa pomaly dostáva Spotify, ktorý slúži na počúvanie hudby a podcastov. Mesačne ho navštívi 120 000 free používateľov.

Najrozšírenejšie sociálne siete

Viac o sociálnych médiách sa dozvieš na našom školení.

Akým chybám by sa mali marketingové agentúry a vaša firma vyhnúť?

Súčasťou marketingovej agentúry by mali byť ľudia, ktorí majú množstvo skúseností so samotným marketingom.. Dobrý marketingový tím sa skladá z mladých a šikovných ľudí, ktorí sú vo svojom odbore profesionáli.. Avšak, existuje niekoľko základných chýb, ktorým by sa mali marketingové agentúry vyhnúť, ak sa na nich spoločnosti obrátia.

Podľa webu biznisto.sk je jednou z chýb nevypracovanie marketingového plánu. V takomto pláne by ste si mali rozobrať analýzu konkurencie, prieskum trhu či stanoviť si marketingové ciele a stratégiu. Ďalšou marketingovou chybou je pocit, že neviete, v čom je vaša firma výnimočná. Vždy si musíte na začiatku podnikania definovať, v čom sa od konkurencie líšite. Jednou z rovnako dôležitých chýb je neurčenie cieľovej skupiny a váš podnik sa snaží predať produkt alebo službu každému. Ak si vyčleníte svoju cieľovú skupinu, vaše kampane budú mať väčší úspech, pretože budú určené užšiemu publiku.

Podceňovanie Word-of-mouth (WOM) marketingu sa môže tiež radiť medzi chyby, ktorým by sa marketingová agentúra mala vyhnúť. Ide vlastne o šírenie informácii, kedy sa vaši spokojní zákazníci podelia o vašom produkte alebo službe so svojimi blízkymi či rodinami. V dnešnej modernej dobe je digitalizácia veľmi dôležitá aj vo vašom podniku. Ak máte problém začínať s niečím novým, nebude to pre váš marketing veľmi prospešné. Nemôžete neustále odmietať nové marketingové aktivity, pretože ten marketing sa neustále mení a vyvíja. A poslednou chybou je ignorovanie aktivity konkurencie. Vždy by ste mali byť v obraze o tom, čo konkurencia ponúka, ako sa prezentuje na sociálnych sieťach, a v akej cenovej skupine sa pohybuje jej produkt.

Pýtajte sa správne otázky

Ak budete mať vyhliadnutú dobrú digitálnu marketingovú agentúru, dohodnite si stretnutie a zistite si o nej viac. Úspech spolupráce vo veľkej miere závisí od jej samotného úvodu, preto treba klásť dôraz na správne otázky adresované agentúry. Portál Single Grain odporúča nasledovné:

 • Aké sú vaše marketingové požiadavky?
 • Ako rozbehla agentúra svoj vlastný biznis?
 • Aké sú kľúčové ukazovatele výkonnosti agentúry?
 • Aké výsledky vám sľubujú?
 • Čo agentúra ponúka?

Otázka 1: Aké sú vaše marketingové požiadavky?

Toto je otázka, ktorú si musíte položiť v prvom rade vo vašej firme, aby ste vedeli, čo všetko musíte od marketingovej agentúry požadovať. Vždy si zistite, či vám dokáže daná marketingová agentúra ponúknuť to, čo potrebujete vo vašej firme.

Otázka 2: Ako rozbehla agentúra svoj vlastný biznis?

Ak dokázala agentúra v minulosti rozbehnúť vlastný marketing, je vysoko pravdepodobné, že sa jej to podarí aj vo vašej firme. Ak však chcete marketingovú agentúru napríklad na písanie blogov, zistite si, akú úspešnosť majú oni pri písaní blogov. Rovnako to je aj napríklad pri optimalizácii SEO. Ak potrebujete dostať svoju firmu na vyššie pozície vo vyhľadávaní Google, preverte si, ako sú vo vyhľadávaní úspešní práve oni.

Otázka 3: Aké sú kľúčové ukazovatele výkonnosti agentúry?

Kľúčové ukazovatele výkonnosti (KPI) sú dôležitým merítkom pri vyberaní správnej digitálnej marketingovej agentúry. Mnoho ľudí sa však s týmto výrazom ešte nestretlo a nekladie na to dôraz pri výbere agentúry. Je však dôležité si to zistiť, aby ste vedeli, či vám dokáže agentúry vyprodukovať správnu výkonnosť aj na vašej stránke. Medzi tieto ukazovatele patrí číslo jedinečných návštevníkov, čas strávený na stránke, miera odchodov, cena za jedno kliknutie či miera prekliknutí.

Otázka 4: Aké výsledky vám sľubujú?

