Kontaktuj nás

Komunikácia tvojej firmy na sociálnych sietiach

Daiana Csúr
10. 5. 2021
11
min.

Komunikácia tvojej firmy na sociálnych sietiach (časť prvá)

Ahojte a vitajte na prvom školení Prognessa Academy, kde sa budeme baviť o sociálnych médiách, o sociálnych sieťach, a o tom, ako tieto platformy dokážu byť zaujímavé a prínosné pre váš biznis. Budeme sa baviť o tom, čo všetko sa dá robiť v rámci sociálnych médií tak, aby vám to dokázalo byť užitočné, aby ste vedeli prezentovať produkty, to čo robíte a samozrejme, aby vám sociálne médiá vedeli prinášať pridanú hodnotu, pomáhali budovať bázu zákazníkov, získavať nových zákazníkov a zvyšovať predaj.

Moje meno je Daniel Csúr a pracoval a pôsobil som v nejakých dvanástich krajinách od Anglicka po Kazachstan, Dánsko či Tanzániu, kde som sa venoval rôznym veciam. Študoval som v Oxforde, kde som sa venoval marketingu, ľudským zdrojom, biznisu, obchodným veciam, a tak ďalej. Následne som sa presunul do Copenhagen Business School, kde sme riešili financie a marketing, no a nakoniec som pôsobil v Kazachstane, kde som sa tiež venoval podobným témam.

Následne som robil výskum pre OSN, a potom som sa rozhodol vrátiť na Slovensko, kde sme spustili digitálnu marketingovú agentúru Prognessa. Počas môjho voľného času som založil a spoluzaložil nejaké štyri neziskovky, ktoré sa venujú médiám, výchove leadershipu, regionálnemu rozvoju a rôznym ďalším zaujímavým veciam.

Tiež som spoluzakladateľom startupového centra Kruháč v Rimavskej Sobote, kde sme sa snažili dať dokopy mladých podnikateľov a pomáhať im k tomu, aby sa ich biznis rozbehol. Momentálne sa naplno venujem Prognesse. Sme digitálna marketingová agentúra a je nás nejakých 10-12. Pomáhame regionálnym firmám sa posúvať dopredu, a v rámci konceptu robíme aj nejaké developerské projekty. Takže to je v skratke o mne.

Čo sa týka samotnej Prognessy ako takej, pomáhame menším firmám rásť v online svete. To je veľmi dôležité, pretože existuje veľa agentúr, ktoré sa zameriavajú na mega veľké firmy, mega veľké korporáty. My sme sa ale rozhodli, že aj regionálne firmy, ktoré majú dajme tomu že od 5 do 100 zamestnancov, ktorí si nedokážu zaplatiť veľké agentúry, tak potrebujú marketing, byť viditeľné, no veľakrát nevedia ako začať. My zabezpečujeme propagáciu týchto firiem na Instagrame, Facebooku a na Google, a týmto spôsobom im pomáhame posúvať sa dopredu a rásť v online svete. Budovať si bázu zákazníkov a vytvárať platformy tak, aby im dokázali byť užitočné a prinášali pridanú hodnotu.

Popritom budujeme webové stránky a snažíme sa o to, aby firmy boli aj v tomto smere dobre viditeľné. Robíme promo videá, ktoré prezentujú to, čo tie firmy robia. Tiež sme pred časom spustili program pomoci živnostníkom a podnikateľom, kde sme si zobrali pod krídla tri firmy a troch živnostníkov, ktorým sme pomohli k tomu, aby v týchto ťažkých časoch nezatvorili svoje firmy, ale naopak, aby sa vedeli rozvíjať, postaviť na nohy a znovu vedeli začať fungovať.

Máme taktiež Prognessa Academy, čo je vlastne digitálna akadémia digitálneho marketingu, kde sa snažíme firmám pomôcť začať budovať tie svoje digitálne kanály, smerové tabule a učíme ich k tomu, aby vedeli mať možno taký základný prehľad o rôznych témach digitálneho marketingu. No a dnes sa budeme baviť o sociálnych médiách ako takých.

