Kontaktuj nás

Hazard, ktorý sa nevypláca: Vypnutie marketingu v náročnom období

Kika Kruissová
1. 8. 2022
6
min.

V podstate nič. Všetko sa spomalí až zastaví. Trh stagnuje a to znamená, no money no honey. Alebo?

Väčšina firiem sa rozhodne v ťažkých časoch škrtnúť marketing ako jednu z prvých položiek. Ako je to možné? Považujeme na Slovensku reklamu ešte stále za prežitok, ktorý nás v podstate otravuje? Snáď nie.

Kríza je vždy náročné obdobie pre všetky odvetvia. Skúste aj napriek tomu myslieť v rámci možností pozitívne. Myslite na to, že je to len obdobie, ktoré pominie. Nikdy predsa nie je tak zle, aby nemohlo byť horšie. Preto aj počas krízy musíme myslieť na budúcnosť nášho podnikania. Inak nás konkurencia predbehne, aj keď slimačím tempom, no v čase, keď bude potrebné sa opäť postaviť na štart a rozbehnúť biznis, môže sa stať, že našej konkurencii už uvidíme len chrbát. Aj to z diaľky. 

Má to však aj svetlú stránku. Tým, že mnoho firiem “vypína” marketingové oddelenie, vzniká priestor pre boost toho vášho. Máte totiž možnosť zobraziť sa väčšiemu publiku za rovnakú, ba dokonca aj nižšiu sumu ako kedykoľvek predtým. Súčasná kríza je ideálnou príležitosťou na investíciu do marketingu. Počas recesie zvyknú firmy škrtať náklady na brand building a presúvať ich do iných častí firmy. To je obrovská chyba, pretože brand building je dôležitý vždy.

Keď nám rozpočet nevychádza, treba veci zjednodušovať. Zvoľme len tie najdôležitejšie kanály. Menej je niekedy viac a menej je vždy viac ako nič. Preto robte kompromisy. Možností je hneď niekoľko. 

Od výberu menšieho marketingového balíka cez zmenšenie vášho budgetu na reklamu. K týmto krokom by sme však radili pristúpiť len v skutočne nevyhnutných prípadoch. Pretože kde je ekonomický problém vo firme, tam je potrebné začať generovať dopyt. A na to je marketing ideálny nástroj. 

Okrem možnosti uťahovania opasku sú v hre ešte karty ako vlastná propagácia. Môžete sa stať sami sebe marketingovým oddelením tak, že si budete určité aktivity vykonávať vo vlastnej réžii. My vás v tom samozrejme samých nenecháme a sme pripravení vytvoriť systém na zjednodušenie. V jednoduchosti to znamená, že váš rozpočet sa rozloží na menšie časti a každá z nich sa využije naplno. Pre vás to nie je finančne zaťažujúce a čo je hlavné, kampane nevypnete. To znamená, že ich nebudete musieť spúšťať a nastavovať odznova, čiže ste ušetrili vaše financie v budúcnosti. Tomu sa hovorí dobrý deal. 

Vaši zákazníci sú tým absolútne najhlavnejším zdrojom vašich tržieb. Rozmýšľali ste niekedy nad tým, ako chcete, aby vás videli, keď ste neviditeľní? Krízu tu nemáme po prvýkrát, a pravdepodobne ani nie posledný. Poučme sa teda z minulosti. V roku 2009 Pizza Hut získala nových zákazníkov vďaka pokračovaniu marketingu v čase krízy. Trhový líder McDonald's sa rozhodol ušetriť na reklame. Tým uvoľnil trh pre konkurenciu, ktorá zabrala pozornosť trhu. Pizza Hut sa podarilo zvýšiť obrat počas krízy až o 61% a Taco Bell o 40% len tým, že pokračovali v reklame aj počas nej. McDonald's prišiel o 28% svojho obratu. To znamená, že lepší trhový podiel pripadne tým hráčom, ktorí sa rozhodnú zostať na očiach práve v čase, kedy môžu prirodzene vyčnievať z radu, pretože ostatní hráči sa stiahnu. 

V zahraničí je marketing považovaný za súčasť obchodu, resp. obchodného oddelenia. Na Slovensku sa často stretávame s tým, že OBCHOD a MARKETING delíme. Pritom idú spolu ruka v ruke. To, že sa vypne marketing znamená metaforicky, že ste vyhodili niekoho z obchodu. 

