Kontaktuj nás

Aké nečakané výhody prináša spolupráca s externou agentúrou?

Kika Kruissová
4. 1. 2023
4
min.

Pokiaľ rozmýšľate nad tým, čo by mohlo oživiť vaše podnikanie, rozhodne zvážte spoluprácu s externou full-servisovou marketingovou agentúrou. Stavte na kvalitu odborníkov, čím môžete ušetriť financie a svoj čas. 

Čo znamená mať kvalitný marketing?

Rozhodli ste sa, že to chcete naplno rozbaliť so svojím marketingom. Avšak agentúry vám prídu pridrahé, nemáte žiadneho známeho, ktorý by vám s tým poradil, a dokonca, načo hľadať niekoho nového, keď vaši zamestnanci už dobre poznajú vašu značku. Spravíte teda to, čo väčšina začínajúcich nemarketérov - začnete si marketing riešiť sami. Vstúpite do vôd marketingu, zistíte, že to nie je také jednoduché, a že na to vlastne vôbec nemáte čas. Preto delegujete rozvoj vašej značky na zamestnancov. Najčastejšie sa v slovenských firmách stáva marketingové oddelenie z obchodného oddelenia.

V tomto momente je na mieste položiť si otázku: “Chcem mať kvalitný marketing, ktorý moju firmu posunie na vyšší level, alebo chcem mať marketing, aby som si odškrtol úlohu “promo” ako splnené?” Váš obchodný tím však bude preťažený prácou, ktorá v konečnom dôsledku neprinesie požadované výsledky, ba dokonca na úkor nových povinností sa zníži kvalita výstupu ako taká. 

Očividne by nebolo zlé sadnúť si s marketingovou agentúrou, ktorá má mnohonásobne viac času na vymýšľanie a realizáciu nápadov, ako vy. Je to predsa len časovo aj finančne efektívne, kvalita výstupov bude na profesionálnej úrovni, vaša značka môže vďaka skúseným rukám kreatívcov chytiť “nový dych” a očami tretej osoby máte istotu, že prezentácia vašej práce bude objektívna a zaujímavá pre koncového spotrebiteľa.

Ľudia pracujúci v marketingu sú novodobí remeselníci

Keď vás niečo bolí, idete za lekárom. Keď vo vašej domácnosti niečo nefunguje, zavoláte inštalatéra. Keď riešite právny problém, zavoláte právnika - odborníka. Prečo potom na marketing voláte “obchoďáka”, príležitostného grafika, alebo kamaráta, ktorý “vie, lebo on už niečo také robil”. Oslovte šikovného grafika, bystrého znalca na sociálne médiá, prípadne ostrieľaného špecialistu na webstránky. Pokiaľ s niekým takým spolupracujete a nad ich cenníkmi ohŕňate nos, majte na vedomí, že rovnako ako vy, tak aj oni strávili dlhé roky tým, aby nadobudli množstvo znalostí, ktoré majú dnes.

Viac očí viac vidí - získajte objektívny pohľad na svoju značku

Obohatenie vašej objektivity môže priniesť práve spolupráca s marketingovou agentúrou. Nájdete v nej ľudí s odlišným štýlom rozmýšľania ako máte vy a vaši zamestnanci. Kreatívci sa rozhodne nebudú pozerať na niečo úplne rovnako ako vy. Presne táto rozdielnosť perspektív vás môže posunúť dopredu. Pomôže vám poukázať na veci, ktoré ste možno doteraz nevideli.

Marketing nie je veda. Alebo je?

Dobré marketingové agentúry s prehľadom ovládajú emóciu nielen vašich zákazníkov. Hľadajú prepojenie medzi tým, čo chcete ukázať svetu a medzi tým, čo vašu cieľovú skupinu naozaj zaujíma. Marketing však nie je len kreatíva. Okrem psychológie marketingu, ktorá vám pomôže lepšie cieliť na vaše publikum, potrebuje vedieť výsledky štatistík, a určiť si, ktoré marketingové kanály sú vhodné pre vašu značku. Taktiež musíte poznať pojmy ako konverzia, PPC, SEO, URL, UX, CPC, CPL, CPW, CPA, a veľa ďalších C.

Možno si hovoríte, že nahodiť reklamu na sociálne médiá alebo vytvoriť rýchlu grafiku zvládnete aj vy alebo vaši zamestnanci. Je to však omnoho sofistikovanejšie, ako si myslíte. Je za tým celá psychológia, odborná znalosť, plánovanie, atď. Pokiaľ chcete niekoho vo svojej firme poctivo naučiť niečomu, čo sa týka marketingu, tak vás rozhodne nebudeme odhovárať. Treba si však uvedomiť, že to nie je šprint. Je to beh na nesmierne dlhú trať. Preto namiesto toho, aby ste nechali vzdelávať svojich zamestnancov, je pre vás skôr efektívnejšie si nájsť skupinu moderných “remeselníkov”, ktorí svojou prácou žijú každý jeden deň už niekoľko rokov, a vedia sa v nej dokonale orientovať.

Vždy ide o peniaze

Skúsenejšie spoločnosti dobre vedia, že mať vlastné marketingové oddelenie sa jednoducho finančne nevypláca. V dnešnej dobe majú vlastné marketingové oddelenia prevažne veľké medzinárodné korporácie. Pri in-house marketingu musíte vy ako CEO firmy rozmýšľať, ako maximálne zaťažiť svoj kreatívny tím tak, aby mal prácu na celý deň. Prípadne túto povinnosť musíte delegovať na niekoho, kto už má pravdepodobne dosť povinností aj bez zodpovednosti za marketing.

Starostlivosť o zamestnancov, ktorí sa starajú o váš marketing, by bola pre vás omnoho nákladnejšia ako nákup agentúrneho balíčka služieb. V roku 2022 sa začali do povedomia dostávať tzv. Google konzultanti. Tí vás môžu osloviť s bezplatnou ponukou konzultácie vašich marketingových výsledkov a cieľov. Je to dobrá možnosť. Pri jej využití však netreba zabudnúť na to, že títo konzultanti nie sú odborne zaškolení zamestnanci spoločnosti Google. Sú to externé agentúry, ktoré zamestnávajú ľudí, ktorí nemusia mať dostatočné skúsenosti v online svete, a ich rady vás môžu stáť nemalé náklady na nepresne nastavený marketing. Pokiaľ si nie ste istí, je vždy lepšie obrátiť sa na odborníkov - marketérov.

 

Dohodnime sa
na bezplatnej konzultácii
Prečítajte si Progres
Spoznajte príbehy
našich klientov
Aby sa o podnikaní len nerozprávalo, poďme niečo spoločne podniknúť
Zistite, aké riešenia vieme ponúknuť pre Vaše špecifické situácie.

Otváracie hodiny:
PO - PIA
8:30 - 17:00
SO - NE
zatvorené
Bélu Bartóka 20/A
979 01 Rimavská Sobota
0902 126 561
info@prognessa.com
Spojte sa s nami:
©2019 - 2023 PROGNESSA, s. r. o.
|
verzia 6.0
|
Ochrana osobných údajov
|
Obchodné podmienky