Kontaktuj nás

Ako sa vďaka obsahu stať kráľom online priestoru?

Daniel Csúr
25. 5. 2022
5
min.

Momentálny digitálny svet prináša so sebou obrovské množstvo informácií. Ku všetkým týmto informáciám dopĺňame informácie z bežného života a tak sa častokrát nevieme sústrediť ani na jednu vec na 100%. Keďže sa ale denne staviame do rôznych pozícií, kde sa od nás očakáva rozhodnutie, množstvo informácií a množstvo premenných nám robí z rozhodovania nočnú moru. Niekedy máme chuť odovzdať všetko rozhodovanie na niekoho iného a nechať sa len unášať svetom. V reálnom svete je to ale nemožné, naopak však v tom digitálnom sa vám už určite stalo, že niekto rozhodol za vás. Možno ste si to ani neuvedomili a je možnosť, že sa to deje aj práve teraz. Pýtate sa ako? Môže za to dobre nastavený marketingový obsah.

Doba sociálnych sietí so sebou priniesla množstvo nových spôsobov pre firmy alebo jednotlivcov na to, aby sa prezentovali svetu. Nie stále však ide o obyčajnú prezentáciu svetu. Mnoho firiem ale aj jednotlivcov používa sociálne siete, weby, blogy ako predajné kanály. Aj keď sa jedná o primárne komunikačné kanály, tento ich základ tvorí dobrú pôdu pre pretvorenie na predajný kanál. Ak sa rozhodnete pre túto cestu, je dôležité nastaviť si spôsob a správnu stratégiu pre uverejňovanie obsahu a jeho prepojenia medzi produktom alebo službou a cieľovou skupinou. V tomto prípade už hovoríme o content marketingu.

Čo je to content marketing?

Predstavte si situáciu, že sa vám roztrhnú tenisky. Potrebujete nové, no nečakali ste, že sa vám roztrhnú tie staré a teraz stojíte v pozícii rozhodovania. Ktoré tenisky si kúpite? Akú značku? Tú, čo ste mali teraz? Tie sa predsa roztrhli, takže neboli kvalitné. Na základe tejto skutočnosti sa rozhodnete, že tú značku už nechcete. Siahnete teda po mobile a začnete hľadať. Všade však vidíte stovky tenisiek a rozhodovanie sa zdá byť ťažšie a ťažšie. Spomeniete si však, že ste prednedávnom videli reklamu na tenisky a daná značka sa už dlhšie prezentuje odolnou a pevnou obuvou. Máte rozhodnuté a už nakupujete. Kedy ste sa ale však rozhodli? 

Vy ste sa nerozhodli. Rozhodol za vás obsah, ktorý vám je ponúkaný. Keďže ste si spomenuli na reklamu a dokázali ste sa stotožniť s problémom, na ktorý vám bolo ukázané riešenie, siahli ste práve po tej danej značke. Sledujete ju už dlhšie a podvedome ste už rozmýšľali nad kúpou nových tenisiek, avšak až teraz ste sa rozhodli na 100%. Presne tak, ako ste vy prešli cestou od sledovania prvých reklám až po konečnú kúpu, tak prešiel aj obsah. Respektíve, on vás na ňu naviedol a držal. Cieľom content marketingu je stimulovať záujem o produkt alebo službu danej značky.

Fázy content marketingu

Tak ako väčšina vecí vo svete, aj content má svoj systém. Sú to konkrétne fázy, ktoré robia premostenie medzi produktom alebo službou a konečným zákazníkom. Tieto tri fázy sú uvedomenie, zvažovanie, rozhodovanie.

Uvedomenie

Pri prvej fáze si musíte uvedomiť hlavné problémy vášho publika. Pre toto by ste mali mať už dobre naštudované vaše publikum, čo potrebuje, čo sa mu nepáči, aké problémy zažíva a ako rozmýšľa. Zodpovedaním na stovky takýchto otázok sa viete priblížiť svojmu publiku a spoznať ho tak, aby ste mu vedeli dať to, čo potrebuje. V tejto fáze by obsah mal byť hlavne rady, tipy a triky spojené s vašim produktom alebo službou, ale môže to byť aj obsah spojený s vašim oborom. Tu si začne aj budúci zákazník uvedomovať vaše miesto na trhu.

