Logo Prognessa
Kontaktuj nás
Case study: Bezpečnostné dvere Sofia
Vladis Juraš
|
26. februára 2021

Bezpečnostné dvere Sofia pôsobia na trhu vyše 15 rokov. Ich dverové kolekcie nájdete v predajniach s nábytkom takmer po celom Slovensku - prevažne však v západnej a severo-západnej časti republiky.

Klient potreboval zvýšiť povedomie značky v mestách, kde sú jeho produkty na dosah a následne zvýšiť aj ich predaj. Na úvod si teda z našej ponuky služieb vybral tú najpopulárnejšiu - Sociálne médiá na kľúč.

V momente, kedy nám klient poskytol kľúče od svojho Facebooku a Instagramu zrejme nikto netušil, aké perfektné výsledky prinesie naša spolupráca. O tom si však povieme neskôr.

Dvere Sofia disponujú mnohými benefitmi, s ktorými sme na úvod chceli zoznámiť cieľovku. Výborné schopnosti tlmenia hluku spôsobia to, že vás nevyruší hlučná chodbová debata vašich susied. V zime vás zase potešia izolačné schopnosti, ktoré neprepustia teplo vášho vyhriatého obydlia.

Po prvom zoznámení publika so značkou sme otvorili dvere aj novým, kreatívnejším, a miestami až surreálnym konceptom. Rýchlosť montážnej služby sme prepojili s rýchlosťou servismanov z pretekárskych športov. Rovnaký benefit sme predviedli aj v ladnom, estetickom prevedení.

Pozitívne reakcie prinieslo taktiež nekonečné video s myšlienkou, že dvere Sofia si môžete užívať donekonečna. Niektorí diváci z tohto postu jednoducho nevedeli odtrhnúť oči.

Znalosť značky a jej produktov sme po pár týždňoch nenápadne zisťovali formou rôznych hlavolamových príspevkov. O tom, že sme naše publikum celkom potrápili svedčia aj komentáre. Na otázku, či v nasledovnom obrázku dokážete nájsť dve rovnaké dvere sme dostali aj takúto odpoveď.

Nie len zrak, ale aj prsty užívateľov Facebooku a Instagramu sme precvičili pri esteticky ladených karuseloch.

Záujem u klienta následne vzbudila aj Google reklama. Tá vykúkala z bannerov umiestnených na webových portáloch, ktoré navštevuje naša cieľovka.

Reklama týmto krokom nabrala na sile a všetko vyzeralo, že funguje tak ako má. Práve preto náš office pár týždňov na to zarazil telefonát od klienta, ktorý nás vyzval k okamžitému stopnutiu kampaní.

Urobili sme niekde chybu? Urazila niekoho naša reklama? Nakoniec sa preukázalo, že dopyt vystrelil do výšin a tým pádom Sofia nezvládala nápor nových zákazníkov.

Po ukľudnení situácie sme kampane znova zapli. Avšak, po trojmesačnom priebehu sme ako aj v prvom prípade, tak aj v druhom boli nútení kampane vypnúť kvôli vysokému záujmu zákazníkov.

Ako na našu spoluprácu reaguje majiteľ firmy Miroslav Léke?

„Boli sme viackrát nútení vypínať online kampane, aby nám množstvo prijatých dopytov a objednávok neprerástlo nad naše sily. Transformovať biznis do digitálu bolo správne rozhodnutie a každý, kto v dnešnej dobe tento fakt ignoruje, robí chybu.“

Na záver ďakujeme, že Vás príbeh našej spolupráce zaujal a pri odchode z tohto článku nezabudnite zamknúť. 🔑

Mohlo by ťa zaujímať
Prečo začať s reklamou práve teraz a nečakať na jeseň?

Marketing by mal byť vo firme rovnako dôležitý ako napríklad výroba. Nemôžete si to deliť na rôzne obdobia - napríklad, cez leto na marketing zanevrete a potom sa na jeseň snažíte pracovať hlavne na ňom. 

Obdobie leta je typické pre dovolenky, stretnutia s priateľmi, oddych a práve to môže byť pre vás výhodou. Ak budete mať dobre nastavený marketing, ľudia si vás všimnú a budú rozprávať o vás svojim známym a tým sa dostanete do povedomia viacerých ľudí. 

Začnite teraz a buďte o krok vpred pred vašou konkurenciou, pretože dostať sa do povedomia znamená budovanie značky a mena. Je to však beh na dlhé trate. Každý potenciálny klient nakúpi u vašej konkurencie, pretože o vás nevie. 

☀️ Leto je ideálny čas na to, aby ste rozmýšľali nad novými nápadmi či projektami. Ak by ste niečo vymysleli, určite s tým nečakajte na koniec letnej sezóny, ale premýšľajte nad tým, ako by ste mohli čo najskôr váš nápad spropagovať už počas letnej sezóny.  

☀️ Leto je v podstate príprava na novú biznis sezónu, ktorá je najsilnejšia počas jesene. Počas tohto obdobia je najväčší dopyt po službách či výrobkoch, ktoré dané firmy ponúkajú. Počas leta sa teda dostante do povedomia čo najviac ľudí, aby ste čo najskôr začali predávať vaše produkty či služby.  

☀️ Každý jeden deň, čo nerobíte reklamu je pre vás strata, pretože konkurencia zarába práve na vašich klientoch. Ak vypustíte v lete marketing, stratíte mnoho klientov, ktorých si “ukradne” vaša konkurencia, ktorá sa dala v lete záležať na reklame. Počas jesene si potom budete ťažko získavať nových klientov, pretože o vás dva mesiace takmer ani nepočuli.

