Kontaktuj nás

Viete, na základe čoho si zákazníci o Vás tvoria prvý dojem? Reč bude o weboch

Daniel Csúr
13. 4. 2022
7
min.

V dnešnej dobe sa ocitáme v niektorých prípadoch viac na internete ako v realite, a práve tam teraz vzniká nový svet. Otvorené možnosti, nové spôsoby na komunikáciu, ale aj na predvádzanie svojho produktu alebo služby. Tieto možnosti prinášajú aj väčší rozmach webstránok, ktoré sú čoraz viac zaujímavejšie a kvalita webu častokrát zodpovedá kvalite produktu alebo služby. Je dôležité si uvedomiť, že web je častokrát prvým kontaktom firmy s ich potencionálnym zákazníkom. Ak je spracovanie vašej webovej stránky profesionálne, vzbudí to dojem, že aj vaše produkty alebo služby sú kvalitné. Vytvoríte silný dojem u potencionálneho zákazníka, ktorý sa môže rýchlo stať vaším skutočným platiacim zákazníkom. Dôležité je aj spríjemnenie pobytu na webe zákazníkovi, tu je však prednostné pochopenie vnímania webov.

Weby vnímame hlavne po vizuálnej stránke, a práve preto by sa malo hlavne myslieť na ňu. Pri weboch sa zameriavame na dva dôležité body, a to UI (user interface - používateľské rozhranie) a UX (user experience - užívateľský zážitok). UI je v tomto prípade dizajn webstránky a UX je spôsob, akým webstránky fungujú, a aký zážitok prinášajú pre užívateľa. Tieto dve veci musia správne fungovať spolu, aby webstránka fungovala a vyzerala tak, ako má.

Web môže mať veľa podôb. Je Vašou digitálnou vizitkou, ktorú uvidí najviac ľudí, keďže sa k nej vie ktokoľvek dostať. Môže byť jednoduchý, komplexný, informačný, predajný. Práve táto rozmanitosť robí z webov výbornú pomôcku pre Vás a Váš biznis. Vďaka svojmu umiestneniu na internete sa z webstránky môže stať aj Vaša poistka v prípade, že by sa niečo stalo so sociálnymi sieťami. Aj pomocou webov si viete vytvoriť fanúšikovskú základňu. Dôležité je ale vyčnievať z radu miliardy webov dostupných na internete. Aj keď sa to pri takom počte zdá byť nereálne, prinajlepšom ťažko dosiahnuteľné, nie je to taký veľký problém, ktorý by sa nedal prekonať.

Jednoduchý, informačný web

Najlepším príkladom jednoduchého webu je základný web, tzv. one-pager. Jedná sa o web tvorený z jednej stránky. Na domovskej stránke sa tak viete dostať ku všetkým informáciám, bez potreby klikania. Jednoduchosť je v tomto prípade najlepšie vysvetlená ako “dobrý sluha, zlý pán”. One-pager Vám dovolí vytvoriť jednoduchý, prehľadný web, ktorý bude užívateľovi príjemný na používanie, no vďaka nemu si musíte vytvoriť aj pomyselné hranice obsahu, ktorý chcete na svojej stránke uvádzať. Nemôže ho byť veľa, musí byť prehľadný, v tomto prípade najlepšie platí pravidlo málo hovoriť, ale veľa povedať. One-pager sa odporúča jednotlivcom, či malým firmám, ktoré chcú čo najlepšie ukázať svoju robotu, prípadne sa aspoň dostať na trh. Ak vám stačí jediná stránka na to, aby ste odprezentovali to najlepšie zo seba, tento typ webu je pre vás. Tento druh webu sa však nepoužíva na priamy predaj, skôr by mal informovať.

Informácie však vieme prezentovať aj na viacerých podstránkach webu. V tomto prípade hovoríme tiež o informačnom webe, no dávame už väčší priestor informáciám a ich spracovaniu. Zvyčajne počet podstránok pri informačnom webe je od 3 do 6. Prihliadanie na UI už nestačí, začíname sa viac venovať UX. Práve tu treba vymyslieť spôsoby, akými sa užívateľ dostane na ďalšie podstránky, ako budú reagovať tlačidlá, alebo obrázky, texty na stránke, a rôzne interakcie, ktoré váš web oživia a spríjemnia jeho návštevu používateľovi. 

Najjednoduchší spôsob, akým sa dajú pochopiť a vysvetliť informačné webstránky je takýto: Predstavte si nespočetné možnosti prezentácie - vyberte si jednu, skombinujte ju s prvkami druhej, pridajte vizuál tretej a celé to ešte upravte pre seba. Predstavivosti sa hranice nekladú.

Komplexný web

Komplexné webstránky sú málokedy používané jednotlivcami. Ich komplexnosť z nich robí dobrý komunikačný kanál pre odkomunikovanie množstva informácii. Takéto weby sú preto najčastejšie používané rôznymi inštitúciami, väčšími firmami, ale použitie môžu nájsť aj v redakčných weboch. Tvorí ich viac podstránok a ako už bolo spomenuté, sú zvyčajne “natlačené” informáciami. Pri týchto weboch si už musíme dať samostatne záležať na UI a UX dizajne. Komplexné weby obsahujú viac interakcií, či už s obsahom, alebo s rôznymi tlačidlami. Vieme do nich vložiť obrazovú galériu, ale vieme do nich vkladať a písať aj články. 

