Kontaktuj nás

Vzdelávanie pre firmu predsa niečo stojí, ale stagnácia vás vyjde oveľa drahšie

Daniel Csúr
4. 5. 2022
5
min.

Žijeme vo svete, ktorý je úplne odlišný od sveta, v ktorom žili naši rodičia. Vtedajší svet bol celkovo “pomalší”. Dnešný svet sa líši najmä v tom, ako rýchlo sa vyvíja. Každoročne tu máme nové technológie, stále sa niečo mení, vyvíja, človek sa preto musí prispôsobovať aj tejto rýchlosti zmien sveta. A to neustále. Väčšina ľudí je naprogramovaných tak, že je najdôležitejšie robiť veľa, čo je častokrát veľmi milné. Dôležité je taktiež to, aké praktiky a procesy využívate pri práci. Ak budete napríklad 10 hodín robiť to, čo opakovane robíte už niekoľko rokov, vás a vašu firmu to “prekvapivo” neposunie ďalej. Ak však budete robiť 8 hodín a 2 hodiny využijete na vzdelávanie, naučíte sa urobiť dané činnosti za 7 hodín, a to dokonca lepšie, vďaka čomu šetríte nielen svoj čas, ale v konečnom dôsledku aj financie. Toto je to najdôležitejšie, čo vám môžu priniesť nové vedomosti zo seminárov, workshopov, networkingov, a pod.

Náš mozog je tiež postavený tak, aby sa vyvíjal po čo najdlhšiu dobu. Stále sa dozvedáme niečo nové, informácie spracovávame za chodu, no veľa situácii a okolností nevieme vysvetliť a pochopiť. Aj by sme ich predsa len vedeli pochopiť, keby sme vzdelaný v tom odvetví, ktorého sa to týka. Všetci máme vyštudované školy - základné, stredné, vysoké, a niekedy sa aj tak dostaneme do situácie, kedy niečo nevieme. Mnohé firmy na trh prichádzajú s veľkými očakávaniami o jeho dobytí. Žiaľ, stáva sa aj to, že nie sú schopné prijať názor tretích strán alebo investovať do vzdelania, resp. do inovovania svojej spoločnosti. Tým pádom sa ich očakávania nenaplnia a častokrát ostávajú očarený, prečo sa im nedarí. Vzdelávanie však nemôže prebiehať iba interne, ak sa chceme niekam posunúť. Využitie nezainteresovaných osôb a ich znalostí nás vie častokrát nakopnúť do správneho smeru. Či už je to aj obyčajný kurz, prednáška, či konferencia, Témy týkajúce sa vedenia ľudí a firmy sa dajú aplikovať takmer na všetky sféry podnikania. V najlepších prípadoch nás nové poznatky dokážu posunúť vyššie v sociálnom a pracovnom rebríčku. Pokiaľ chcete byť lepší a bystrejší, odsuňte ego bokom a priznajte si, že bez pomoci iných to jednoducho nedokážete.

Každý grafik, marketér, konzultant, ktorý žiari vo svojom obore, prechádza neustálym vzdelávaním - ba môžeme kľudne tvrdiť aj to, že čím viac viete, tým ešte viac chcete vedieť. Nielen kvôli sebe, ale aj kvôli dlhodobým pozitívnym výsledkom firmy. Každoročne sa menia trendy, mení sa situácia na trhu, prichádzajú nové pravidlá, nové spôsoby, a tak je na nás, aby sme sa ich stíhali dobre pochopiť a prispôsobili náš spôsob podnikania. Zaujímalo vás niekedy, prečo marketingová agentúra či freelancer dvíha ceny svojich služieb? Odpoveďou je opäť príjem nových vedomostí. Dobrí marketéri do nich častokrát investujú celoročné, rovnako tak aj efekt týchto vzdelávacích aktivít je u nich dlhodobý. Čím viac znalosti z rôznych odvetví máme, tým máme väčšiu šancu na trhu práce uspieť.