Čítať ďalej...
Sociálne médiá: Prečo sa na ne zameriavať?

Takmer každý človek v produktívnom veku má dnes založený profil na sociálnych sieťach, ktorý využíva na rôznu komunikáciu, či sledovanie aktualít vo svete. Sociálne siete sú rovnako prospešné aj pre marketingové agentúry, ktoré sa čím ďalej tým viac zameriavajú na tieto sociálne médiá. Dnes si povieme o tom, aké sociálne médiá máme, čo všetko zahŕňajú, či to, prečo je dobré mať reklamu na sociálnych sieťach.

Digitálne marketingové agentúry dnes už často ponúkajú svojim klientom aj možnosť správy sociálnych médií. Je to preto, že dnes sa práve na sociálnych sieťach zdržiava najviac ľudí, ktorí napríklad sledujú videá na YouTube, četujú s priateľmi, či len tak scrollujú Facebook a sledujú, čo všetko sa deje vo svete. Pomedzi to natrafia na nejakú reklamu, ktorá ich zaujme a pre firmu sú automaticky potenciálnym zákazníkom. Je veľmi pravdepodobné, že ak je reklama nastavená správne a je pútavá, potenciálny zákazník sa stane reálnym kupujúcim zákazníkom.

sociálne médiá

Ľudia dnes trávia veľkú časť svojho voľného, ale aj pracovného času na sociálnych médiách. Práve preto, kde ľudia trávia nejaký čas, tak tam robia aj nákupné rozhodnutia. Rozhodujú sa, čo si nakúpia či čo budú robiť. Práve toto začali firmy používať pre svoj prospech. Na Slovensku to využívali najskôr veľké firmy, potom aj tie malé a teraz aj ultramalé firmy rozmýšľajú nad tým, ako na svojich zákazníkov zacieliť pomocou sociálnych médií.

Čo sú to sociálne médiá?

Sociálne médiá sú interaktívnym prostredím, ktoré rozvíja formy komunikácie prostredníctvom rôznych zariadení (počítač, tablet, smartfón). Vďaka sociálnym médiám sa na celom svete zjednodušil život tým, ktorí potrebujú vybaviť rôzne veci veľmi rýchlo a na niekoho napríklad nemajú telefonický kontakt.

Rovnako vďaka sociálnym médiám dokážeme zdieľať vlastné myšlienky, rôzne záujmy, informácie či činnosti, ktoré aktuálne robíme. Pomocou sociálnych médií môžeme tiež sledovať ostatných ľudí, ktorí tiež zdieľajú svoje činnosti. Jednoducho povedané, sociálne médiá sa stali našou každodennou rutinou.

sociálne médiá: život

5 dôvodov, prečo smerovať svoju reklamu na sociálne siete

Bežná reklama mimo digitálneho prostredia je dnes už oveľa menej efektívna ako tá, ktorú budete smerovať na sociálne médiá. Priblížime vám päť hlavných dôvodov, prečo smerovať svoju reklamu na sociálne siete.

Prvým dôvodom je, že na sociálnych sieťach môžete podrobne sledovať, koľko ľudí videlo vašu reklamu. To z bežnej papierovej reklamy nedokážete zistiť. Je to dôležitý prvok z hľadiska toho, že vďaka tomu môžete určiť úspešnosť vašej reklamy a zistiť prípadné nedostatky, ktoré reklama nemala a využiť ich v ďalších prípadoch.

Druhým dôvodom, prečo smerovať svoju reklamu na sociálne siete je, že dokážete cieliť reklamu na konkrétne skupiny ľudí. Zoberme si prípad pánskych šortiek na bicyklovanie. Vďaka reklame na sociálnych sieťach dokážete svoj produkt propagovať napríklad pre mužov vo veku od 16 do 40 rokov, ktorí sa vo svojom voľnom čase a celkovo na sociálnych sieťach zaujímajú o zdravý životný štýl, či konkrétne o bicyklovanie. Je to veľmi užitočná vec v dnešnej dobe, a ušetrí vám určitú časť peňazí, ktoré by ste investovali do reklamy na billboardoch či papierových plagátoch, ktorú by si všimli aj skupiny, ktoré vôbec neprejavujú záujem o váš produkt.

sociálne médiá: like

Tretím dôvodom je, že dokážete zistiť, koho reklama oslovila a komu sa páčila. Je to veľmi jednoduché – pri online reklame napríklad na Facebooku si viete pozrieť, koľkým ľuďom sa vaša reklama páčila a dali jej like, kto ju okomentoval, či poprípad zdieľal na svoj profil. Tieto všetky veci, ktoré vás môžu posunúť v správnom cielení ďalšej reklamy v online priestore dokážete zistiť jedine z reklamy na sociálnych médiách, či celkovo v digitálnom svete. Pri bežnej reklame to je možné zistiť len z toho hľadiska, ak sa vám vďaka vašej reklame niekto ozve so záujmom o váš produkt alebo službu.

Štvrtým dôvodom, prečo povedať „áno“ online reklame na sociálnej sieti je možná úprava či zmena reklamy podľa potreby. Môže sa stať, že niekde urobíte chybu v texte a viete veľmi rýchlo zareagovať tým, že tú reklamu proste obyčajne opravíte a čo je dôležité, hlavne zadarmo. Avšak, pri bežnej reklame ak nastane nejaká chyba v texte, a vy si to všimnete až po vytlačení nejakých plagátov či billboardov, je to veľmi finančne náročné na stiahnutie všetkých materiálov, a na opätovné vytlačenie.

sociálne médiá: chýby

Posledným dôvodom je, že vďaka online reklame dokážete do nej zapájať aj svojich zákazníkov. Je to veľmi jednoduché. Ak dáte na sociálnu sieť nejakú reklamu, v ktorej bude zakomponovaná napríklad nejaká otázka, ľudia sa určite nad tým pozastavia, prečítajú si to a v komentároch odpovedia. Tým môžete získať nových potenciálnych zákazníkov, ktorí už vedia o tom, že v čom podnikáte a čo je vašim produktom či službou.  

