Kontaktuj nás

Bez tohto by sme boli úplne všetci stratení. Viete, o čo ide?

Vladis Juraš
17. 1. 2023
4
min.

Ako by bez neho vyzeral svet a akým spôsobom ovplyvňuje rozmýšľací proces aj vašich zákazníkov? Grafický dizajn. Vzácnosť, ktorú berieme ako každodennú samozrejmosť, no má obrovský vplyv na naše fungovanie. 

Dobrý dizajn šetrí mozgovú energiu

To, čo funguje dobre, si vôbec nevšímame až do momentu, kedy to funguje zle alebo to nefunguje vôbec. Tento jav v našom správaní je aplikovateľný na nás všetkých. Keď sa napríklad prechádzate mestom, nemusíte uvažovať nad tým, prečo sú dopravné značky navrhnuté tak, ako sú, prečo sú farby na semafore také, aké sú. Všetky tieto veci fungujú, a váš mozog nebude plytvať energiou na to, aby ste nad nimi zbytočne uvažovali. Intuitívne dokážete pochopiť ich tvary a farby, a tým pádom aj ich význam.

Pokiaľ ste stále v meste, neminú vás ani billboardy, bannery, plagáty, a iné plochy. Všetky tieto grafiky môžeme takisto považovať ako nejaký dopravný vizuálny systém, lebo ich cieľom je nás niekam dostať - či už do predajne, na podujatie, alebo k volebnej urne. Pri nich je uvažovací proces o niečo náročnejší, ale o tom si povieme neskôr. Keď si to celé zhrnieme, vyplýva nám, že mesto, resp. civilizácia, kde žijú ľudia, je jeden obrovský zhluk smerovacích tabúľ. Sme naučení nasledovať rôzne smery. Pokiaľ by nám všetky tieto smerové tabule náhle zmizli, určitý čas by sme sa vedeli orientovať podľa pamäte, ale dlhodobo by panoval len neopísateľný chaos. 

Grafiku môžu robiť všetci, ale len niektorí ju vedia robiť dobre 

Dopravné vizuálne systémy boli vytvorené malou hŕstkou profesionálov, ktorí majú dostatok zručností na to, aby vytvorili tak univerzálny grafický celok, ktorému by malo rozumieť čo najviac ľudí. Pri marketingovej komunikácii je to však iný príbeh. Na Slovensku existuje nespočetne veľa firiem, pre ktoré robí široká škála rôznych grafický dizajnérov a agentúr. Vďaka tomuto faktu máme postarané o bujarú hitparádu neosobných, chaotických, prekombinovaných, ťažko čitateľných reklám. Samozrejme, nájdeme aj presný opak. Reklamy, ktoré sú vizuálne čisté, jasne komunikujúce svoj odkaz, ba v niektorých prípadoch sú tak skvele navrhnuté, že sa vryjú do pamäte pozorovateľov. 

Či už je vytvorená reklama dobrá alebo zlá, máme tu jeden fakt, nad ktorým sa treba pozastaviť. Je toho všade strašne veľa. Len si zoberte, koľko obsahu, a hlavne reklamy sa valí na bežného človeka každý jeden deň. Títo ľudia sú už otrávení z toho, koľko firiem sa im chce dostať do peňaženky. Radšej sa vyberú do prírody alebo si prečítajú knihu, a ďakujú Bohu, že aspoň tam tú reklamu neuvidia. 🙂 Nuž a potom ste tu vy, podnikatelia, zadávatelia reklám, ktorí chcete svoju značku tlačiť dopredu, a ktorí ste vlastne len ďalšou značkou v poradovníku. Zhrňme si to, ľudia sú presýtení z reklamy a vy potrebujete predávať, ale bez reklamy sa o vás nik nedozvie. Aký prístup je správne zvoliť? 

Nasilu predajný nápad alebo predaj so silou nápadu? 

Reklamy v tejto dobe vznikajú ako na páse. Keď niečoho začína byť priveľa, častokrát to stráca na kvalite, myšlienky nie sú dobre premyslené, a vzniká tým veľa priemerného materiálu. A teraz pozorne čítajte. Práve vďaka tejto skutočnosti vám vzniká obrovský priestor na to, aby ste spravili čokoľvek pre to, aby ste v tom šedom priemere neskončili aj vy. Osvojte si efekt izolácie, ktorý sa v našich mozgoch vytvoril ešte v časoch, keď sme prespávali v jaskyniach a na tele sme si nosili neprimerane veľa ochlpenia. Definícia tohto efektu je taká, že akýkoľvek nový, nevídaný podnet je pre mozog zároveň aj nebezpečný. Prečo? Keď je pre nás, ako ľudí, niečo nebezpečné, venujeme tomu viac pozornosti, a samotný jav si lepšie zapamätáme. 

Čo to však v tejto dobe znamená pre vás, je to, že pokiaľ ľuďom ponúknete nový prístup k marketingu, iný typ komunikácie, ktorý nie je bežný na vašom trhu, upútate na seba oči nemalého publika. Ľudia radi trávia čas na sociálnych sieťach, lebo tam nachádzajú veci, ktoré ich zaujímajú a bavia. Nemajú však radi, keď ich pri tom vyruší typická bežná tuctová reklama, akú videli od iných firiem už miliónkrát predtým. Skôr, ako sa teda pustíte do marketovania svojich produktov, či služieb, myslite na to, aby vaša reklama bola aspoň tak zaujímavá a zábavná, ako to, čo má vo feede vás potencionálny zákazník. 

Dohodnime sa
na bezplatnej konzultácii
Prečítajte si Progres
Spoznajte príbehy
našich klientov
Aby sa o podnikaní len nerozprávalo, poďme niečo spoločne podniknúť
Zistite, aké riešenia vieme ponúknuť pre Vaše špecifické situácie.

Otváracie hodiny:
PO - PIA
8:30 - 17:00
SO - NE
zatvorené
Bélu Bartóka 20/A
979 01 Rimavská Sobota
0902 126 561
info@prognessa.com
Spojte sa s nami:
©2019 - 2023 PROGNESSA, s. r. o.
|
verzia 6.0
|
Ochrana osobných údajov
|
Obchodné podmienky