Kontaktuj nás

Na Slovensku má 90% firiem pod 10 zamestnancov, viete prečo?

Kika Kruissová
10. 1. 2023
2
min.

Rozmýšľali ste niekedy nad tým, ako rozšíriť svoju firmu? Prečo nedokážete opustiť skupinu mikropodnikov? Dôvodov a príčin je samozrejme mnoho. My sme si posvietili na tie, s ktorými sa u našich partnerov stretávame najčastejšie.

Možno vás to prekvapí, prekvapí, ale viac ako 92% slovenského trhu tvoria mikropodniky s počtom zamestnancov do 10. Zvyšných necelých 7% sa delí medzi malé a stredné podniky, a veľké podniky, ktoré tvoria len 0,1% slovenského trhu. Väčšina firiem na Slovensku sa nerozvíja z konkrétnych dôvodov. Niektoré ovplyvniť nemôžu, väčšinu však áno. Najčastejšie dôvody stagnácie sú tie, že firmy nemajú na rozvoj kapacity, pretože interný systém riadenia majú nastavený na jednej osobe, ktorá má na starosti všetkých podriadených. Takto nastavený systém viac zamestnancov nezvládne a manažment vo firme nie je otvorený. Ďalším dôvodom je bezpochyby vysoké daňovo-odvodové zaťaženie, ktoré slovenským podnikateľom na ľahkosti podnikania nepridáva. S tým je veľmi úzko spojená motivácia podnikateľov rozrastať sa. Často sú nútení obchádzať zákony, či hľadať v nich medzery, aby tak dokázali vykazovať zisk a riadne odmeňovať zamestnancov. 

Učiť sa, učiť sa, učiť sa 

Rovnako sa tak ako veľký problém ukazuje nezáujem manažérov o vzdelávanie sa. Zostávajú na svojom podnikateľskom maxime. Nedokážu plánovať a budovať personálnu hierarchiu, a tým pádom sa oberajú o možnosť rastu. Týmto problémom sa zaoberáme v PROGNESSE, kde sa venujeme podpore manažérov pri stavaní systémov, ktoré firmu dokážu priniesť k vyššej efektivite. Problém so vzdelávaním je však aj na strane zamestnancov. Ich vzdelávanie je dnes nevyhnutnosťou. Čas a prostriedky, ktoré venuje podnik do ich napredovania je nevyčísliteľný, preto je veľmi dôležité venovať pozornosť aj starostlivosti o  zamestnancov a ich spokojnosti v práci. V dnešnej dobe je v oblasti ľudských zdrojov ešte veľké riziko fluktuácie zamestnancov, s čím ide ruka v ruke aj nespoľahlivosť. Nie je tajomstvom, že na trhu práce nie je momentálne veľkým problémom nekvalifikovanosť, ale nezodpovednosť potenciálnych nových zamestnancov. 

Ľahká cesta vedie väčšinou k nudnému cieľu 

Čo z toho teda vyplýva? Pokiaľ chcete vykuknúť z priemerného podnikateľského prostredia na Slovensku, a posunúť latku svojho biznisu vyššie, je nevyhnutné zamerať sa na správne nastavené vnútrofiremné procesy, vzdelávanie seba aj svojich zamestnancov a otvoriť svoju firmu manažmentu zmien. Cesta to nebude ľahká, ale ak chcete uspieť, mali by ste sa vydať na nové cesty, a neísť po svojich zabehnutých chodníčkoch.

 

Dohodnime sa
na bezplatnej konzultácii
Prečítajte si Progres
Spoznajte príbehy
našich klientov
Aby sa o podnikaní len nerozprávalo, poďme niečo spoločne podniknúť
Zistite, aké riešenia vieme ponúknuť pre Vaše špecifické situácie.

Otváracie hodiny:
PO - PIA
8:30 - 17:00
SO - NE
zatvorené
Bélu Bartóka 20/A
979 01 Rimavská Sobota
0902 126 561
info@prognessa.com
Spojte sa s nami:
©2019 - 2023 PROGNESSA, s. r. o.
|
verzia 6.0
|
Ochrana osobných údajov
|
Obchodné podmienky