Sociálne médiá na Slovensku

Na Slovensku sú tri sociálne médiá, ktoré sú svojím spôsobom aktívne. Prvou z nich je Facebook. Ten má na celom svete nejakých 2,6 miliardy ľudí. V závislosti od merania je tých používateľov do 2,6 milióna používateľov. Na Slovensku to je najrozšírenejšia sociálna sieť. Je najsilnejšia a najstabilnejšia, a dokáže mať najlepší výtlak z hľadiska prínosu nových zákazníkov.

Na Slovensku je takisto populárny aj YouTube, ktorý má nejakých 2,5 milióna používateľov. Nedá sa povedať, že je to sociálna sieť, ale priestor, kde sa zdieľajú rôzne videá.

Čo sa týka TikToku, je to rýchlo rastúca platforma. Na Slovensku to nemá až taký veľký výtlak, ale postupne sa popularizuje hlavne medzi mladými ľuďmi.

tik tok

Ďalej tu je Instagram, ktorý má na Slovensku už nejakých milión používateľov. Instagram rýchlo rastie a začína byť silný a zaujímavý. Z hľadiska trhového výtlaku je Facebook stále silnejší. Ďalší máme Messenger, čo je chatovacia platforma Facebooku. Je tiež zaujímavá a dosť veľká na to, aby sa tam dali cieliť reklamy.

Päť pilierov marketingu v sociálnych médiách

V minulosti bol marketing v sociálnych médiách čisto len o publikovaní príspevkov. Dnes je tých možností na sociálnych médiách nespočetne veľa, a marketing na sociálnych médiách sa tým posunul na oveľa vyšší level. K tomu, aby bol marketing na sociálnych médiách úspešný, je potrebné dodržať päť pilierov. Sú nimi stratégia, plánovanie a publikovanie, počúvanie a angažovanosť, analýzy a výkazníctvo, a reklama.

piliery

Stratégia

Stratégia je mimoriadne dôležitá v tom, aby ste si rozvrhli všetko, čo chcete na sociálnych médiách robiť. Je to prvý krok marketingu na sociálnych médiách. Určite si, aké sú vaše ciele. Niektoré podniky využívajú sociálne médiá na to, aby si získali nových zákazníkov, ďalší na to, aby si vytvorili nejakú komunitu ľudí, s ktorými by zdieľali svoj tovar či služby.

Ďalej si určite, na ktoré sociálne médiá by ste chceli dávať svoj obsah. Medzi tie najčastejšie dnes patria Facebook, Instagram, kanál na YouTube či LinkedIn. Avšak, na scéne sa postupne dostávajú do popredia médiá ako napríklad Twitch, TikTok či Tumblr. Na úplný začiatok si určite, ktoré sociálne médiá by ste chceli a to tak, pre akú vekovú kategóriu a celkovú štruktúru by ste chceli cieliť vaše produkty.

Čo sa týka stratégie, určite si aj to, aký obsah by ste chceli zdieľať. Sú to obrázky, videá, články z vášho blogu? Obsah bude viac vzdelávací alebo zábavný? Na úvod si skúste vytvoriť marketingovú osobnosť, čo bude pre vás odrazový mostík k tomu, aký obsah by ste mali zdieľať na vašich sociálnych médiách.

sociálne médiá: stratégia

Plánovanie a publikovanie

Pri plánovaní a publikovaní si musíte uvedomiť, že na sociálnych médiách sú 3 miliardy ľudí. Ak budete často publikovať váš obsah, dosiahnete oveľa viacej potenciálnych zákazníkov. Môže sa stať, že niekedy nestíhate publikovať v danom čase nejaký príspevok. Práve na to slúži plánovanie príspevkov, ktoré keď si naplánujete hneď, ako dorobíte príspevok. Po naplánovaní sa zverejní vo vami určenom čase.

Počúvanie a angažovanosť

Stávate sa väčšou a väčšou firmou, ktorá začína byť ľuďom známa a začnú o nej častejšie hovoriť či ju spomínať na sociálnych médiách. Vďaka takýmto komentárom, ktoré ľudia publikujú na sociálnych médiách sa viete odraziť – ak je to pozitívny komentár, je to povzbudzujúce pre vás a viete, že to robíte dobre. Ak je náhodou komentár negatívny, viete, kde sa máte zlepšovať.

Analýzy a výkazníctvo

Oslovili ste viac ľudí ako minulý mesiac? Máte viac pozitívnych ako negatívnych správ? Dosiahla vaša obľúbená fotka dostatočný počet lajkov? Na všetky tieto otázky si viete odpovedať, ak budete pravidelne sledovať štatistiky a analýzu vašej stránky. Už takmer všetky sociálne médiá ponúkajú možnosť sledovať štatistiky, ktoré vás môžu posunúť vpred pri vašej správe sociálnych médií.

sociálne médiá: štatistiky

Reklama

Ak dokážete finančne pokryť reklamu na sociálnych médiách, pusťte sa do toho. Reklama na sociálnych médiách vám umožňuje osloviť viac ľudí ako organický dosah. Je to nástroj, vďaka ktorému viete rovnako získať oveľa viac lajkov na stránku či na hocijaký príspevok. Silou reklám na sociálnych médiách je to, že dokáže cieliť vašu reklamu na konkrétne publikum podľa toho, koho chcete osloviť vašou reklamou.