Na internete nájdete niekoľko digitálnych marketingových agentúr, ktoré vám sľubujú množstvo nereálnych vecí. Vždy si preverte, či má daná marketingová agentúra schopných ľudí, ktorí dokážu vykonať a splniť vaše požiadavky.

Otázka 5: Čo agentúra ponúka?

Medzi dôležité ukazovatele, či je marketingová agentúra naozaj výborná, patrí aj jej cenník. Podniky, ktoré sa snažia ušetriť sa vždy pozrú ako prvé na cenník agentúry, no musia počítať aj s tým, že kvalitatívne na tom nebude marketingová agentúra najlepšie.

Služby, ktoré by mala správna marketingová agentúra ponúkať

Digitálna marketingová agentúra Prognessa ponúka množstvo služieb, ktoré dokážu nakopnúť chod marketingu vo firme. Medzi naše služby patrí správa sociálnych sietí grafika, webstránky, video reklama či Google Ads.

Správa sociálnych sietí

Dnes už väčšina ľudí využíva sociálne siete ako napríklad Facebook či Instagram. Preto je dôležité, aby aj tá vaša firma mala profil na sociálnych sieťach, a aby dokázala pritiahnuť viac nových potenciálnych zákazníkov. Našou najpoužívanejšou službou sú práve sociálne média na kľúč. A viete prečo na kľúč? Pretože sa postará od jej návrhu až po realizáciu.

Mnoho ľudí si však povie, že reklama na Facebooku či Instagrame je zbytočná. Vôbec to tak nie je. Reklama na sociálnych sieťach je jedna z najefektívnejších v dnešnej internetovej dobe, a práve preto by ste mali svoju firmu prezentovať v prvom rade na sociálnej sieti.

Grafika

Nie všetko, čo chcete vyjadriť, sa dá vyjadriť slovami. Grafické vyjadrovanie je rovnako dôležité ako to písomné. Ľudia dnes už nechcú čítať obsiahle a suché texty o nejakom podujatí. Ako prvé si všimnú grafickú podobu plagátu informujúcom napríklad o podujatí. Grafika a tvorba plagátov či bannerov je jednou zo základných služieb, ktoré marketingové agentúry ponúkajú. V referenciách marketingových agentúr sa dajú pozrieť ich práce, kde sú napríklad aj veľkoplošné reklamy, kde zaraďujeme aj bilboardy.

Webstránky

Najväčšou verejnou vizitkou spoločnosti je práve webstránka. Je to úplne prvý kontakt s ľuďmi, ktorí firmu vyhľadávajú. Správna marketingová agentúra by mala vedieť vyrobiť moderný dizajn webstránky, do ktorej zahŕňa rôzne ďalšie funkcie, aby bol web prehľadnejší. Našich päť dôvodov, prečo by ste mali novej webovej stránke povedať áno:

 • Moderný dizajn ti prinesie väčšiu dôveru zákazníkov
 • Pripravíme obsah, vďaka ktorému ľudia nájdu to, čo potrebujú
 • Stránku vieš rýchlo a jednoducho upraviť podľa potreby
 • Web ti prispôsobíme aj na mobilné obrazovky
 • Pomocou PPC reklamy dokážeš ľahko priniesť ľudí na svoj web 
Marketingová agentúra: referencie

Video reklama

Vždy je lepšie raz vidieť ako stokrát počuť. Týmto heslom sa riadi dnes už takmer každá moderná digitálna marketingová agentúra. Dnes to je jedna z najobľúbenejších foriem reklamy v online svete. Ľudia si však už radšej pozrú trojminútové video, v ktorom je obsiahnuté všetko potrebné, ako by si o tom mali desať minút čítať.

Prognessa pri natáčaní video reklamy používa najmodernejšiu techniku, medzi ktorú rozhodne patrí aj dron. Video reklama je oveľa lacnejšia, ak ju dáte vytvoriť marketingovej agentúre, ako by ste mali osloviť televíziu. Rovnako môžete zvýšiť záujem ľudí o vašu značku priemerne o 36 % a tým sa vám investícia do video reklamy vráti.

Druhy marketingu

Existuje množstvo druhov marketingu, no niektoré dnes nie sú také efektívne. Stránka I am cool sa pozrela na druhy digitálneho marketingu, vďaka ktorým budete vo vašej firme aj v spolupráci s digitálnou marketingovou agentúrou úspešnejší.

E-mail marketing

Tento druh marketingu využívajú firmy na zasielanie newsletterov do schránok odberateľov. Ak ste navštívili nejakú stránku, poprípade e-shop, a zadali ste, že chcete, aby vám odosielali novinky z ich spoločnosti, odvtedy vám chodia na váš mail správy napríklad o nových produktov, ktoré predajca ponúka. Nejde však o najefektívnejší spôsob, ako si prilákať nových zákazníkov. Mnoho ľudí si tieto správy hádže do spamu, alebo si ich len vôbec nevšíma. Napriek tomu ale e-mailové kampane majú z našich skúseností slušnú efektivitu.