Pozrime sa najskôr na históriu sociálnych sietí. Začali sa rozvíjať pred nie veľa rokmi, kedy bolo pár rôznych platforiem, ktoré toho času vznikli. Prvou globálne úspešnou platformou, ktorá vyrástla na nejakú úroveň bol My Space. O ňom ste mnohí z vás počuli, mnohí zas nie. Bol to predchodca vecí, ktoré dnes robí Facebook. Bol rovnako úspešný v mnohých krajinách, ale samozrejme ako v roku 2007, keď bol Facebook založený, a začal byť populárny, tak My Space začal postupne z trhu miznúť až do úplného zániku. Platforma stále funguje, ale už nie je taká úspešná, či populárna.

Prvou tou masovou, veľkou, a silnou sociálnou sieťou, ktorá funguje dodnes a je stabilná, je Facebook. Následne bol založený Instagram, ktorý skôr cielil na vizuálne atraktívny obsah a na mladých ľudí. Postupne sa začína popularizovať a začína mať väčší počet používateľov, no stále na Slovensku nie je až tak populárny.

Čo sa týka sociálnych sietí na Slovensku, tak prvou založenou bol Pokec, ktorý založil Azet. Bola to prvá sociálna sieť na Slovensku, ktorá vznikla ešte pred Facebookom. Dokonca bola na Slovensku celkom úspešná, ale s tým, ako postupne Facebook začal akvizovať náš trh, bol Pokec veľmi silným spôsobom vytlačený na okraj, a Facebook sa tak stal trhovým lídrom.

Ako postupne začali vznikať sociálne médiá a ľudia na nich trávili viac času, tak pre firmy sa to začal stávať veľmi zaujímavým priestorom na to, aby tam boli viditeľní, a aby tie produkty a služby, ktoré poskytujú a vytvárajú, boli pre potenciálnych zákazníkov zaujímavé. Práve z tohto pohľadu sa sociálne siete stali priestorom, kde firmy hovoria o tom, čo robia, hľadajú zákazníkov, a kde sa snažia bojovať o pozornosť zákazníka.

Ľudia dnes trávia veľkú časť svojho voľného ale aj pracovného času na sociálnych sieťach. Práve preto, kde ľudia trávia nejaký čas, tam taktiež robia rôzne rozhodnutia. Rozhodujú sa, čo si nakúpia, či čo budú robiť. Práve toto začali firmy vo veľkom využívať. Na Slovensku to využívali najskôr veľké firmy, potom aj tie malé, a teraz aj ultramalé firmy rozmýšľajú nad tým, ako na svojich zákazníkov zacieliť pomocou sociálnych médií.

Najrozšírenejšie sociálne siete

Na Slovensku sú tri sociálne siete, ktoré sú svojím spôsobom aktívne. Prvou z nich je Facebook. Ten má na celom svete nejakých 2,6 miliardy ľudí. Na Slovensku to je najrozšírenejšia sociálna sieť. Je najsilnejšia a najstabilnejšia, a z tých skúseností, ktoré máme my so sociálnymi sieťami, tak dokáže mať najlepší výtlak z hľadiska prínosu nových zákazníkov.

Na Slovensku je ešte YouTube, ktorý má nejakých 2,5 milióna použivateľov. Nedá sa povedať, že je to sociálna sieť, ale priestor, kde zdieľajú rôzne videá. Tiež je to zaujímavá téma ako aj priestor. Čo sa týka TikToku, je to rýchlo rastúca platforma. Na Slovensku to nemá až taký veľký výtlak, ale postupne sa popularizuje hlavne medzi mladými ľuďmi.

Ďalej tu je Instagram, ktorý má na Slovensku už nejakých milión používateľov. Instagram rýchlo rastie a začína byť silný a zaujímavý. Z hľadiska trhového výtlaku je Facebook stále silnejší. Ďalší máme Messenger, čo je chatovacia platforma Facebooku. Je tiež zaujímavá a dosť veľká na to, aby sa tam dali cieliť reklamy.