Na základe vlastnej definícii publika viete cieliť reklamu nasledovne:

·        Cielenie reklamy na databázu mailových kontaktov,

·        Cielenie reklamy na návštevníkov webu,

·        Cielenie reklamy na divákov vašich videí,

·        Cielenie reklamy na aktívnych fanúšikov Facebook fan page,

·        Cielenie reklamy na ľudí, ktorí v minulosti reagovali na kontaktné formuláre,

·        Cielenie reklamy na aktívnych fanúšikov firemného Instagramu,

·        Cielenie reklamy na fanúšikov udalostí na firemnom Facebooku,

·        Cielenie reklamy na užívateľov vašich mobilných aplikácií,

·        Cielenie reklamy na zákazníkov, ktorí navštívili kamennú predajňu

sociálne médiá: targetting

Druhy sociálnych médií

Dnes je na svete množstvo sociálnych médií, ktoré slúžia buď na komunikáciu s ostatnými ľuďmi, sledovanie aktualít vo svete alebo čisto len na zábavu a objavovanie nových aktivít. Najrozšírenejšou sociálnou sieťou je Facebook, ktorý si získal 2,6 miliardy ľudí po celom svete. Ďalej to je YouTube, ktorý má cez 2 miliardy používateľov, WhatsApp s 2 miliardami ľudí a Facebook Messenger, ktorý má vyše miliardu používateľov.

Tipy a triky pri sociálnych médiách

V dnešnom článku vám ukážeme niekoľko tipov a zaujímavých trikov, ako zlepšiť a zjednodušiť správu sociálnych médií

Jedným z lákadiel na potenciálnych zákazníkov sú súťaže, čo v podstate patrí pod produktový marketing, o ktorom sme písali v predošlom článku. Vďaka takejto súťaži zvýšite organický dosah na Facebooku a rovnako aj povedomie o značke. Nezabudnite, že pri takejto súťaži musíte upútať pozornosť nejakou zaujímavou grafikou. Rovnako by ste mali myslieť na to, že ku každej súťaži musíte pridať aj nejaké pravidlá, kde by mali byť uvedené základné pravidlá súťaže.

sociálne médiá: súťaže

Ďalšou radou pri správe sociálnych médií je častá komunikácia so zákazníkmi. Ak sa ich budete pýtať cez sociálne siete otázky, ktoré sú pre nich zaujímavé. Využívajte overený spôsob komunikácie na internete – ankety. Môžete to urobiť aj priamo cez anketu na Facebook, kedy by ľudia hlasovali za jednu z možností kliknutím na políčko. Druhým spôsobom, ako vytvoriť anketu je cez emoji. Môžete im položiť otázku a aby ste zistili odpoveď od sledovateľov, dajte im na výber z emoji pri každej odpovedi na hlasovanie.

Pri Facebooku sa využívajte aj nástroj Creator Studio. Je to efektívny spôsob, v ktorom sú spojené dve funkcie – Publishing  Tools (publikácia postov) a Insights (štatistiky). V Creator Studio máte napríklad Content Library (knižnica príspevkov), kde môžete nájsť všetky publikované či naplánované príspevky na vašich stránkach. Dnes ak chcete publikovať nejaký príspevok na stránke, bez Creator Studia to už neurobíte.

Rovnako v tomto nástroji nájdete aj hudobnú knižnicu, kde nájdete zvukové efekty a bezplatnú hudbu, ktorú môžete použiť vo svojich videách. S videami súvisia aj video štatistiky, ktoré už nájdete jedine v tomto nástroji. Rovnako v Creator Studiu nájdete aj inbox všetkých správ a komentárov. 

hudba

Výhody používania sociálnych médií pre podnikanie

Používanie sociálnych médií pre podnikanie má niekoľko výhod, ktoré pribúdajú, pretože sociálne médiá sa stávajú čoraz viac zapletenými do spoločnosti. Tu je osem výhod používania sociálnych médií pre vaše podnikanie.

Povedomie o značke

Miliardy ľudí na celom svete používajú sociálne médiá každý deň a je logické, aby ste svoje podnikanie umiestnili tam, kde sú zákazníci. Približne  60% používateľov Instagramu  uviedlo, že pomocou platformy nachádza nové produkty, vďaka čomu sa vám to oplatí.

Osobnosť značky

Pre podniky je čoraz dôležitejšie, aby mali zreteľný hlas a komunikovali so zákazníkmi na ľudskej úrovni. Sociálne médiá poskytujú ľahkú cestu, ktorá vám umožní rozvíjať identitu a hlas, ktorý vám umožní predviesť hodnoty vašej značky a zapojiť sa do sledovania.

sociálne médiá: rozhovor

Myšlienkové vedenie

Sociálne médiá poskytujú podnikom príležitosť učiť sa a odlíšiť sa od konkurencie, a etablovať sa ako lídri v tomto odbore prostredníctvom pútavého a relevantného obsahu. Môžete to urobiť zdieľaním kreatívneho obsahu na Instagrame, písaním premyslených blogových príspevkov pre LinkedIn, alebo ukazovaním novej perspektívy v tweetoch.

Zvýšená návštevnosť webových stránok

Ak sa vašim sledovateľom páči váš obsah na sociálnych sieťach, zaujme ich a prejdú na váš web, kde sa dozvedia viac informácií o vašom podnikaní, znamená to pre vás vyššiu návštevnosť webových stránok a potenciálne vyšší predaj.

