Kontaktuj nás

Logo a firemná identita podľa vašich predstáv: Čím sa riadiť pri jej tvorbe?

Daniel Csúr
6. 4. 2022
4
min.

V minulom článku sme si povedali, čo tá firemná identita vlastne je, a v čom spočívajú jej kvality. Dnes vám ukážeme priamy príklad toho, ako vyzerá celková firemná identita. Ako príklad sme si vybrali obsiahlu identitu, ktorú sme vytvorili pre kežmarskú spoločnosť Elvatech.

Logo

Nakoľko sa klient venuje viacerým odvetviam (ako elektroinštalačný materiál, železiarstvo, kozmetika, atď.), chceli sme ísť skôr po niečom všeobecnom - nakoniec sme sa však zhodli na tom, nech je elektronika ich hlavným sortimentom. 

Ako hlavný symbol sme vytvorili stočený kábel so zástrčkou v tvare malého E, ktorá vyobrazuje spomínané spotrebiče a elektrotechniku. Logo je svojou jednoduchosťou zapamätateľné a funkčné na veľkej, ale aj na malej ploche.

Pri prvých návrhoch sme vyskúšali viacero farebných variácii, ale neónovo-žltá kombinácia bola jasným favoritom.

K symbolu sme pripravili aj logotyp. Pri logotype sme upravili existujúce písmo, ktoré spoločne s logom dokáže odkomunikovať zámer pôsobenia firmy Elvatech.

Farebná schéma

Výhodou tejto farebnej kombinácie je aj to, že takúto farebnú kombináciu je náročné nájsť v meste, kde pôsobí klient. O to viac sa teda vizuálne dištancoval od konkurencie. Dobrým krokom pri tvorbe firemnej identity bolo aj využívanie viacerých odtieňov farieb, keďže to rozšírilo využívanie firemnej identity. Nebyť týchto odtieňov, vizuál identity by bol o niečo chudobnejší.

Typografia

Písmo používané v logu nemusí byť stále rovnaké, ako písmo používané pre nadpisy a texty. Jednotnosť pri používaní vizuality je síce dôležitá, ale užívateľská pohoda je prvoradá. Po zohľadnení všetkých požiadaviek sa nám podarilo vybrať písmo, ktoré svojimi oblými tvarmi dopĺňa vizuálne logo, ale aj písmo používané v logotype. Vybraté písmo taktiež obsahovalo viaceré hrúbky, čím sa rozšírili možnosti používania písma vo viacerých formátoch grafiky.

Grafické prvky

Pre firmu Elvatech sme vytvorili ich vlastné pozadia v polygónovom štýle, ktoré sa používajú na vyplnenie grafík. Bez nich boli vizuály o niečo fádnejšie. Taktiež boli navrhnuté s dôrazom na celkovú firemnú farebnosť a celú identitu pomáhajú spájať dokopy.

Lepšiu vizuálnu komunikáciu sme dosiahli aj vytvorením ikon pre každý typ sortimentu, ktorý Elvatech ponúka. Ikony, rovnako ako pozadia, sa používajú na každej možnej grafike podľa potreby. Keďže ľudia si tvoria asociácie za pomoci obrázkov ľahšie, ako so slovami, pri pohľade napríklad na dodávku, na ktorej sú ikony a zároveň logo Elvatech, sa tvorí okamžité prepojenie týchto dvoch subjektov.

Používanie vizuálnej identity v praxi

Keďže firma Elvatech disponuje kamennou predajňou, je pre nich dôležité byť viditeľnými aj vo verejnom priestranstve. Pre účinné splnenie viditeľnosti sme pre nich vytvorili polepy okien s názvami sortimentu, odkazmi na pohyb po predajni, ale aj jednoduché polepy s logom. Všetky tieto polepy vychádzajú z firemnej identity.

Firma Elvatech disponuje aj dodávkou, ktorá bude jazdiť v hustej premávke mesta, preto je dôležitá jej viditeľnosť. Vzhľadom na fakt, že pri polepe okien sme použili tmavšiu farbu z firemnej identity, dodávka dostala jasný žltý polep doplnený ikonami, kontaktom a adresou. Vďaka kombinácii všetkých týchto elementov ju určite nikde neprehliadnete.

Vizitky sú v tomto prípade najlepším príkladom jednoduchého používania firemného písma a loga na malom formáte. Na čitateľnosti ani viditeľnosti sa nič nemení, takisto ako aj pri veľkých formátoch.

Aby ste v predajni Elvatech vedeli jasne rozoznať personál od zákazníkov, pripravili sme pre nich jednotné oblečenie. V oblečení spájame takisto prvky celej vizuálnej identity. Či už je to farebnosť, typ písma, ale aj ikony, všetko si našlo svoje miesto na každom odeve.

Veríme, že aj v sebe, resp. vo vašej firme nájdete niečo jedinečné, aby ste to následne vedeli jedinečne vizuálne vyjadriť. Ak vás téma zaujíma viac a skutočne vám zaleží na tom, aby ste neboli len kvalitný, ale aby ste aj kvalitne pôsobili, naši konzultanti sú vám k dispozícii.

Dohodnime sa
na bezplatnej konzultácii
Prečítajte si Progres
Spoznajte príbehy
našich klientov
Aby sa o podnikaní len nerozprávalo, poďme niečo spoločne podniknúť
Zistite, aké riešenia vieme ponúknuť pre Vaše špecifické situácie.

Otváracie hodiny:
PO - PIA
8:30 - 17:00
SO - NE
zatvorené
Bélu Bartóka 20/A
979 01 Rimavská Sobota
0902 126 561
info@prognessa.com
Spojte sa s nami:
©2019 - 2023 PROGNESSA, s. r. o.
|
verzia 6.0
|
Ochrana osobných údajov
|
Obchodné podmienky