Teraz sa budeme primárne baviť o Facebooku, Instagrame a o veciach, ktoré sú s nimi spojené, pretože keď začínate s digitálnym marketingom u seba vo firme, tak myslím, že Facebook a Instagram by mali byť prvé dva kanály, ktoré obsadíte a kde budete zverejňovať obsah.

Čo sa dá získať vďaka reklame na sociálnych médiách?

Dokážete zvýšiť povedomie o vašej značke. Každá značka chce byť v povedomí ľudí. Máte nejakú značku, ktorú vyrábate a chcete, aby o vás vedeli, lebo keď ľudia o vás vedia, tak je väčšia pravdepodobnosť, že si od vás niečo nakúpia.

To znamená, že keď idete do obchodu a máte pred sebou dva produkty, jeden produkt poznáte, druhý nie. Pre ktorý sa rozhodnete? Pre ten, ktorý nepoznáte, alebo ten, ktorý ste videli v nejakej reklame? S veľkým predpokladom si kúpite tú druhú variantu.

Druhá vec, ktorú dokážete získať je zdieľanie posolstva vašej značky s cieľovou skupinou, čo robíte, prečo ste ako firma vznikli, prečo máte produkty, ktoré máte. Je to dôležité pre vás na to, aby ste sa ako firma mohli posúvať, a je dôležité o tom ľuďom povedať.

Tretia vec je budovanie lojality medzi značkou a zákazníkmi. To, že o vás ľudia vedia je super, ale potrebujete prechádzať postupne k lojalite. To znamená, že keď človek príde niekde do obchodu alebo na eshop, aby si nekúpil od vás vec len raz, ale aby si to dokázal nakupovať pravidelne, a stal sa verným zákazníkom pre vašu značku. Je to dôležité, pretože zákazník, ktorý nakupuje u vás pravidelne je ten najlepší. Udržať si zákazníka je pre vás lacnejšie, ako si budovať novú bázu zákazníkov.

Ďalšia vec je zvýšiť dôveryhodnosť značky. Čim je známejšia značka, tým je aj dôveryhodnejšia. No je aj veľa značiek, ktoré sú dosť poznané, ale možno nie sú až tak dôveryhodné. Vy potrebujete to, aby zákazníci verili vašej značke a kvalite. Tým pádom sú zákazníci bližšie k tomu aby si od vás niečo kúpili. Dokážete si získať sympatie od zákazníka.

Dokážete smerovať ľudí na predaj vašich produktov, služieb a vstupeniek. To znamená, že svoj Facebook využijete ako jednu veľkú digitálnu diaľnicu, na ktorú chodí strašne veľa ľudí, a vy na tej digitálnej diaľnici potrebujete smerovať vaše služby. To je napríklad tak, ako idete na diaľnici medzi Bratislavou a Zvolenom, a máte vypísané, že benzínová stanica je naľavo. To znamená, že na digitálnej diaľnici potrebujete ľudí smerovať k tým vašim produktom a službám. Keď o vás nevedia, tak si nič nemôžu kúpiť. Viete ich smerovať k tomu, aby prišli na webovú stránku, a dokázali od vás niečo nakúpiť.

Poďme sa pozrieť na to, čo sa dá ukázať vďaka reklame na sociálnych médiách. Hovoríme tým zákazníkom, čo všetko a akým spôsobom robíme. Napríklad keď sme robili nejaké natáčanie, tak sme si odfotili to, ako natáčame a povedali sme, že robíme kampaň pomáhame podnikateľom, venujeme sa tej kampani, snažíme sa pomôcť podnikateľom, ktorých vytiahneme na nejaký level, a ukážeme ľuďom, že vďaka digitálnemu marketingu sa dá vyliezť aj z tých horších časov, a dokážete sa tak posunúť vpred.

Potom sme nakúpili nejakú techniku, ktorú používame do produkcie, ukázali sme tým našim zákazníkom a partnerom, že máme nejaké nové veci. Takýmto nejakým spôsobom komunikujeme. Aká by mala byť tá komunikácia vašej značky?

