Sociálne siete sú dnes využívané doslova po celom svete. Miliardy ľudí ich využíva na zábavu, komunikáciu, či sledovanie aktuálneho diania. Práve pre ich veľký úspech by sa mali podnikatelia a firmy zaujímať o to, aby sa na nich vedeli správne propagovať. Je to cesta, ako si získať nových potenciálnych zákazníkov. Prinášame pohľad na cenu sociálnych sietí, faktory úspechu a návod ako efektívne spravovať svoju reklamu.
Správa sociálnych sietí by mala zviditeľniť značku a zvýrazniť ju pre budúcich zákazníkov. Je potrebné povedať, že ľudia už chodia na sociálne siete aj s cieľom nakupovať online, to ale ešte neznamená, že môžete očakávať hneď veľa nových objednávok. Sociálne siete nefungujú len ako priamy predajný kanál, ale aj ako spôsob komunikácie značky, čiže "brand awareness". Je taktiež možné ich využívať aj na nábor zamestnancov a nielen na predaj služieb a produktov. Na druhej strane, ak by ste sa nepropagovali na sociálnych sieťach, ľudia by o vás nevedeli, a tým by ste ešte svoje šance dostať sa do povedomia teda nezvýšili.
Výhodou propagácie na sociálnych sieťach je to, že môžete vašu reklamu konkrétne cieliť. Ak napríklad predávate dámske topánky na behanie, môžete si zvoliť nastavenie, že vašu reklamu budete ponúkať ženám vo veku od 18 – 40 rokov, ktoré sa na sociálnych sieťach zaujímajú o behanie tým, že majú lajknuté takéto stránky. Rovnako to funguje aj na Instagrame. Tiež dokážete cieliť reklamu na zákazníkov, o ktorých viete, že by prejavili záujem o váš produkt. Nazýva sa to nastavenie cieľovej skupiny, takzvanej cieľovky.
Bolo by zbytočné ponúkať napríklad topánky na behanie zákazníkom, u ktorých je veľmi málo pravdepodobné, že by behávali, ako napríklad telesne znevýhodneným ľuďom, alebo neaktívnym dôchodcom. Budú to pre vás zbytočne vyhodené peniaze, ktoré môžete radšej využiť na propagáciu pre správnych zákazníkov.
Toto cielenie si viete nastaviť na Facebooku priamo v Ads Manageri v sekcii Audience. Tam môžete určiť, na koho by ste svoju reklamu chceli cieliť a vybrať si môžete z mnohých možností. Reklamu viete cieliť podľa demografických ukazovateľov, záujmov či chovania. Vďaka tomuto viete osloviť nielen potenciálnych zákazníkov, ale aj tých, ktorí už váš web či stránku na sociálnej sieti navštívili.
Na správne nastavenie je však nevyhnutná analýza.
Cena sociálnych sietí závisí od množstva priamych faktorov, ktoré cenu buď navyšujú, alebo znižujú. Jedným z hlavných faktorov je lokalita. Sociálne siete fungujú ako Google Ads – každý jeden klik má svoju vlastnú hodnotu. A tu nastáva otázka – v ktorej lokalite na Slovensku (alebo kdekoľvek plánujete spustiť propagáciu) sa mi viac oplatí propagovať svoju firmu?
Porovnajme si napríklad Rimavskú Sobotu a Bratislavu. Propagácia formou platenej reklamy v Rimavskej Sobote je niekoľkonásobne nižšia ako v Bratislave. Je to preto, že v hlavnom meste žije viac ľudí, viac ľudí využíva sociálne siete a je tam oveľa väčší dosah na trh. Tu sa môžeme pozrieť aj na medzinárodný trh. Je logické, že vo Švajčiarsku je cena za klik oveľa vyššia ako na Slovensku.
Ďalším faktorom, ktorý ovplyvňuje cenu správy sociálnych sietí je množstvo obsahu. Niekedy nie je najlepšie, ak máme veľa obsahu, na ktorý dáme malý budget. Treba premýšľať, čo sa vám ako firme viac oplatí – či to bude veľmi veľa obsahu s nízkym finančným rozpočtom alebo to bude málo obsahu so slušným budgetom.
Na základe vlastnej definície publika viete cieliť reklamu nasledovne:
Ak sa firma obráti na marketingovú agentúru s tým, že potrebuje kvalitnú správu sociálnych sietí na zvýšenie počtu potenciálnych zákazníkov, prvým krokom tejto komunikácie by mal byť kvalitný brief. Ten je odrazovým mostíkom k tomu, aby agentúra vedela správne a efektívne nastaviť fungovanie sociálnych sietí. Po napísaní tejto krátkej informatívnej správy preberá zodpovednosť za vaše sociálne siete marketingová agentúra.
Hlavnou úlohou marketingovej agentúry je tvoriť a pridávať príspevky na sociálne siete, starať sa o ich správnu propagáciu, sledovať ich úspešnosť, štatistiky, prípadne prispôsobovať obsah aktuálnemu dianiu alebo výsledkom štatistík. Pravidelné sledovanie štatistických údajov je dôležité hlavne preto, aby sme presne vedeli, ako sa ktorý príspevok na sociálnej sieti uchytil, koľko lajkov, komentárov či zdieľaní má, aký má dosah za uplynulé obdobie.
