Kontaktuj nás

Ako funguje krivka návratnosti investície v marketingu?

Vladis Juraš
15. 3. 2022
5
min.

Ako všade, aj v marketingu platí, že trpezlivosť prináša ruže. Prečítajte si o tom, kedy a za akých podmienok môžete očakávať to, že uvidíte naspäť investície, ktoré ste vložili do marketingu svojej spoločnosti.

Predtým ako pomyslíte na investovanie do marketingu

Len samotná prezentácia na úrovni vás na výslnie nedostane. Samozrejme, krátkodobo to môže vyvolať určitý efekt, ale na úspešné prosperovanie firmy je potrebné viac ako ligotavá reklama. Odporúčame vám si ozrejmiť model 4P: Product - produkt, Price - cena, Place - distribúcia, Promo - propagácia. Čiže v skratke - spýtajte sa sami seba, či služby alebo produkty, ktoré sa hodláte predávať, sú kvalitné a čím sú prospešné pre cieľovú skupinu, či je cena produktu adekvátna, akým problémom čelí produkt pri ceste k zákazníkom, a pod. Hociktorý zo 4 uvedených bodov u vás pokuľháva, nerátajte s tým, že vás dobrý marketing zachráni.

Pokiaľ vo veľkom predáte niečo, s čím ľudia nie sú na prvýkrát spokojní, svoj nákup pravdepodobne u vás nezopakujú a taktiež ďalej budú šíriť zlú recenziu o vás. Avšak, pokiaľ je vaša cieľová skupina nadmieru spokojná a pravidelne sa k vám vracia, tu prichádza správny čas na akvizíciu nových zákazníkov. Vo všeobecnosti platí, že pokiaľ je niečo kvalitné, tak sa to šíri samo. Nuž a my, marketéri, sme tu od toho, aby sa to šírilo rýchlejšie.

Triezve očakávania neprinášajú trpké sklamania

Áno, všetci by sme nesmierne chceli, aby sme svoje investované peniaze videli na druhý deň naspäť. Ale v marketingu a ani všeobecne v živote, nikdy takáto mágia nefungovala a ani fungovať nebude - bolo by to príliš jednoduché. Taktiež nemôžete očakávať ani to, že týždeň po spustení kampaní dosiahnete raketové výsledky. Ak ste sa niekedy cítili sklamaní z agentúry, s ktorou spolupracujete, že nebola schopná docieliť vaše privysoké ciele behom niekoľkých dní, bohužiaľ, nebola to ani ich a ani vaša vina. Jednoducho, k skvelým úspechom sa človek nedostáva ľahko a rýchlo.

Čo sa týka očakávaní, nepozerajte sa na najbližšie dni ani týždne, rozhliadnite sa na niekoľko mesiacov dopredu. Tam vás čakajú vaše prvé reálne výsledky. Predsa len, najlepšie veci v živote si vyžadujú trpezlivosť. Zoberte si napríklad, koľko trvá obyčajnému semienku, kým sa z neho stane šťavnatý plod, alebo koľko rokov trvalo vášmu obľúbenému spevákovi, kým vycibril svoj talent natoľko, aby ste si ho obľúbili. Taktiež uvažujte aj nad tým, koľko obety si tieto veci vyžadovali. Preto vždy pred zapnutím kampaní premeňte svoje “veľké oči” na veľkú trpezlivosť a dôveru v to, čo robíte.

Veľkým cieľom predchádzajú malé rozhodnutia

Úspechy a skvelé výsledky sa nerodia z čistej improvizácie. Ak ste niekedy dosiahli niečo senzačné, vždy to bolo len kvôli konkrétnym krokom, ktoré ste spravili. Taktiež to platí aj na online platformách, ako Facebook, Google, a i.

Pokiaľ sa dajme tomu rozhodnete spustiť nejakú reklamu na nejakom Facebooku na nejaký čas, tak to bude mať pochopiteľne nejaký výsledok. A presne tie “nejaké” nepredvídavé výsledky zrejme nechcete. Preto treba rozmýšľať od podstaty veci - Prečo chcem propagovať na Facebooku a nie na Instagrame? Kedy a na ktorej platforme je moja cieľovka? Čo musí byť v mojej reklame, aby som nesplynul s davom a dal návštevníkom sociálnych sietí to, čo im nedá nikto iný? Je dosť možné, že vy si tieto otázky nebudete musieť položiť, keďže agentúra, s ktorou spolupracujete, má tieto odpovede už dávno v malíčku na základe všetkých skúseností z bývalých úspešných, ale aj neúspešných kampaní. Čo sa týka plánovania, určite rátajte aj s tým, že nie všetko pôjde tak hladko, ako by malo. Je teda výhodné mať v zálohe pripravený plán B a aj plán C na každú možnú situáciu.