V tomto prípade vieme pracovať aj s dynamickým obsahom. Dôležitým faktorom pri komplexnej webstránke je jej správa. Zatiaľ čo jednoduché, informačné weby nemusíme obsahovo aktualizovať, pri komplexnejších weboch sa musíme venovať aj aktualizovanosti obsahu. Keďže u nás weby budujeme cez WordPress, ku každému komplexnejšiemu webu dostanete manuál o tom, ako ho správne a čo najjednoduchšie používať.

Komplexný web nie je však komplexný iba kvôli svojej stavbe. Pri takýchto weboch sa nám naskytá aj väčšia možnosť vizuálneho spracovania. Keďže takéto weby tvorí viac podstránok, dizajn týchto webov musí byť jednotný a schopný na použitie pri rôznom type obsahu. Tu na scénu prichádza UI a s ním aj UX dizajn. Web však nemôže vyzerať dobre iba na počítači. Väčšina ľudí si weby prezerá aj na mobile a tak tu platí nepísané pravidlo “mobile first” (mobil prvý). Ide o adaptovanie dizajnu na mobilné obrazovky tak, aby sa zobrazoval v rovnakej kvalite ako na počítači. Toto isté platí pre tabletové zariadenia. Tu tiež môžeme hovoriť o tom, že komplexnosť webu je v tomto prípade dobrý sluha, ale zlý pán.

Katalógový web

Tento druh webstránok je svojou vlastnou kategóriou. Jedná sa o web, ktorý neplní priamo predajnú funkciu, skôr ukazuje dostupné produkty Vašej firmy. Jedná sa o komplexný druh webu. Spôsob nákupu na takomto webe môže byť pomocou formuláru alebo priameho e-mailového spojenia. 

Katalógový web však nie je ďaleko od stabilného, funkčného e-shopu. V takomto prípade ostáva nainštalovať plugin WooCommerce, sfunkčniť ho a váš predaj sa môže začať.

Rozdiel medzi šablónovým riešením a webom na mieru

Momentálne na trhu pôsobí veľa firiem, ktoré Vám dokážu vytvoriť webstránku podľa predpripravenej šablóny. Tento spôsob tvorby webu nie je zlý, no nie je ani dobrý. Šablóny sú častokrát využívané mnohými užívateľmi, preto sa môže stať situácia, že niekto narazí na web s rovnakou štruktúrou a vizuálom, ktorý máte Vy. Takýto nález určite nepôsobí dobre na užívateľa a tiež to pomyselne môže znížiť kvalitu vašich služieb alebo tovaru. Ovplyvňuje to aj zákaznícke správanie, nakoľko potenciálnemu kupujúcemu nie je jasné, ktorú z viacerých “na chlp podobných” možností si zvolí. Šablónové weby Vás taktiež umiestnia na moria internetu medzi miliardu iných webov, lepších, krajších, a tak sa ľahko môže stať, že ten váš bude oveľa menej navštevovanejší. Nejde tu však o produkt alebo službu, ktorú predávate, skôr o to, ako to predávate, akým štýlom, a čo vás delí od zvyšku.

Spôsobov na spracovanie webu aj obsahu je nespočetne veľa, preto by ste sa nemali limitovať na šablóny, ale spraviť ten prvý, odvážny krok iným smerom. Častokrát sa stretávame s tým, že klienti, ktorí používajú šablóny, žiadajú zmeny niektorých častí webu, avšak nakoľko sa jedná o šablónu, nedokážeme s tým nič urobiť, resp. úprava nie je možná. Preto, ak chcete niečo, čo môžete slobodne upravovať, vyberte sa skôr cestou webu na mieru, aby ste sa vyhli podobným problémom.

Čím skôr si vyšliapete svoju vlastnú cestu v množstve webov, tým viac jedinečnejšie budete pôsobiť medzi svojou konkurenciou. Či už to bude po vizuálnej stránke, obsahovej, alebo jednoducho spracovanie informácii, budete iný, a to sa v dnešnej dobe ráta. Vlastné weby na mieru sú drahšie, no je to investícia do vašej budúcnosti a vášho podnikania. Naskytá sa vám tak šanca vytvoriť si vlastnú digitálnu tvár, ktorú ostatní budú nasledovať po Vás.

Web ako budúcnosť

Internet je rozmanité miesto, kde dokážeme nájsť čokoľvek, a niekedy aj to, čo nechce. Svet sa čoraz viac približuje ku digitalizácii, a preto si treba čo najskôr vytvoriť stabilné miesto v digitálnom svete. Webstránky Vám k tomu môžu dopomôcť vo vysokej miere. Ak chcete posunúť svoj biznis na vyššiu úroveň, weby sú tým správnym nástrojom. Či už chcete predávať, alebo sa iba prezentovať, nemali by ste dlho váhať. Priestor sa plní veľmi rýchlo a Váš krok ku webom môže byť práve ten, ktorý vás nakopne a dostane na výslnie.

Naváhajte a kontaktujte naších poradcov, ktorý vám pomôžu nastaviť ten správny web pre Vás a Vašu činnosť.

Dohodnime sa
na bezplatnej konzultácii
Prečítajte si Progres
Spoznajte príbehy
našich klientov
Aby sa o podnikaní len nerozprávalo, poďme niečo spoločne podniknúť
Zistite, aké riešenia vieme ponúknuť pre Vaše špecifické situácie.

Otváracie hodiny:
PO - PIA
8:30 - 17:00
SO - NE
zatvorené
Bélu Bartóka 20/A
979 01 Rimavská Sobota
0902 126 561
info@prognessa.com
Spojte sa s nami:
©2019 - 2023 PROGNESSA, s. r. o.
|
verzia 6.0
|
Ochrana osobných údajov
|
Obchodné podmienky