Kontaktuj nás

Algoritmus: Odkiaľ vie, čo chcete vidieť v najbližších dňoch?

Kika Kruissová
11. 7. 2022
5
min.

Predstavte si, že vojdete do knižnice, vyberiete si knihu, ktorú si prezriete a nahlas skonštatujete, že sa vám páči. Knihovník vám tak prinesie viac podobných kníh a vy veľmi rýchlo nájdete obsah, ktorý vás baví a napĺňa. Teraz si predstavte, že si vyberiete knihu, ale nikomu na ňu nevyjadríte žiadny názor. Knihovník vám dá teda ďalšiu knihu, ktorá je populárna. A takto vám ich dá niekoľko a vy všetky odmietate, pretože sa netrafil do vášho vkusu. Odchádzate z knižnice bez nových informácií a hlavne s pocitom straty času a hovoríte si, že do tej knižnice kvôli obsahu už nepôjdete. Je to vina knihovníka? Veru nie. 

Správne ste v našom príbehu odhalili, že za metaforou knihovníka sa skrýva most medzi užívateľmi a obsahom - algoritmus. Nebojte sa preto ukázať, čo sa vám páči. Algoritmus vás za každý “like”, zdieľanie, či uloženie príspevku odmení obsahom, ktorý vás bude baviť.

Každý z nás už vie, čo je algoritmus. A ten, kto to nevie a chce využívať sociálne siete vo svoj prospech, si to naštuduje. Algoritmus sa neustále vyvíja a mení, preto nepovažujeme za dôležité zahltiť vás v tomto blogu učebnicovými poučkami o tom, ako pre vás sociálne siete vyberajú vhodný obsah. Pokúsime sa vám ukázať, ako ho čo najlepšie personalizovať - prispôsobiť vašej cieľovke, ktorou je algoritmus.

Algoritmus je totiž ako počasie. Ak sa zmení, musíte sa prispôsobiť. A mení sa neustále. Či sa vám to páči alebo nie, je dobré vedieť, že ten algoritmus, ktorý filtruje posty na vašu nástenku, už neplatí pri výbere Reels, Stories, karte Google Chrome, Safari, či nebodaj Edge. Prečo? Každá platforma si totižto vyvinula samostatný algoritmus pre každý typ obsahu, ktorý ponúka. A tých platforiem v dnešnej dobe nie je málo. Nenechajme sa preto pohltiť digitálnym smogom a prezerajme si obsah, ktorý nás baví, zaujíma, a hlavne vzdeláva.

Hneď po zverejnení príspevku nastáva dôležitá chvíľa pre jeho budúcnosť. Kľúčové je, aby ste v krátkom čase získali čo najviac interakcií. Najlepšie hneď v prvých minútach či hodinách. Čím viac interakcií získate na začiatku, tým väčšiemu publiku sa váš príspevok zobrazí.

Všetci dobre vieme, že svoj obsah prispôsobujeme sociálnej sieti, na ktorej ho budeme publikovať. Preto máme v konečnom dôsledku tak širokú paletu platforiem. Na LinkedIn nepôjdeme hľadať inšpiráciu na recept a na TikTok nedáme pracovný inzerát. Bez ohľadu na to, na akej platforme publikujeme náš obsah, pre všetky platí niekoľko zásadných pravidiel.

Preto sme pre vás pripravili 5 tipov, ktoré váš organický dosah posunú pred konkurenciu.

  1. Predpokladáme, že obsah, ktorý chcete publikovať, je kvalitný, možno zábavný, ale hlavne ním prezentujete svoje podnikanie. Preto je základom základov mať pútavý profil. Čo to znamená? Videli ste už napríklad instagramový profil, ktorý má vyplnené všetky informácie k tomu, aby ste spoločnosť vedeli kontaktovať, aby ste si vedeli pozrieť ich prácu, referencie, skrátka dôveryhodný profil? Určite si spomeniete aj na reklamu, na ktorú ste klikli, pretože vás zaujala a zaviedla vás na profil, ktorý už na prvý pohľad nevyzeral tak, že by ste doňho vložili svoj čas, nie to ešte financie. Môžete byť skvelá spoločnosť, ale bez prvého dobrého dojmu to nepôjde.
  1. Obsah, ktorý pridávate, musí byť aktuálny. Potešíte tým nielen svoje publikum, ale aj algoritmus. A ten potom poteší vás, keď váš obsah potlačí na svetlo sveta. 
  1. Väčšinou, keď rozmýšľame na kreatívou, rozmýšľame, ako zaujať klienta. K týmto myšlienkam pridajme aj otázku: Ako zaujať algoritmus? Pretože obsah, ktorý tvoríme, by sme mali tvoriť aj podľa požiadaviek algoritmu. Bez ohľadu na to, či radi dodržiavate pravidlá, alebo ste slobodná duša, ktorá odmieta autority. Algoritmus je v tomto prípade náš pán a jeho pravidlá sú sväté. Opäť totiž platí, že ak je mu náš obsah po chuti, zaradí ho do jedálneho lístka pre verejnosť. A váš obsah sa tak dostane aj k užívateľom, ktorý by na vás za iných okolností nenatrafili.
  1. Sociálne siete chcú, aby sme na nich trávili čo najviac času. Preto je pravidelnosť ďalším vynikajúcim tipom na zvýšenie organického dosahu. Pridávajte storky, fotky, reelsy, videá, hlavne videá, pretože pohyblivý obsah je momentálne najviac “in”. A jeden malý tip od nás, navyše zdarma: videá do 10 sekúnd sú pre užívateľov aj algoritmus momentálne najväčšou lahôdkou. Ale psssst, to len tak medzi nami.

Ale vráťme sa k času. Čím viacej času budú uživatelia tráviť na tej ktorej platforme, vďaka vášmu obsahu samozrejme, tým viac reklám mu platforma môže ukázať. O tom, akým spôsobom prúdia reklamy a financie cez sociálne siete sa môžeme pobaviť nabudúce.

  1. Využite všetky možnosti zviditeľnenia sa. Digitálny svet nám ich poskytuje neúrekom. Vyzývajte ľudí k akcii, dávajte podnety na debaty v komentároch, využívajte hashtagy a interakcie. Pretože čím viac času ľudia strávia na vašich stránkach, tým viac vás bude algoritmus ľúbiť a spoločne to dotiahnete až ku hviezdam digitálneho neba.
Dohodnime sa
na bezplatnej konzultácii
Prečítajte si Progres
Spoznajte príbehy
našich klientov
Aby sa o podnikaní len nerozprávalo, poďme niečo spoločne podniknúť
Zistite, aké riešenia vieme ponúknuť pre Vaše špecifické situácie.

Otváracie hodiny:
PO - PIA
8:30 - 17:00
SO - NE
zatvorené
Bélu Bartóka 20/A
979 01 Rimavská Sobota
0902 126 561
info@prognessa.com
Spojte sa s nami:
©2019 - 2023 PROGNESSA, s. r. o.
|
verzia 6.0
|
Ochrana osobných údajov
|
Obchodné podmienky