Z praxe vieme, že naši klienti najčastejšie vypínajú kampane z toho dôvodu, že na ne nemajú vyčlenené financie pri rozbehu. Nastaviť kampaň zaberie určitý čas, a reálne výsledky nie je možné vidieť za mesiac, či dva. Aj kampane a všemohúci Google sa musia “zaučiť”, aby mohli fungovať vo váš prospech.

Stáva sa nám aj to, že klient si tiež nechá tvorbu kampaní na poslednú chvíľu, pretože marketing nie je jeho prioritou. Napríklad vianočnú kampaň spustí až v novembri alebo decembri, čo je extrémne neskoro, pokiaľ je to prvá kampaň. Tým pádom sa potom požadovaný výsledok a ich očakávania nestretnú s realitou, čo ich veľakrát odradí od marketingu, lebo ho vyhodnocujú ako neúspešný. 

To sú vlastne jediné dôvody, prečo firmy odstrihnú marketing ako prvý. Kríza = no money = začarovaný kruh, z ktorého cesta von je prepletená tŕním. Preto je na mieste zvážiť aj dofinancovanie spoločnosti z externých zdrojov a investovať tak do marketingu viac, aby sa zákazky rozbehli. Pretože ako sme už spomenuli vyššie - no marketing, no clients, no profit. Marketing vôbec neexistuje od toho, aby ste na ňom strácali svoje financie. Je stvorený na to, aby vaše investície pretavil do nových zákazníkov, dal vašej značke tvár a hlas, pomohol vám vytvoriť komunitu klientov, či dosahovať vaše podnikateľské ciele, a samozrejme, tvoril nový zisk. 

Jedným z hlavných pravidiel marketingu je, že zákazníka si tvoríte aj v momente, keď ešte u vás nenakupuje. Ako je to možné? Je to taká malá psychologická hra. Musíme nájsť problém, ktorý trápi našich klientov a ponúknuť mu riešenie tohto problému. Riešenie prichádza v podobe nášho produktu či služby. Nesmieme však zabudnúť na emócie. Pretože dnes už si nikto nechce kupovať dom. Ľudia chcú bezpečie. Nechcú len nanuk, aby sa schladili, chcú sladký relax a pocit leta.

Zákazník sa teda o produkte nerozhoduje len vtedy, keď sa už ocitne v obchode, alebo o službe, keď ju už potrebuje. Zákazník sa podvedome rozhoduje aj vtedy, keď vidí vašu reklamu. Ak vás teda uvidí. Keď ho svojou reklamou zaujmete, neznamená to ešte, že si váš produkt/službu okamžite kúpi. Avšak, pokiaľ ste si získali jeho srdce a zahrali ste na jeho emočnú strunu, sympatia voči vám bude u neho taká silná, že si váš produkt/službu skôr či neskôr kúpi alebo objedná. 

Až 28 % aktivít na internete riadia boti a umelá inteligencia. Keď nechceme skončiť medzi firmami, ktorých reklamy ľudia preskakujú, potrebujeme nielen správnu technológiu, ale aj správnych ľudí, ktorí dokážu pracovať s dátami a využívať ich v náš prospech. Klienti si totiž nevyberajú agentúru. Vyberajú si ľudí, ktorí v danej agentúre pracujú. Tu si môžete vybrať vy. 
Ani tá najlepšia stratégia sa však nezaobíde bez obetí. Rozhodnime sa, čo je pre nás dôležité a čo nám prinesie želané výsledky. Nastavme spoločne váš marketing tak, aby ste krízu prekonali so zvdihnutou hlavou, či dokonca z nej vyšli silnejší.

Dohodnime sa
na bezplatnej konzultácii
Prečítajte si Progres
Spoznajte príbehy
našich klientov
Aby sa o podnikaní len nerozprávalo, poďme niečo spoločne podniknúť
Zistite, aké riešenia vieme ponúknuť pre Vaše špecifické situácie.

Otváracie hodiny:
PO - PIA
8:30 - 17:00
SO - NE
zatvorené
Bélu Bartóka 20/A
979 01 Rimavská Sobota
0902 126 561
info@prognessa.com
Spojte sa s nami:
©2019 - 2023 PROGNESSA, s. r. o.
|
verzia 6.0
|
Ochrana osobných údajov
|
Obchodné podmienky