Poďme sa pozrieť teraz na úplne konkrétne príklady, a čo sú tie veci, ktoré by ste mali použiť, keď komunikujete na sociálnych médiách smerom k vašim zákazníkom. Prvá vec, ktorá je veľmi dôležitá je kreativita. To znamená, že je potrebné sa na veci pozrieť inak, ako sa na to pozerajú vaši konkurenti, aby ste boli zapamätateľný u vašich zákazníkov, a veľakrát menej je viac. Nesnažte sa dať všetko do jedného facebookového príspevku. Prečo? Lebo si musíte uvedomiť to, že zbytočne napíšete dlhý text, zákazník si to s veľkou pravdepodobnosťou neprečíta. Ten zákazník vidí prvé nejaké slová na grafike, ktorú dáte von. Prečíta si možno prvé slová vo vašom kopíku. Nesnažte sa tam tlačiť veľa. Radšej to urobte tak, že s nimi budete komunikovať pravidelne.

Druhá vec, ktorá je o kreativite, je hra so slovami. Je to o tom, akým spôsobom skladáte slová, akým spôsobom vytvárate slogany, ktoré sú veľmi dôležité. To sú veci, ktoré sa vám zakorenia do hlavy. Napríklad: “Keď ju miluješ nie je čo riešiť” – Kofola. Máte nejaké slovné spojenie, ktoré dokážete pripojiť ku konkrétnej značke.

Ďalšia vec je, že rovnaký obsah dokážete komunikovať rôznymi spôsobmi, najmä keď začínate v tejto téme a posúvate sa, tak komunikujte ten istý obsah rovnakými spôsobmi. Dajte jeden príspevok, potom nejaký iný s trocha pozmenenými slovami, či inou štruktúrou, a pozrite sa, ktoré sú pre vás lepšie alebo zaujímavejšie. Facebook dokáže robiť aj takzvané AB testy, to znamená že vypustíte dve grafiky. Môžu to byť rôzne grafiky, alebo tam zmeníte len nejaké malé veci a sledujete, ktorá z tých kampaní lepšie funguje. Tú, ktorá funguje horšie vypnete, a tú, ktorá funguje lepšie napropagujete s ďalším rozpočtom, a viete sa s tým postupne posúvať.

Ďalšia vec, ktorá je pre vás veľmi potrebná, keď sa bavíme o kreativite je, že vy musíte stále vašim zákazníkom ukázať, prečo ste iný, prečo ste lepší, v čom ste unikátnejší. Prečo by tí zákazníci mali prísť presne k vám, to možno viete, ale tí vaši zákazníci to nie stále musia vedieť. A práve preto potrebujete použiť Facebook alebo Instagram, aby ste s nimi vedeli komunikovať.

Reklama musí byť funkčná. To znamená, že musí to byť jasné na prvú. Dajme si malý príklad. Máme tu bojler s nadpisom “Vyhláste bojkot studeným sprchám”. Automaticky vieme, že keď tečie studená voda, asi bude nejaký problém s bojlerom. Toto je práve priestor na to propagovať to, že máte nejaký bojler, a že to propagujete a snažíte sa tým ľuďom, ktorí majú alebo v budúcnosti budú mať takýto problém pomôcť vyriešiť ho. Ľudia si zapisujú tú značku k tomu, aby v budúcnosti volali vám, a aby ste to za nich vyriešili práve vy.

Tým obsahom alebo kontentom sledujeme naplnenie nejakých KPI ( Key Performance Indicators). Pre tých, čo to neviete, kampaň má indikátory na počet zobrazení, na počet návštev, na obrat, alebo nových zákazníkov, ktorých z toho chceme získať. To znamená, že stále si sledujte nejaký cieľ, ktorý si stanovíte. Je veľmi dôležité tie veci sledovať, ale sledujte ich tak, aby to bolo realistické, to znamená, že keď si robíte kampane, tak si nastavte tie očakávania realisticky.