Čo sa týka propagácie, jej celková suma závisí od toho, koľko sa rozhodne firma minúť na samotný marketing a vlastnú propagáciu. V rámci celej správy sociálnych sietí je potrebné brať do úvahy aj honorár marketingovej agentúry za jej služby. Cena zvyčanje závisí od toho, o ako veľmi kvalitnú službu ide.
Bežná reklama na billboardoch či vo forme letákov na autobusových zastávkach je dnes už menej efektívna ako tá, ktorú budete smerovať na sociálne siete alebo celkovo do online priestoru. Priblížime vám päť hlavných dôvodov, prečo smerovať svoju reklamu na sociálne siete.
Prvým dôvodom je, že na sociálnych sieťach už dnes dokážete zasiahnuť svojou reklamou obrovské množstvo ľudí naraz. Môžete vidieť, koľkým ľuďom sa zobrazila vaša reklama, čo nedokážete zistiť zo žiadnej inej reklamy. Je to dôležité z toho hľadiska, že vďaka tomu môžete určiť úspešnosť vašej reklamy a zistiť prípadné nedostatky, ktoré má vaša reklama a poučiť sa do budúcnosti. Druhým dôvodom je, že dokážete cieliť reklamu na konkrétne skupiny ľudí. Zoberme si opäť príklad dámskych bežeckých topánok. Vďaka reklame na sociálnych sieťach dokážete svoj produkt propagovať napríklad pre ženy vo veku od 18 do 40 rokov, ktoré sa vo svojom voľnom čase a celkovo na sociálnych sieťach zaujímajú o zdravý životný štýl, konkrétne o behanie. Je to veľmi užitočná vec a ušetrí vám určitú časť peňazí, ktoré by ste inak vrazili do reklamy, ktorá by v konečnom dôsledku nemala taký úspech a hlavne by nebola presne cielená na potenciálnych zákazníkov.
Tretím dôvodom je, že dokážete efektívne zistiť, komu sa reklama páčila a kto o ňu prejavil záujem. Je to veľmi jednoduché – pri online reklame na Facebooku viete sledovať, koľkým ľuďom sa vaša reklama páčila a dali jej like, kto to verejne pochválil v komentároch, či poprípade kto ju zdieľal na svoj profil. Všetky tieto veci, ktoré vás môžu posunúť v správnom a efektívnom cielení ďalšej reklamy, dokážete zistiť jedine z onlinu. Pri printovej reklame to je možné zistiť len z toho, že sa vám ozve niekto, kto ju videl a mal by záujem o váš produkt či službu.
Predposledným dôvodom, prečo povedať áno reklame na sociálnych sieťach je možná úprava, či zmena reklamy podľa potreby. Ako sa hovorí, náhoda je blbec, a stane sa, že vám niekde vkĺzne chybička do textu. V takom prípade viete veľmi rýchlo zareagovať tým, že tú reklamu jednoducho vymažete, opravíte, a čo je dôležité, zadarmo a hneď.
Posledným dôvodom, ale nie konečným, je, že vďaka online reklame do nej dokážete zapájať aj svojich zákazníkov. Ako? Je to veľmi jednoduché. Ak dáte na sociálnu sieť nejakú reklamu, v ktorej bude zakomponovaná napríklad nejaká hádanka, ľudia sa určite na tejto reklame zastavia, všimnú si, aký produkt firma ponúka a stanú sa potenciálnymi zákazníkmi. Interakcie sú v online svete veľmi žiadané a populárne.
V tomto článku by sme vám chceli ukázať niekoľko tipov a zaujímavých trikov, ako skvalitniť a zjednodušiť správu sociálnych sietí.
Jedným z lákadiel na potenciálnych zákazníkov sú súťaže. Tie patria pod produktový marketing, o ktorom sme písali v predošlom článku. Vďaka zaujímavej súťaži zvýšite svoj organický dosah na Facebooku a rovnako aj povedomie o značke. Nezabudnite, že pri súťaži musíte upútať zaujímavou grafikou, a hlavne lákavou výhrou. Rovnako by ste mali myslieť na to, že ku každej súťaži musíte pridať aj jednoduché pravidlá, ktoré vašich sledovateľov neodradia od chuti zapojiť sa.
Ďalšou radou pri správe sociálnych médií je častá komunikácia so zákazníkmi. Ak sa ich budete pýtať otázky, ktoré sú pre nich zaujímavé, vytvoríte si s nimi vzťah, aj interakciu. Využívať môžete overený spôsob komunikácie na internete – ankety. Tú môžete vytvoriť priamo cez anketu na Facebook, kde ľudia môžu hlasovať za jednu z možností, ktoré dáte na výber. Druhým spôsobom, ako vytvoriť anketu je cez tzv. reakcie. Môžete publiku položiť otázku a dať mu na výber z reakcie ku každej odpovedi.
