Kontaktuj nás

Ako si zabezpečiť dostatok študentov pre nasledujúci školský rok?

Ema Rudinská
3. 11. 2022
4
min.

Ak je toto otázka, nad ktorou rozmýšľate, mali by ste venovať pozornosť tomuto článku. Budeme sa v ňom totiž venovať týmto bodom: 

 • Prečo by ste tomu vôbec mali venovať pozornosť? 
 • Čo má najväčší vplyv na výber školy? 
 • Kde sa nachádzajú potenciálni študenti? 
 • Ako ich osloviť?

Svet sa rýchlo mení a stále na nás čakajú nástrahy, ktorým sa musíme prispôsobovať. Najviac nás za poslednú dobu ovplyvnil Covid, vojna, a následné zdražovanie. Veľa riaditeľov sa momentálne zaoberá hlavne tým, ako idú riešiť aktuálne zdražovanie energií. Avšak mali by svoju pozornosť radšej upriamiť na nábor nových študentov. Pýtate sa prečo, keď sa na prvý pohľad zdá, že zdražovanie je oveľa dôležitejšia vec? 

Ak pre vás nie je zobrazený obrázok dostatočne jasný, dovoľte nám, aby sme to objasnili. Každá škola je financovaná na základe toho, koľko má žiakov, keďže je stanovená kvóta na jedného žiaka na jeden rok. Preto by malo byť v záujme každej školy, aby mala dostatok žiakov na každý rok, a tým pádom si zaistí vyšší príjem na všetky potrebné výdavky. 

Vykurovanie priestorov počas zimných mesiacov musí byť zapnuté bez ohľadu na to, či je v jednej triede 20 žiakov alebo 30. Rozdiel je však v tom, že cena za kúrenie na žiaka je oveľa vyššia v prípade, že ich je tam menej. 

Ak Vás to teraz zaujalo dostatočne na to, aby ste čítali ďalej, môžeme sa začať venovať bodu dva, a to je: 

Čo má najväčší vplyv na výber školy? 

Väčšinu z vás určite napadlo pár odpovedí, ako rodičia, výchovný poradca, iný učiteľ, ktorý má so žiakmi dobrý vzťah, prípadne prostredie školy, na ktorú sa budú hlásiť. Určite sú aj tieto odpovede správne, avšak na základe našich skúseností vieme, že najväčší vplyv majú kamaráti. Väčšina teenegerov sa totiž rozhodne pre školu, na ktorú ide aj ich naj kamoš/ka. 

Preto, aj keď rodičia a výchovný poradca majú väčšinou v záujme poradiť čo najlepšiu školu na základe hodnotení alebo na základe potenciálu žiaka, žiak sa aj tak rozhodne nakoniec podľa jeho kamošov. A vy musíte zaujať hlavne ich a až potom rodičov. 

Kde sa teda nachádzajú potenciálni študenti a ako ich osloviť? 

Osobné nábory, kde výchovný poradca chodil na základné školy a navštevoval končiace ročníky, už nie sú tak účinné, ako zvykli byť kedysi. Dnes väčšina detí trávi veľa voľného času s telefónom v ruke a sleduje sociálne siete: Instagram, Facebook, TikTok. Preto, ak sa im chcete prihovoriť, mali by ste sa tam nachádzať. 

Ak ich zaujmete na sociálnych sieťach, budú následne pozerať Vašu web stránku, ktorá by mala byť estetická, moderná, a hlavne prehľadná. Dnes sa totiž ešte stále stretávame s web stránkami, ktoré sú preplnené obsahom, a veľmi zle sa dá dohľadať to, čo je potrebné. 

Keď zaujmete potenciálneho žiaka, on to následne ukáže svojim rodičom. Pre nich je tiež prvoradá web stránka, prípadne nejaké videá a fotky, keďže sa zaujíma, v akých priestoroch bude jeho dieťa tráviť ďalšie roky života. 

Ako to býva so všetkým, aj pri tomto je veľmi dobrá diverzifikácia. Nie je dobré sedieť na stoličke len s jednou nožičkou (web stránka), ale doplniť komunikáciu aj cez Instagram, Facebook, Youtube kampaň, prípadne reklamu na regionálnom portáli. Keďže ľudia dnes konzumujú veľké množstvo digitálneho smogu, môže sa stať, že aj keď žiaka v prvú ranu zaujemete, môže na Vás zabudnúť. Diverzifikáciou zabezpečíte to, aby na Vás nezabudol. 

Keď už viete, kde ich osloviť, spomeňme aj to, ako ich osloviť. Čo môže také 14-ročné dieťa zaujímať? V prvom rade ich bude zaujímať, aké priestory a vybavenie škola poskytuje. Následne sa budú zaujímať o odbory, ktoré tam môže študovať, a v neposlednom rade bude chcieť vedieť, do akých projektov sa škola zapája. 

Pri obsahu na sociálnych sieťach by ste sa mali držať pravidla 80/20. Čo to presne znamená? Že 80% obsahu by malo byť užitočného a 20% predajného. 

Aby sme si to zhrnuli v bodoch, tak obsah na sociálnych sieťach má byť: 

 • 80% užitočný a 20% predajný 
 • Autentický - reálne fotky z prostredia školy a podujatí, na ktorých sa škola zúčastnila 
 • Pravidelný - netreba zabúdať “kŕmiť” sociálne siete, a tým vytvárať aktuálny prehľad o škole pre nových návštevníkov 

Ešte jedna vec, na ktorú netreba zabúdať. Keď už budete vyvíjať veľa energie na tvorbu zaujímavého a pútavého obsahu, určite propagujte svoje príspevky

Nakoniec 5 tipov k úspešnému marketingu: 

 • Online reklama je kľúčový nástroj pre vašu komunikáciu aktivít a podujatí v súčastnej digitálnej dobe
 • Pamätajte, mladí ľudia sú digitálne bytosti
 • Staré dobré časy jedného funkčného kanálu sú dávno preč, kombinujte rôzne kanály
 • Venujte sa digitálnemu marketingu pravidelne
 • Systém je zásada kráľov (a úspešných inštitúcií)
Dohodnime sa
na bezplatnej konzultácii
Prečítajte si Progres
Spoznajte príbehy
našich klientov
Aby sa o podnikaní len nerozprávalo, poďme niečo spoločne podniknúť
Zistite, aké riešenia vieme ponúknuť pre Vaše špecifické situácie.

Otváracie hodiny:
PO - PIA
8:30 - 17:00
SO - NE
zatvorené
Bélu Bartóka 20/A
979 01 Rimavská Sobota
0902 126 561
info@prognessa.com
Spojte sa s nami:
©2019 - 2023 PROGNESSA, s. r. o.
|
verzia 6.0
|
Ochrana osobných údajov
|
Obchodné podmienky