Performance ruka v ruke s brand buildingom

Rovnica je jednoduchá. Keď budete tlačiť len na výkon, resp. predaj, tak budete pôsobiť v očiach konzumentov dojmom, že ste len ďalšia firma, ktorá chce, aby si od vás niečo kúpili. Ak však budete príliš vsádzať len na brand building (budovanie značky), tak sa stane to, že ľudí svojou propagáciou síce potešíte, rozosmejete, či možno až dojmete, ale tam to pre nich bude končiť.

Určite ste si pozreli ten farebný graf predtým, ako ste sa pustili do čítania týchto riadkov. Pamätajte však na dve slová, ktoré stoja za tým, aby ste taký graf videli aj pri svojich výsledkoch - a to sú výkon (performance) a značka (brand). Uznávame, nie je jednoduché tieto dve položky držať v rovnováhe, ale určite stojí za to sa o ňu pokúšať. Ukážte, čo svojim zákazníkom viete poskytnúť, v čom spočíva vaša jedinečnosť a potreba práve vášho produktu, a ak je to naozaj potrebné, tak hovorte aj o technických parametroch. Ale myslite na to, že sa ľudia chodia na sociálne siete a webové stránky odviazať, oddýchnuť, ba aj pobaviť.

A aby ste to neboli práve vy, kto bude tou suchou reklamou, ktorú budú všetci považovať za otravnú - tu prichádza na rad budovanie značky. Vyvolávajte v ľuďoch rôzne myšlienky, zaujmite ich čímkoľvek, čo možno nemusí ani priamo súvisieť s tým, čo predávate. Presvedčte ich, že nie ste len bežná firma. Presvedčte ich, že s vašou značkou môžu byť súčasťou niečoho senzačného.

Odviažte ruky kreatívcom a pozerajte sa ako čarujú

Odovzdať plnú dôveru komukoľvek je pomerne náročné v hociktorom životnom aspekte. Inak tomu nie je ani pri zverení zodpovednosti za úspešnosť kampaní externej agentúre. Avšak, z vlastnej skúsenosti vám môžeme prezradiť, že najväčšie úspechy registrujeme pri takých klientoch, ktorí pochopili, že je lepšie nechať marketérov a kreatívcov robiť si svoju prácu. O jednom z nich si môžete prečítať napríklad v tomto case study.

Každopádne, prečo sa vy, ako firma, rozhodnete osloviť marketingovú agentúru? V skratke, lebo chcete lepšie predaje a skúsenosti profesionálov, aby vám pomohli ich docieliť. A presne na to sú odborníci v agentúre, ktorí dobre poznajú, čím lákať ľudí, ako ich zaujať, ako v nich vyvolať sympatie vo vašom mene skrz silné vizuály a pútavé texty. Pokiaľ im neumožníte robiť to, v čom majú niekoľkoročné skúsenosti, bohužiaľ, nemôžete rátať s tým, že graf, ktorý vidíte naľavo, uvidíte aj pri svojich investíciach. Samozrejme, žiadny biznisový úspech nie je “one-man show” firmy alebo jej agentúry, ktorá im zastrešuje marketing. Úspech je vždy výsledkom priateľského kompromisu medzi firmou a marketingovou agentúrou.

Dohodnime sa
na bezplatnej konzultácii
Prečítajte si Progres
Spoznajte príbehy
našich klientov
Aby sa o podnikaní len nerozprávalo, poďme niečo spoločne podniknúť
Zistite, aké riešenia vieme ponúknuť pre Vaše špecifické situácie.

Otváracie hodiny:
PO - PIA
8:30 - 17:00
SO - NE
zatvorené
Bélu Bartóka 20/A
979 01 Rimavská Sobota
0902 126 561
info@prognessa.com
Spojte sa s nami:
©2019 - 2023 PROGNESSA, s. r. o.
|
verzia 6.0
|
Ochrana osobných údajov
|
Obchodné podmienky