Kontaktuj nás

SWOT analýza je v marketingu stále IN

Kika Kruissová
23. 3. 2022
3
min.

Všetci ju veľmi dobre poznáme, všetci ju čas od času použijeme, a napriek tomu o nej stále toľko hovoríme. Prečo je tomu tak? SWOT analýza je veľmi užitočný marketingový nástroj, ktorý môžeme veľmi efektívne využívať nielen pri príprave stratégie. V prípade, že vaša spoločnosť plánuje zaradiť do svojej ponuky nový produkt, novú službu, alebo plánuje akúkoľvek inú zmenu. 

V skratke si pripomeňme, čo vlastne je SWOT analýza. Už na prvý pohľad je jasné, že jej názov pochádza z angličtiny, a je tvorené z prvých začiatočných písmen slov: Strength – silné stránky, Weakness – slabé stránky, Opportunities – príležitosti, Threats – hrozby = dokopy SWOT.

S-W analýza predstavuje vnútornú (internú) analýzu, v ktorej ide o rozbor vnútorných faktorov organizácie (silných a slabých stránok). Naopak O-T analýza predstavuje vonkajšiu (externú) analýzu, ktorá sa zameriava hlavne na vonkajšie prostredie (príležitosti a ohrozenia). 

Ako sme už spomenuli, je to veľmi efektívny marketingový nástroj, ktorý má nespočetné výhody ako pre začínajúci “biznis”, tak aj pre zabehnutý podnik.

Aké výhody nám môže priniesť analýza slabých a silných stránok nášho podnikania?

V prvom rade je to prehľad. Dôkladne vypracovaná analýza, ktorá sa zameriava na podstatu fungovania vášho podnikania, vám ponúkne pomerne komplexný prehľad o vašom postavení na trhu a vašich možnostiach, ktorými sa môžete posunúť vpred. K prehľadu môžeme zaradiť aj jednoduchosť, stručnosť a presnosť výsledkov analýzy. Taktiež nám pomáha určiť si smer podnikania, pokiaľ sme začínajúci podnikateľ, alebo rozmýšľame nad posunom našej firmy. 

Tým, že sme lepšie pripravení na okolnosti, ktoré môžu nastať, a vieme, čo môžeme očakávať, lepšie spoznáme aj svoje ciele a hlavne cestu k nim. 

Veľkým benefitom pre vás môže byť aj to, že do vypracovania SWOT analýzy zapojíte externú agentúru. Vďaka nej môžete pri tvorbe analýzy natrafiť na nové, prekvapivé perspektívy, ktoré sa v konečnom výsledku môžu prejaviť ako kľúčové. Ako sa hovorí, viac očí, viac vidí.

Aké má SWOT analýza nevýhody? 

Vieme asi len o jednej. A to tej, že pokiaľ ju nevyplníme objektívne, kompletne, ale nie bez zbytočných a nie až tak podstatných detailov, naše výsledky nebudú presné. Tým pádom nám neprinesú očakávaný výsledok. 

Odporúčame preto zamerať sa na kľúčové faktory nášho podnikania. Vypĺňame len fakty a podstatné informácie, ktoré sú pre fungovanie firmy esenciálne. Nezachádzajme zbytočne tam, kde to nie je nevyhnutné, aby sme sa nezahltili informáciami, ktoré pre nás pri vypracovaní SWOT analýzy nemajú výpovednú hodnotu. Zostaňme pri skutočnej podstate nášho cieľa. 

Ďalším kľúčovým faktorom je správne a objektívne vyhodnotenie. Výsledky analýzy nám pomôžu  určiť najvhodnejšiu stratégiu pre naše potreby. Je preto dôležité vyvarovať sa pri vypĺňaní aj vyhodnocovaní špekuláciám a domnienkam.

SWOT analýza je vždy dobrý nápad

Správne zhotovená SWOT analýza vedie k zlepšeniu služieb a produktov, čo vedie k lepšiemu postaveniu našej firmy na trhu. A to je cieľom každého z nás. Dajme si preto na našich analýzach záležať, a zvážme, či práve teraz nie je ten najvhodnejší čas si jednu analýzu urobiť. Opakovanie je predsa matkou múdrosti a zhodnotenie situácie a cieľov nášho podnikania je jedným zo základných stavebných kameňov stability.

Dohodnime sa
na bezplatnej konzultácii
Prečítajte si Progres
Spoznajte príbehy
našich klientov
Aby sa o podnikaní len nerozprávalo, poďme niečo spoločne podniknúť
Zistite, aké riešenia vieme ponúknuť pre Vaše špecifické situácie.

Otváracie hodiny:
PO - PIA
8:30 - 17:00
SO - NE
zatvorené
Bélu Bartóka 20/A
979 01 Rimavská Sobota
0902 126 561
info@prognessa.com
Spojte sa s nami:
©2019 - 2023 PROGNESSA, s. r. o.
|
verzia 6.0
|
Ochrana osobných údajov
|
Obchodné podmienky