Správa reputácie

Reputácia je všetko, a sociálne médiá vám poskytujú dokonalú príležitosť komunikovať so zákazníkmi a rýchlo riešiť problémy. Môžete dokonca vytvoriť špeciálny hashtag, ktorý môžu vaši sledovatelia použiť, ak majú otázku alebo sťažnosť, aby sa zaistilo, že ich uvidia správni ľudia. Môžete tiež použiť sociálne médiá na zvýraznenie pozitívnych recenzií alebo komentárov.

sociálne médiá: rating

Analýzy a štatistiky

Väčšina platforiem sociálnych médií má svoje vlastné analytické nástroje, ktoré vám umožňujú monitorovať napríklad počet vašich sledovateľov, mieru zapojenia a mieru prekliknutia. Tieto čísla vám môžu pomôcť zistiť, na aký druh obsahu vaši sledovatelia reagujú najlepšie, a podľa toho upraviť svoju marketingovú stratégiu.

Analýza konkurencie

Sociálne médiá nie sú dobré iba na nadviazanie kontaktu so zákazníkmi - môžete ich tiež použiť na udržanie prehľadu o tom, čo robia vaši konkurenti. Sledujte svojich konkurentov a všimnite si, čo sa zdá, že im dobre funguje a čo nie. Spracujte tieto postrehy do svojej marketingovej stratégie sociálnych médií.

Cielenie reklamy

Vytváranie reklám na sociálnych platformách je jednoduché a výhodou je, že ich môžete zacieliť tak, aby vyhovovali konkrétnemu publiku. Výskum ukázal, že  používatelia reagujú lepšie, keď sú im reklamy šité na mieru, čo často zvyšuje zapojenie.

sociálne médiá: targetting

Aký rozpočet by ste mali nastaviť na marketing v sociálnych sieťach?

Pre marketing v sociálnych sieťach neexistuje nijaké magické číslo. Aj keď by ste mali na to pravdepodobne minúť aspoň trochu peňazí, to, koľko zo svojich výdavkov dostanete, bude závisieť od efektívnosti vašej kampane. Podľa WebStrategies spoločnosti zvyčajne minú 15 až 25 percent z ich celkového rozpočtu na digitálny marketing na sociálnych sieťach. Je to dobré začiatočné miesto, ale môžete, a mali by ste upraviť svoje výdavky podľa štatistík návratnosti investícií, keď budú tieto čísla k dispozícii.

Sociálne médiá sú v dnešnej modernej, digitálnej dobe mimoriadne dôležité pre vaše podnikanie. Vďaka nim dokážete získať veľké množstvo nových klientov, či už reálnych alebo potenciálnych. Zamerajte sa aj vo vašej spoločnosti na správu sociálnych médií a uvidíte, aké úspechy s tým budete mať.

sociálne médiá
Čítať ďalej...
Komunikácia tvojej firmy na sociálnych sietiach

Komunikácia tvojej firmy na sociálnych sietiach (časť prvá)

Ahojte a vitajte na prvom školení Prognessa Academy, kde sa budeme baviť o sociálnych médiách, o sociálnych sieťach, a o tom, ako tieto platformy dokážu byť zaujímavé a prínosné pre váš biznis. Budeme sa baviť o tom, čo všetko sa dá robiť v rámci sociálnych médií tak, aby vám to dokázalo byť užitočné, aby ste vedeli prezentovať produkty, to čo robíte a samozrejme, aby vám sociálne médiá vedeli prinášať pridanú hodnotu, pomáhali budovať bázu zákazníkov, získavať nových zákazníkov a zvyšovať predaj.

Moje meno je Daniel Csúr a pracoval a pôsobil som v nejakých dvanástich krajinách od Anglicka po Kazachstan, Dánsko či Tanzániu, kde som sa venoval rôznym veciam. Študoval som v Oxforde, kde som sa venoval marketingu, ľudským zdrojom, biznisu, obchodným veciam, a tak ďalej. Následne som sa presunul do Copenhagen Business School, kde sme riešili financie a marketing, no a nakoniec som pôsobil v Kazachstane, kde som sa tiež venoval podobným témam.

Následne som robil výskum pre OSN, a potom som sa rozhodol vrátiť na Slovensko, kde sme spustili digitálnu marketingovú agentúru Prognessa. Počas môjho voľného času som založil a spoluzaložil nejaké štyri neziskovky, ktoré sa venujú médiám, výchove leadershipu, regionálnemu rozvoju a rôznym ďalším zaujímavým veciam.

Tiež som spoluzakladateľom startupového centra Kruháč v Rimavskej Sobote, kde sme sa snažili dať dokopy mladých podnikateľov a pomáhať im k tomu, aby sa ich biznis rozbehol. Momentálne sa naplno venujem Prognesse. Sme digitálna marketingová agentúra a je nás nejakých 10-12. Pomáhame regionálnym firmám sa posúvať dopredu, a v rámci konceptu robíme aj nejaké developerské projekty. Takže to je v skratke o mne.

Čo sa týka samotnej Prognessy ako takej, pomáhame menším firmám rásť v online svete. To je veľmi dôležité, pretože existuje veľa agentúr, ktoré sa zameriavajú na mega veľké firmy, mega veľké korporáty. My sme sa ale rozhodli, že aj regionálne firmy, ktoré majú dajme tomu že od 5 do 100 zamestnancov, ktorí si nedokážu zaplatiť veľké agentúry, tak potrebujú marketing, byť viditeľné, no veľakrát nevedia ako začať. My zabezpečujeme propagáciu týchto firiem na Instagrame, Facebooku a na Google, a týmto spôsobom im pomáhame posúvať sa dopredu a rásť v online svete. Budovať si bázu zákazníkov a vytvárať platformy tak, aby im dokázali byť užitočné a prinášali pridanú hodnotu.