Sociálne médiá

Ako sme už párkrát spomenuli, sociálne médiá sú fenoménom dnešnej spoločnosti. Firmy sa vedia ľahko zviditeľniť týmto druhom marketingu, pretože na sociálnych médiách sa nachádza dnes už takmer každý, a takmer všetci si môžu obzrieť vašu ponuku služieb a produktov, ktoré ponúkate.

Marketingová agentúra: sociálne médiá, portfólio

Blog

Blogom na svojej webovej stránke si môžete pritiahnuť tisícky ľudí. Musí však byť zaujímavý a trefný, aby potenciálny zákazník vedel, či ste seriózna firma, alebo nie. V USA je tento typ marketingu mimoriadne populárny a pomaly prekvitá už aj u nás. Slúži hlavne na odborné rady od ľudí, ktorí sa v danej téme vyznajú a dokážu vám pomôcť.

Produktový marketing

Ide o rôzne darčeky alebo zľavy. Takýmto spôsobom si môžete prilákať nespočetné množstvo zákazníkov do vašej firmy. Ide síce o stratovú záležitosť, no všetko sa vám viacnásobne vráti v dôvere ďalších ľudí.

Google Ads

Taktiež známa aj ako PPC reklama, t.j. reklama vo vyhľadávačoch, ktorú aj naša marketingová agentúra ponúka vo svojich službách. V preklade do slovenčiny, PPC znamená pay-per-click - platba za klik. Svoju reklamu si umiestnite na rôznych často navštevovaných webových stránkach.

SEO marketing

Rovnako efektívny spôsob marketingu, ktorý sa v dnešnej dobe často využíva je SEO marketing. Ak máte dobre nastavené SEO, vaša firma sa pri vyhľadávaní bude zobrazovať na prvých priečkach. To znamená, že budete mať viac potenciálnych zákazníkov a rovnako aj vyššie tržby. Základom takéhoto marketingu je správny výber kľúčových slov, ktoré zadáte, aby vás ľudia mohli vyhľadávať ako prvých.

Koľko firiem využíva sociálne siete na Slovensku a v Európskej únii?

Základnou zložkou dnešného digitálneho marketingu sú s určitosťou sociálne médiá. No nie každá spoločnosť ich využíva. Podľa údajov Eurostatu využíva sociálne siete len 50 percent firiem v Európskej únii. Slovensko však jemne zaostáva za európskym priemerom, keďže sociálne médiá využíva na Slovensku 42 percent spoločností.

Najviac sa sociálnych sieťam v rámci Európskej únie venujú na Malte, kde využíva sociálne siete až 84 percent firiem. Slovensko sa v rámci únie umiestnilo na piatom mieste od chvosta. Horšie sú na tom aj dve susedské krajiny – Maďarsko a Poľsko. Najviac v tomto rebríčku však zaostáva Rumunsko a Bulharsko, kde používa sociálne siete len 33, resp. 34 percent firiem.

Tým, že sa spoločnosť digitalizuje, aj firmy sa potrebujú presúvať do digitálneho sveta. Marketingové agentúry majú široké portfólio skúseností z oblasti digitálnej reklamy a predaja v online svete. Práve preto by ste sa mali obrátiť na digitálnu marketingovú agentúru. Ak aj vo vašom tíme máte niekoho, kto sa vám o digitálny marketing stará, v dnešnej dobe nemôže jeden človek pokryť celý digitálny svet. Radi vám pomôžeme s marketingom vo Vašej firme, napíšte nám na náš mail, ktorý nájdete na webovej adrese www.prognessa.com. Sme pre Vás k dispozícií v našom LIVE chate 365 dní v roku od 8:00 do 22:00 (link na web s livechatom v pravom dolnom rohu).

Dohodnime sa
na bezplatnej konzultácii
Prečítajte si Progres
Spoznajte príbehy
našich klientov
Aby sa o podnikaní len nerozprávalo, poďme niečo spoločne podniknúť
Zistite, aké riešenia vieme ponúknuť pre Vaše špecifické situácie.

Otváracie hodiny:
PO - PIA
8:30 - 17:00
SO - NE
zatvorené
Bélu Bartóka 20/A
979 01 Rimavská Sobota
0902 126 561
info@prognessa.com
Spojte sa s nami:
©2019 - 2023 PROGNESSA, s. r. o.
|
verzia 6.0
|
Ochrana osobných údajov
|
Obchodné podmienky