Ak by záhradník iba kosil, nikdy sa mu nestane, že si ho niekto zavolá na strihanie kerov. Ak sa však naučí aj strihať kery, je väčšia šanca, že ho osloví viac ľudí. Keď investuje do ďalšieho vzdelania a podarí sa mu naučiť sa komplexnej starostlivosti o celú záhradu, šanca, že si vyberú práve jeho na prácu je oveľa väčšia ako v prípade, že by iba kosil. Je to priama rovnica, nie je čo stratiť, možete len získať. Pri vzdelávaní sa však nemôžeme tešiť na to, že sa nám niekedy sa naučiť všetko možné. Naším cieľom nie je cieľ byť jednorázovo vzdelávaní, naším cieľom je cesta vzdelávania a všetko to, čo zažijeme počas nej. Je to neustály proces v našom živote, ktorý musíme kŕmiť našou túžbou a motiváciou. Ak si vy poviete, že vám vzdelanie netreba, je to v poriadku, možnosť využije za vás niekto iný, kto vás pravdepodobne napokon predbehne na trhovom rebríčku. Faktom je, že čím vyššie postavenie vo firme máme, resp. čím väčšiu zodpovednosť za fungovanie firmy nesieme, tým viac sme častokrát priam bytostne nútení sa vzdelávať.

Manažérske pozície v práci nie sú len o tom, že riadime firmu a jej chod v prítomnosti. Každý deň je potrebné sa pozerať do budúcna kvôli inovovaniu systémov vo vnútri firmy, spôsobov fungovania, ale aj aby sme mohli pomôcť svojim zamestnancom a klientom. Je dôležité maximalizovať naše možnosti, najmä ak chceme na trhu uspieť. Rast firmy na dnešnom trhu môže byť kľukatou cestou plnou prekážok, no správna príprava vás touto cestou prenesie ľahšie a rýchlejšie. Flexibilita je v tomto prípade kľúčová vlastnosť. Aktuálnymi zmenami vo svete si uvedomujeme, že je potrebné čoraz viac vecí presunúť do digitálu. Či chcete, či nie, svet a ľudia v ňom sa vám nikdy neprispôsobia, vy sa musíte prispôsobiť im a vyhovieť ich potrebám. Predsa len, to čo predávate, predávate pre ľudí, nie pre seba. A hlavne, aby ste vôbec mohli niečo predávať, musíte byť videný a hlavne jedinečný. Jedinečný pre to, lebo pokiaľ dáte ľuďom na výber z 10 na oko rovnakých firiem (kde jedna z nich môže byť tá vaša), rozhodnú sa nevybrať ani jednu, aby si uľahčili rozmýšľací proces. Už v prvej sekunde vyhrávajú tí, ktorí sa rozhodli “nehodiť sa” medzi svoju konkurenciu a byť jasne odlišný a špeciálny. To je však už vec správneho nastavenia identity firmy. Aj o ňom sa dokážete naučiť to podstatné, aby ste už v samotnom úvode podnikania získali jemný náskok pred konkurenciou.


Hranica všeobecného vzdelania sa stále rozširuje a preto sa nemôžeme uspokojiť s doterajšími znalosťami. Ruku na srdce, predsa je to dobrý pocit vedieť, že vieme niečo, čo iní nie. My v Prognesse toto dobre chápeme. V roku 2020 sme spustili PROGNESSA Academy, aby sme podnikateľom výrazne uľahčili vstup do digitalizácie z toho dôvodu, že čím vzdelanejší je trh, tým progresívnejší vie byť. Rovnako spomenieme malý fun fact, že tento článok vyšiel v deň, kedy sa náš produkčný tím vzdeláva o zefektívnení mikroprocesov. 🙂

Dohodnime sa
na bezplatnej konzultácii
Prečítajte si Progres
Spoznajte príbehy
našich klientov
Aby sa o podnikaní len nerozprávalo, poďme niečo spoločne podniknúť
Zistite, aké riešenia vieme ponúknuť pre Vaše špecifické situácie.

Otváracie hodiny:
PO - PIA
8:30 - 17:00
SO - NE
zatvorené
Bélu Bartóka 20/A
979 01 Rimavská Sobota
0902 126 561
info@prognessa.com
Spojte sa s nami:
©2019 - 2023 PROGNESSA, s. r. o.
|
verzia 6.0
|
Ochrana osobných údajov
|
Obchodné podmienky