Popritom budujeme webové stránky a snažíme sa o to, aby firmy boli aj v tomto smere dobre viditeľné. Robíme promo videá, ktoré prezentujú to, čo tie firmy robia. Tiež sme pred časom spustili program pomoci živnostníkom a podnikateľom, kde sme si zobrali pod krídla tri firmy a troch živnostníkov, ktorým sme pomohli k tomu, aby v týchto ťažkých časoch nezatvorili svoje firmy, ale naopak, aby sa vedeli rozvíjať, postaviť na nohy a znovu vedeli začať fungovať.

Máme taktiež Prognessa Academy, čo je vlastne digitálna akadémia digitálneho marketingu, kde sa snažíme firmám pomôcť začať budovať tie svoje digitálne kanály, smerové tabule a učíme ich k tomu, aby vedeli mať možno taký základný prehľad o rôznych témach digitálneho marketingu. No a dnes sa budeme baviť o sociálnych médiách ako takých.

Pozrime sa najskôr na históriu sociálnych sietí. Začali sa rozvíjať pred nie veľa rokmi, kedy bolo pár rôznych platforiem, ktoré toho času vznikli. Prvou globálne úspešnou platformou, ktorá vyrástla na nejakú úroveň bol My Space. O ňom ste mnohí z vás počuli, mnohí zas nie. Bol to predchodca vecí, ktoré dnes robí Facebook. Bol rovnako úspešný v mnohých krajinách, ale samozrejme ako v roku 2007, keď bol Facebook založený, a začal byť populárny, tak My Space začal postupne z trhu miznúť až do úplného zániku. Platforma stále funguje, ale už nie je taká úspešná, či populárna.

Prvou tou masovou, veľkou, a silnou sociálnou sieťou, ktorá funguje dodnes a je stabilná, je Facebook. Následne bol založený Instagram, ktorý skôr cielil na vizuálne atraktívny obsah a na mladých ľudí. Postupne sa začína popularizovať a začína mať väčší počet používateľov, no stále na Slovensku nie je až tak populárny.

Čo sa týka sociálnych sietí na Slovensku, tak prvou založenou bol Pokec, ktorý založil Azet. Bola to prvá sociálna sieť na Slovensku, ktorá vznikla ešte pred Facebookom. Dokonca bola na Slovensku celkom úspešná, ale s tým, ako postupne Facebook začal akvizovať náš trh, bol Pokec veľmi silným spôsobom vytlačený na okraj, a Facebook sa tak stal trhovým lídrom.

Ako postupne začali vznikať sociálne médiá a ľudia na nich trávili viac času, tak pre firmy sa to začal stávať veľmi zaujímavým priestorom na to, aby tam boli viditeľní, a aby tie produkty a služby, ktoré poskytujú a vytvárajú, boli pre potenciálnych zákazníkov zaujímavé. Práve z tohto pohľadu sa sociálne siete stali priestorom, kde firmy hovoria o tom, čo robia, hľadajú zákazníkov, a kde sa snažia bojovať o pozornosť zákazníka.

Ľudia dnes trávia veľkú časť svojho voľného ale aj pracovného času na sociálnych sieťach. Práve preto, kde ľudia trávia nejaký čas, tam taktiež robia rôzne rozhodnutia. Rozhodujú sa, čo si nakúpia, či čo budú robiť. Práve toto začali firmy vo veľkom využívať. Na Slovensku to využívali najskôr veľké firmy, potom aj tie malé, a teraz aj ultramalé firmy rozmýšľajú nad tým, ako na svojich zákazníkov zacieliť pomocou sociálnych médií.

Najrozšírenejšie sociálne siete

Na Slovensku sú tri sociálne siete, ktoré sú svojím spôsobom aktívne. Prvou z nich je Facebook. Ten má na celom svete nejakých 2,6 miliardy ľudí. Na Slovensku to je najrozšírenejšia sociálna sieť. Je najsilnejšia a najstabilnejšia, a z tých skúseností, ktoré máme my so sociálnymi sieťami, tak dokáže mať najlepší výtlak z hľadiska prínosu nových zákazníkov.

Na Slovensku je ešte YouTube, ktorý má nejakých 2,5 milióna použivateľov. Nedá sa povedať, že je to sociálna sieť, ale priestor, kde zdieľajú rôzne videá. Tiež je to zaujímavá téma ako aj priestor. Čo sa týka TikToku, je to rýchlo rastúca platforma. Na Slovensku to nemá až taký veľký výtlak, ale postupne sa popularizuje hlavne medzi mladými ľuďmi.

Ďalej tu je Instagram, ktorý má na Slovensku už nejakých milión používateľov. Instagram rýchlo rastie a začína byť silný a zaujímavý. Z hľadiska trhového výtlaku je Facebook stále silnejší. Ďalší máme Messenger, čo je chatovacia platforma Facebooku. Je tiež zaujímavá a dosť veľká na to, aby sa tam dali cieliť reklamy.

Teraz sa budeme primárne baviť o Facebooku, Instagrame a o veciach, ktoré sú s nimi spojené, pretože keď začínate s digitálnym marketingom u seba vo firme, tak myslím, že Facebook a Instagram by mali byť prvé dva kanály, ktoré obsadíte a kde budete zverejňovať obsah.

Čo sa dá získať vďaka reklame na sociálnych médiách?

Dokážete zvýšiť povedomie o vašej značke. Každá značka chce byť v povedomí ľudí. Máte nejakú značku, ktorú vyrábate a chcete, aby o vás vedeli, lebo keď ľudia o vás vedia, tak je väčšia pravdepodobnosť, že si od vás niečo nakúpia.