Pri Facebooku sa snažte využívať aj nástroj Creator Studio. Je to efektívny spôsob, v ktorom sú spojené dve funkcie – Publishing Tools (publikácia postov) a Insights (štatistiky). V Creator Studio máte napríklad Content Library (knižnica príspevkov), kde môžete nájsť všetky publikované či naplánované príspevky na vašich stránkach. Dnes, ak chcete publikovať nejaký príspevok na stránke, bez Creator Studio to už neurobíte.
V súčasnosti je však pomerne často využívaný aj Facebook Business Manager. Je to nástroj, ktorý vám doslova uľahčí život na sociálnych sieťach. Dokážete vďaka nemu zdieľať príspevky na Facebook a Instagram. Dokonca môžete z oboch sietí dostávať správy, komentáre a notifikácie na jedno miesto. Vďaka tomu dokážete aktívne a včas reagovať na vašich zákazníkov alebo fanúšikov.
Facebook tento nástroj považuje za hlavný pri správe sociálnych sietí. Umožňuje vám vytvárať kampane, spravovať stránky a účty, a dokonca aj Meta Pixel. Tu však jeho možnosti nekončia. Vyskúšajte ho a určite nebudete ľutovať.
Propagovať a zviditeľniť svoju značku na Facebooku môžete mnohými spôsobmi. Organicky sa môžete zviditeľniť tým, že budete postovať zaujímavý obsah pre svojich sledovateľov, ktorí ho poprípade môžu zdieľať medzi svojich známych, ktorí vás začnú sledovať tiež. Práve pre toto sú firemné profily závislé od osobných. Pomáhajú im zviditeľniť sa a rozširujú dosah.
Čo sa týka príspevkov, existujú rôzne druhy, ktoré môžete používať. Prvým a základným je fotografia/obrázok. Samozrejme, každý post si zaslúži svoj popis, v ktorom buď vysvetlíte, čo jeho zverejnením máte na mysli, alebo môžete použiť aj vtipný text (copy), ktorý vaše publikum pobaví. Svoje obrázky môžete použiť aj v zaujímavej forme karusel, či galéria. Aktuálne je veľmi trendy vyjadriť myšlienku prostredníctvom čistej grafiky, textu a swajpovania. Rovnako môžete zverejniť namiesto fotky aj pútavé video. Aj k nemu sa hodí krátky popis, ktorý video opisuje. Ak sa bavíme o príspevkoch a máte aj vlastnú web stránku, odporúčame vám založiť blog a zdieľať vaše články aj na vašom profile.
To však nie je všetko, čo vám dnešná doba sociálnych sietí ponúka. Keďže fotky už máme niekedy okukané a na dlhé videá nemáme čas, tvorcovia sociálnych sietí sa prispôsobujú obsahu, ktorý chceme konzumovať. Preto vytvorili formáty ako Reels, IGTV, stories. Všetko sú to formáty, ktoré sú pohyblivé a dajú vám možnosť opäť zaujať svoje publikum rôznymi formami: náučnou, vtipnou, inšpirujúcou, interaktívnou, či samotnou propagáciou.
Užitočným spôsobom, ako nechať ľudí rozprávať o vás a vnímať vás je pridávanie stories, teda príbehov. “Storky” slúžia na to, aby ste nemuseli vašu časovú os zahltiť množstvom neefektívnych obrázkov. Práve vďaka ich jednoduchosti a takmer neobmedzeným možnostiam sa “storky” tešia obrovskej popularite. Napriek tomu im však už “reelská” dýchaju na krk. A to aj vďaka sociálnej sieti TikTok, o ktorej si môžete viac prečítať tu.
Ak chcete budovať vlastnú značku na sociálnych sieťach a celkovo v online priestore, nie vždy sa to dá úplne svojpomocne. Odporúčame vám obrátiť sa napríklad na influencerov alebo odborníkov vo vašom “fachu”. Poďme si ich predstaviť.
Pri budovaní značky sa snažte osloviť aj influencerov, ktorí dnes mimoriadne ovládajú sociálne siete, najviac Instagram a TikTok. Tam dosahujú desaťtisíce sledovateľov a spolupráca s nimi vám určite pomôže v zvýšení povedomia značky. Medzi top influencerov dnes zaraďujeme hlavne ľudí, ktorý majú vďaka svojmu obsahu neuveriteľné dosahy, tisíce až desaťtisíce sledovateľov a častokrát spolupracujú aj s veľkými značkami ako Samsung, či O2. Jednou z najväčších influenceriek na Slovensku je určite Zuzana Plačková. Za zmienku však stoja aj mená ako Veronika Cifrová Ostrihoňová, Sandra Sviteková, Natália Pažická, či Petra Vlhová. Z mužov sú to napríklad Peter Popluhár, Gogo, či Sajfa.
Propagovať sa môžete aj cez rôzne média formou PR článkov, či cez rôzne bannery na stránke. Ide o veľmi efektívny spôsob komunikácie so zákazníkmi, ktorá prináša veľké úspechy a nových klientov pre vašu firmu. Efektivita reklamy na spravodajských portáloch závisí od toho, akú veľkú čítanosť stránka dosahuje a koľko ľudí aj samotná reklama zaujme.