Kontaktuj nás

Zisky nikdy nerastú samé od seba, je potrebné investovať 

Vladis Juraš
12. 1. 2023
4
min.

Práca konzultantov nespočíva v tom, aby vás presviedčali investovať do vlastnej spoločnosti. Pokiaľ chcete rásť, investícia je nevyhnutná. A pokiaľ chcete vniesť väčšiu istotu do svojho rastu, odborník na telefóne môže byť vašim skrytým esom v rukáve.

Zaslúži si lekár viac dôvery ako konzultant online marketingu?

Doktori, advokáti, psychológovia, a mnohé iné povolania, ktorých produktom je riešenie našich problémov, tu existujú už dekády. Už niekoľko generácií má v hlave uložené to, že pokiaľ má človek napríklad nejaký zdravotný problém, je potrebné vyhľadať lekára, čiže odborníka. A čo taký správcovia Facebook, resp. Google kampaní, alebo spomínaní konzultanti digitálnych služieb? Vnímame, že každým ďalším rokom pribúda počet ľudí, ktorí týmto povolaniam dávajú odborný status. Avšak ešte veľká časť spoločností tieto povolania považuje za voľnočasové “ťukanie do počítača”. V tejto dobe sú už tieto pozície normálnymi zamestnaniami, ktoré sú bežne platené a pri ktorých potrebujete taktiež poriadnu dávku odbornosti. Dajme tomu, že máte problém s chrupom, čo urobíte? Oslovíte svojho zubára - vyhľadáte toho, kto vám vie ponúknuť riešenie na váš problém. A keď máte problém so správou sociálnych médií, čo urobíte? Presne tak, opäť by ste mali vyhľadať toho, kto vám vie ponúknuť riešenie na váš problém. 

Ja ten marketing asi ani nepotrebujem 

Ak máte jedinečný produkt alebo službu, s ktorou sú vaši zákazníci nadmieru spokojní, máte príjemný customer care, a pomaličky sa o vás dozvedajú noví ľudia, využitie marketingových služieb pre vás nie je až taká nutnosť. Prirovnajme si však marketing k autu - takisto nie je úplná nutnosť ho vlastniť, ale pokiaľ ho máte, viete sa dostať úplne kamkoľvek a oveľa rýchlejšie, samozrejme, pokiaľ ho tankujete. 

Môže byť pravda, že aj bez marketingu vám tá firma fičí celkom dobre, ale ak zatúžite rásť rýchlejšie ako doteraz, lebo si uvedomíte silu vášho potenciálu, bez marketingu to proste nepôjde. Ak chcete rásť, potrebujete si vytvoriť imidž pre širšiu verejnosť, potrebujete sa ukázať veľkému počtu nových potenciálnych zákazníkov, potrebujete premyslieť stratégiu celej vašej propagácie - všetky tieto a iné aspekty by vám mali priniesť očakávaný rast. Čo vám je však úplne jasné je aj to, že vás to bude niečo stáť. 

Dostanete sa teda do kontaktu s marketingovou agentúrou. Vy sršíte takými nápadmi, a v takom počte, aké by sa nestratili ani na celosvetovej scéne. Ale na konci nerozhoduje nekonečnosť vašej fantázie, ale výška vášho budgetu. Ak vám cenníky profesionálnych marketingoviek pripadajú privysoké, lebo nepoznáte, čo to vlastne obnáša a stojí byť marketérom, či tvorcom, určite sa vám oplatí prezentovať svoju značku s úplným minimom. Či? 

Lacné amatérske riešenia vás vedia vyjsť draho 

Poďme si teda vyhľadať tie úplne najlacnejšie možné alternatívy, a očakávajme od nich tie najsenzačnejšie výsledky. Ste napumpovaný motiváciou, lebo ste našli to najlepšie (čiže najlacnejšie) riešenie pod Slnkom. 

Týchto svojich “poloexpretov” budete platiť jeden mesiac, dva mesiace, polroka, rok, a na konci dospejete len k jednému. Ich služby vás nikam zásadne neposunú. Ak sa z tejto nepriaznivej skúsenosti dokážete poučiť, stále to môžete považovať ako krok vpred, lebo ste nadobudli novú vedomosť o tom, že rýchle a lacné riešenia nie sú cesta. Čo ňou teda je?

Prispôsobenie sa dobe je otázkou prežitia firmy 

Opäť sa vrátime k doktorom. Keď máte zdravotné ťažkosti, necháte si určiť lekárom, aké riešenie je pre vás najlepšie. Nám, ako marketigovej agentúre, sa však zvykne stávať to, že nás osloví firma, ktorá potrebuje určitú službu. Keď sa pozrieme na fungovanie biznisu tejto firmy, zistíme, že potrebuje úplne inú službu, akú si žiadala. Marketéri a konzultanti pôsobiaci v digitálnom marketingu nie sú odborníkmi pre nič za nič. Prevažne sa jedná o mladých ľudí, ktorí s online nástrojmi vyrastali, používajú ich už niekoľko rokov každý deň, sledujú, ako sa vyvíjajú, a určite by sa patrilo vypočuť si ich odporúčanie. 

Čo taktiež prízvukujeme našim partnerom je aj diverzifikácie biznisu, ktorej potreba narastá každým rokom. Napríklad pokiaľ ste pár rokov dozadu zarábali len z kamennej predajne, stačilo vám to. Ale v tejto dobe je potrebné si rozvetviť svoje zdroje tržieb na viac strán - e-shop, sociálne médiá, vyhľadávače tovaru, a pod. Diverzifikáciu môžeme opísať ako stoličku. Čím viac nôh má stolička, tým pevnejšie stojí. Pokiaľ však má stolička len jednu alebo dve nohy, je nemožné, aby stála, s troma to ešte ako tak zvládne, ale nie úplne ľahko. 

Určite vás ako prvé napadlo, koľko vás taká diverzifikácia môže stáť. Tento biznisový fenomén vám však nedáva možnosť si vybrať, či ju chcete podstúpiť alebo nie. Je to otázkou dlhodobého prežitia. Firmy, ktoré sa rozhodli neprispôsobiť sa dobe, už teraz majú ťažkosti, a uvažujú, ako dobehnúť zmeškaný vlak. 

O potrebe investovania do svojej spoločnosti by vám nemal rozprávať žiaden konzultant. Tejto potreby si musí byť vedomý ktokoľvek, kto podniká. Ak však chápete potrebe rozvoja svojej firmy, ale neviete, ako ju správne vykonať, prečítajte si náš článok Ako funguje krivka návratnosti v marketingu?

Dohodnime sa
na bezplatnej konzultácii
Prečítajte si Progres
Spoznajte príbehy
našich klientov
Aby sa o podnikaní len nerozprávalo, poďme niečo spoločne podniknúť
Zistite, aké riešenia vieme ponúknuť pre Vaše špecifické situácie.

Otváracie hodiny:
PO - PIA
8:30 - 17:00
SO - NE
zatvorené
Bélu Bartóka 20/A
979 01 Rimavská Sobota
0902 126 561
info@prognessa.com
Spojte sa s nami:
©2019 - 2023 PROGNESSA, s. r. o.
|
verzia 6.0
|
Ochrana osobných údajov
|
Obchodné podmienky