To znamená, že keď idete do obchodu a máte pred sebou dva produkty, jeden produkt poznáte, druhý nie. Pre ktorý sa rozhodnete? Pre ten, ktorý nepoznáte, alebo ten, ktorý ste videli v nejakej reklame? S veľkým predpokladom si kúpite tú druhú variantu.

Druhá vec, ktorú dokážete získať je zdieľanie posolstva vašej značky s cieľovou skupinou, čo robíte, prečo ste ako firma vznikli, prečo máte produkty, ktoré máte. Je to dôležité pre vás na to, aby ste sa ako firma mohli posúvať, a je dôležité o tom ľuďom povedať.

Tretia vec je budovanie lojality medzi značkou a zákazníkmi. To, že o vás ľudia vedia je super, ale potrebujete prechádzať postupne k lojalite. To znamená, že keď človek príde niekde do obchodu alebo na eshop, aby si nekúpil od vás vec len raz, ale aby si to dokázal nakupovať pravidelne, a stal sa verným zákazníkom pre vašu značku. Je to dôležité, pretože zákazník, ktorý nakupuje u vás pravidelne je ten najlepší. Udržať si zákazníka je pre vás lacnejšie, ako si budovať novú bázu zákazníkov.

Ďalšia vec je zvýšiť dôveryhodnosť značky. Čim je známejšia značka, tým je aj dôveryhodnejšia. No je aj veľa značiek, ktoré sú dosť poznané, ale možno nie sú až tak dôveryhodné. Vy potrebujete to, aby zákazníci verili vašej značke a kvalite. Tým pádom sú zákazníci bližšie k tomu aby si od vás niečo kúpili. Dokážete si získať sympatie od zákazníka.

Dokážete smerovať ľudí na predaj vašich produktov, služieb a vstupeniek. To znamená, že svoj Facebook využijete ako jednu veľkú digitálnu diaľnicu, na ktorú chodí strašne veľa ľudí, a vy na tej digitálnej diaľnici potrebujete smerovať vaše služby. To je napríklad tak, ako idete na diaľnici medzi Bratislavou a Zvolenom, a máte vypísané, že benzínová stanica je naľavo. To znamená, že na digitálnej diaľnici potrebujete ľudí smerovať k tým vašim produktom a službám. Keď o vás nevedia, tak si nič nemôžu kúpiť. Viete ich smerovať k tomu, aby prišli na webovú stránku, a dokázali od vás niečo nakúpiť.

Poďme sa pozrieť na to, čo sa dá ukázať vďaka reklame na sociálnych médiách. Hovoríme tým zákazníkom, čo všetko a akým spôsobom robíme. Napríklad keď sme robili nejaké natáčanie, tak sme si odfotili to, ako natáčame a povedali sme, že robíme kampaň pomáhame podnikateľom, venujeme sa tej kampani, snažíme sa pomôcť podnikateľom, ktorých vytiahneme na nejaký level, a ukážeme ľuďom, že vďaka digitálnemu marketingu sa dá vyliezť aj z tých horších časov, a dokážete sa tak posunúť vpred.

Potom sme nakúpili nejakú techniku, ktorú používame do produkcie, ukázali sme tým našim zákazníkom a partnerom, že máme nejaké nové veci. Takýmto nejakým spôsobom komunikujeme. Aká by mala byť tá komunikácia vašej značky?

Poďme sa pozrieť teraz na úplne konkrétne príklady, a čo sú tie veci, ktoré by ste mali použiť, keď komunikujete na sociálnych médiách smerom k vašim zákazníkom. Prvá vec, ktorá je veľmi dôležitá je kreativita. To znamená, že je potrebné sa na veci pozrieť inak, ako sa na to pozerajú vaši konkurenti, aby ste boli zapamätateľný u vašich zákazníkov, a veľakrát menej je viac. Nesnažte sa dať všetko do jedného facebookového príspevku. Prečo? Lebo si musíte uvedomiť to, že zbytočne napíšete dlhý text, zákazník si to s veľkou pravdepodobnosťou neprečíta. Ten zákazník vidí prvé nejaké slová na grafike, ktorú dáte von. Prečíta si možno prvé slová vo vašom kopíku. Nesnažte sa tam tlačiť veľa. Radšej to urobte tak, že s nimi budete komunikovať pravidelne.

Druhá vec, ktorá je o kreativite, je hra so slovami. Je to o tom, akým spôsobom skladáte slová, akým spôsobom vytvárate slogany, ktoré sú veľmi dôležité. To sú veci, ktoré sa vám zakorenia do hlavy. Napríklad: “Keď ju miluješ nie je čo riešiť” – Kofola. Máte nejaké slovné spojenie, ktoré dokážete pripojiť ku konkrétnej značke.

Ďalšia vec je, že rovnaký obsah dokážete komunikovať rôznymi spôsobmi, najmä keď začínate v tejto téme a posúvate sa, tak komunikujte ten istý obsah rovnakými spôsobmi. Dajte jeden príspevok, potom nejaký iný s trocha pozmenenými slovami, či inou štruktúrou, a pozrite sa, ktoré sú pre vás lepšie alebo zaujímavejšie. Facebook dokáže robiť aj takzvané AB testy, to znamená že vypustíte dve grafiky. Môžu to byť rôzne grafiky, alebo tam zmeníte len nejaké malé veci a sledujete, ktorá z tých kampaní lepšie funguje. Tú, ktorá funguje horšie vypnete, a tú, ktorá funguje lepšie napropagujete s ďalším rozpočtom, a viete sa s tým postupne posúvať.