Zvažovanie

Druhá fáza začína naberať predajno-komunikačný charakter. Tu začínate so spájaním rád, tipov a trikov s propagáciou produktu alebo služby. Znázornenie priamych problémov a ich následné riešenie pomocou vašich produktov môže výrazne dopomôcť k predaju. Takéto znázorňovanie situácii vie byť prínosné aj pre reklamu, keďže sa ľudia budú môcť nájsť práve v týchto príkladoch. Vytvoria si tak podvedome osobnejší vzťah so značkou.

Rozhodovanie

Poslednou fázou je rozhodovanie. Tu sa už zákazník ocitá tesne pred kúpou. Už ste ho nalákali na váš produkt alebo službu a teraz ho musíte presvedčiť, že práve vaše produkty a služby sú najlepšie, najlacnejšie, najkvalitnejšie. Musíte za neho spraviť rozhodnutie, že chce práve vašu značku. Po tomto už nasleduje iba konečný nákup produktu alebo služby.

Mám systém, ale aký typ obsahu mi prinesie najviac potencionálnych zákazníkov?

Nie je náhodou, že komunikačné kanály nám poskytujú najlepší základ na stavbu predajných kanálov. Textový obsah nám tak poskytuje najviac miesta na takýto druh propagácie v obsahu. Do tejto kategórie môžeme zaradiť blog, newsletter, e-book. V dnešnej dobe tam už vieme zaradiť aj popisy pri fotkách na sociálnych sieťach, keďže práve oni poskytujú väčší priestor na prezentáciu a presvedčenie o kvalitách vašich produktov alebo služieb. V prípade textového obsahu však platí zlaté pravidlo “málo hovoriť, veľa povedať”.

Tesne za textovým obsahom sa však nachádza obrazový obsah. Tu hovoríme o fotkách, videách, plagátoch, jednoducho všetko obrazové. S príchodom sociálnych sietí sme dostali možnosť skombinovať textový a obrazový obsah a vytvoriť tak najúčinnejší obsah, aký potrebujeme. 

Dnes však môžeme vidieť aj veľa interaktívneho obsahu a marketingu. Do tejto kategórie môžeme zaradiť súťaže, ankety, jednoducho všetko, kde je potrebné priame zapojenie zákazníkov. Táto forma obsahu takisto vytvára oveľa osobnejší vzťah človeka so značkou.

Obsah je kráľ, všetci oslavujme kráľa

Zdieľať dobrý a kvalitný obsah je časovo náročné. Takisto ako vytvorenie presného plánu a stratégie uverejňovania obsahu. My vám vieme ukázať a priblížiť spôsoby, akými si viete tieto činnosti uľahčiť a zvládnuť ich sami. Pre vás je však dôležité sledovať si KPI (key performance indicators), aby ste vedeli, čo vaše publikum sleduje, nakupuje, na čo kliká, kde trávi viac a kde menej času. Všetky tieto detailné informácie tvoria celok, ktorý vám vie zabezpečiť lepší predaj a lepšie meno na trhu.

Dohodnime sa
na bezplatnej konzultácii
Prečítajte si Progres
Spoznajte príbehy
našich klientov
Aby sa o podnikaní len nerozprávalo, poďme niečo spoločne podniknúť
Zistite, aké riešenia vieme ponúknuť pre Vaše špecifické situácie.

Otváracie hodiny:
PO - PIA
8:30 - 17:00
SO - NE
zatvorené
Bélu Bartóka 20/A
979 01 Rimavská Sobota
0902 126 561
info@prognessa.com
Spojte sa s nami:
©2019 - 2023 PROGNESSA, s. r. o.
|
verzia 6.0
|
Ochrana osobných údajov
|
Obchodné podmienky