Posledná vec je, že to musíte robiť dookola. Tá funkčnosť sa musí stretnúť s niečím, čo sa volá pravidelnosť, lebo pravidelné veci sú tie, ktoré fungujú. Keď raz poviete zákazníkovi, že ak má problém s bojlerom, príď k nám, vieš čo zákazník spraví? Absolútne nič. Jeho to vôbec nezaujíma. Keď mu niečo ukážete raz, tak je veľká pravdepodobnosť, že si to všimne alebo si to vôbec ani nevšimne.

Vy potrebujete s tým zákazníkom komunikovať na dennodennej báze. Musíte mu povedať že toto robíme a v tom sme lepší. Takúto pridanú hodnotu robíme pravidelne a dookola. Keď si myslíte, že ste otravný a že je to nezáživné, nie je to tak. Tým, že pôsobíte v nejakom okruhu ľudí, určite otravný nie ste. Máte tak veľa ľudí ktorých viete osloviť, že sa tým pádom tej otravnosti nemusíte báť.

Komunikujte funkčne a pravidelne tak, aby to malo nejaký šmrnc a vtedy facebookové kampane budú fungovať.

Trendy

Keď si pozriete tento príspevok, takto sme robili kampaň pre autoumývarku. Vidíte, že tá žienka, ktorá tam je, má nejaké rúško a to znamená, že my sme vyzdvihovali to, prečo je naša umývarka v týchto časoch lepšia ako iná. Pravidelne sa dezinfikovali rukoväte, všetky tie dotykové plochy a tak ďalej. V tom je náš klient lepší, ako sú všetci ostatní klienti. To znamená že tu bol nejaký spoločenský trend, na ktorý sme naskočili, a snažili sme sa ten trend maximálne využiť vo svoj prospech. Či to bol pozitívny alebo negatívny trend zistíte tým, či sme vám dokázali priniesť zákazníkov.

Hľadajte spôsoby, ako priniesť nových zákazníkov a komunikovať s cieľovou skupinou. Keď bola napríklad pandémia Covidu, tak jednoducho namiesto toho, aby ste úplne zastavili všetku komunikáciu, bolo veľmi dobré a prínosné, keď ste komunikovali so zákazníkmi o tých veciach, ktoré oni v tom momente chceli, potrebovali a chceli počuť. Druhá vec je, že trendy na sociálnych médiách sa menia. Obmieňajú sa a posúvajú, a preto je veľmi dobré tie trendy sledovať. Čokoľvek čo je trend, sa snažte využiť vo svoj prospech. Snažte sa pozrieť na to, ako dokážete tu momentálnu vlnu akéhokoľvek trendu, ktorý tu je, využiť vo svoj prospech tak, aby tí zákazníci o vás vedeli viac.

Snažte sa na tieto veci reagovať rýchlo. Je to vec, ktorá príde, ktorá je tu. Zostrojte nejaký facebookový príspevok a rovno ho pustite vonku. Keď ste medzi prvými, bude to pre vás mať veľmi dobrý a pozitívny účinok, lebo tí ľudia, keď je to nejaká smiešna vec, tak sa na tom chcú zasmiať. Keď je to nejaká aktuálna vec, tak chcú o tom viac vedieť. Čiže vy buďte tí, ktorí sú lídrami v marketingu čo sa týka naskočenia na rôzne vlny trendov a udalostí. 

Dohodnime sa
na bezplatnej konzultácii
Prečítajte si Progres
Spoznajte príbehy
našich klientov
Aby sa o podnikaní len nerozprávalo, poďme niečo spoločne podniknúť
Zistite, aké riešenia vieme ponúknuť pre Vaše špecifické situácie.

Otváracie hodiny:
PO - PIA
8:30 - 17:00
SO - NE
zatvorené
Bélu Bartóka 20/A
979 01 Rimavská Sobota
0902 126 561
info@prognessa.com
Spojte sa s nami:
©2019 - 2023 PROGNESSA, s. r. o.
|
verzia 6.0
|
Ochrana osobných údajov
|
Obchodné podmienky