Ďalšia vec, ktorá je pre vás veľmi potrebná, keď sa bavíme o kreativite je, že vy musíte stále vašim zákazníkom ukázať, prečo ste iný, prečo ste lepší, v čom ste unikátnejší. Prečo by tí zákazníci mali prísť presne k vám, to možno viete, ale tí vaši zákazníci to nie stále musia vedieť. A práve preto potrebujete použiť Facebook alebo Instagram, aby ste s nimi vedeli komunikovať.

Reklama musí byť funkčná. To znamená, že musí to byť jasné na prvú. Dajme si malý príklad. Máme tu bojler s nadpisom “Vyhláste bojkot studeným sprchám”. Automaticky vieme, že keď tečie studená voda, asi bude nejaký problém s bojlerom. Toto je práve priestor na to propagovať to, že máte nejaký bojler, a že to propagujete a snažíte sa tým ľuďom, ktorí majú alebo v budúcnosti budú mať takýto problém pomôcť vyriešiť ho. Ľudia si zapisujú tú značku k tomu, aby v budúcnosti volali vám, a aby ste to za nich vyriešili práve vy.

Tým obsahom alebo kontentom sledujeme naplnenie nejakých KPI ( Key Performance Indicators). Pre tých, čo to neviete, kampaň má indikátory na počet zobrazení, na počet návštev, na obrat, alebo nových zákazníkov, ktorých z toho chceme získať. To znamená, že stále si sledujte nejaký cieľ, ktorý si stanovíte. Je veľmi dôležité tie veci sledovať, ale sledujte ich tak, aby to bolo realistické, to znamená, že keď si robíte kampane, tak si nastavte tie očakávania realisticky.

Posledná vec je, že to musíte robiť dookola. Tá funkčnosť sa musí stretnúť s niečím, čo sa volá pravidelnosť, lebo pravidelné veci sú tie, ktoré fungujú. Keď raz poviete zákazníkovi, že ak má problém s bojlerom, príď k nám, vieš čo zákazník spraví? Absolútne nič. Jeho to vôbec nezaujíma. Keď mu niečo ukážete raz, tak je veľká pravdepodobnosť, že si to všimne alebo si to vôbec ani nevšimne.

Vy potrebujete s tým zákazníkom komunikovať na dennodennej báze. Musíte mu povedať že toto robíme a v tom sme lepší. Takúto pridanú hodnotu robíme pravidelne a dookola. Keď si myslíte, že ste otravný a že je to nezáživné, nie je to tak. Tým, že pôsobíte v nejakom okruhu ľudí, určite otravný nie ste. Máte tak veľa ľudí ktorých viete osloviť, že sa tým pádom tej otravnosti nemusíte báť.

Komunikujte funkčne a pravidelne tak, aby to malo nejaký šmrnc a vtedy facebookové kampane budú fungovať.

Trendy

Keď si pozriete tento príspevok, takto sme robili kampaň pre autoumývarku. Vidíte, že tá žienka, ktorá tam je, má nejaké rúško a to znamená, že my sme vyzdvihovali to, prečo je naša umývarka v týchto časoch lepšia ako iná. Pravidelne sa dezinfikovali rukoväte, všetky tie dotykové plochy a tak ďalej. V tom je náš klient lepší, ako sú všetci ostatní klienti. To znamená že tu bol nejaký spoločenský trend, na ktorý sme naskočili, a snažili sme sa ten trend maximálne využiť vo svoj prospech. Či to bol pozitívny alebo negatívny trend zistíte tým, či sme vám dokázali priniesť zákazníkov.

Hľadajte spôsoby, ako priniesť nových zákazníkov a komunikovať s cieľovou skupinou. Keď bola napríklad pandémia Covidu, tak jednoducho namiesto toho, aby ste úplne zastavili všetku komunikáciu, bolo veľmi dobré a prínosné, keď ste komunikovali so zákazníkmi o tých veciach, ktoré oni v tom momente chceli, potrebovali a chceli počuť. Druhá vec je, že trendy na sociálnych médiách sa menia. Obmieňajú sa a posúvajú, a preto je veľmi dobré tie trendy sledovať. Čokoľvek čo je trend, sa snažte využiť vo svoj prospech. Snažte sa pozrieť na to, ako dokážete tu momentálnu vlnu akéhokoľvek trendu, ktorý tu je, využiť vo svoj prospech tak, aby tí zákazníci o vás vedeli viac.

Snažte sa na tieto veci reagovať rýchlo. Je to vec, ktorá príde, ktorá je tu. Zostrojte nejaký facebookový príspevok a rovno ho pustite vonku. Keď ste medzi prvými, bude to pre vás mať veľmi dobrý a pozitívny účinok, lebo tí ľudia, keď je to nejaká smiešna vec, tak sa na tom chcú zasmiať. Keď je to nejaká aktuálna vec, tak chcú o tom viac vedieť. Čiže vy buďte tí, ktorí sú lídrami v marketingu čo sa týka naskočenia na rôzne vlny trendov a udalostí. 

Čítať ďalej...
1 2 3 5
Späť na blog
Bezstarostný marketing

Predtým než odídeš,

nám zanechaj stručnú otázku a zisti, čo vieme pre teba spraviť,
aké výsledky by spolupráca vedela priniesť a koľko by ťa stál posun vpred.

Odoslaním formulára súhlasíš so 
spracovaním osobných údajov.
ADMA - Master of Digital Marketing I.ADMA - Master of Digital Marketing II.
Otváracie hodiny:
PO - PIA
8:30 - 17:00
SO - NE
zatvorené
Bélu Bartóka 20/A | 979 01 Rimavská Sobota
0902 126 561
info@prognessa.com
Spoj sa s nami:
©2021 PROGNESSA, s. r. o.
|
verzia 5.8.1
|
Ochrana osobných údajov
|
Obchodné podmienky