Kontaktuj nás

Sociálne médiá: Prečo sa na ne zameriavať?

Daiana Csúr
21. 5. 2021
12
min.

Takmer každý človek v produktívnom veku má dnes založený profil na sociálnych sieťach, ktorý využíva na rôznu komunikáciu, či sledovanie aktualít vo svete. Sociálne siete sú rovnako prospešné aj pre marketingové agentúry, ktoré sa čím ďalej tým viac zameriavajú na tieto sociálne médiá. Dnes si povieme o tom, aké sociálne médiá máme, čo všetko zahŕňajú, či to, prečo je dobré mať reklamu na sociálnych sieťach.

Digitálne marketingové agentúry dnes už často ponúkajú svojim klientom aj možnosť správy sociálnych médií. Je to preto, že dnes sa práve na sociálnych sieťach zdržiava najviac ľudí, ktorí napríklad sledujú videá na YouTube, četujú s priateľmi, či len tak scrollujú Facebook a sledujú, čo všetko sa deje vo svete. Pomedzi to natrafia na nejakú reklamu, ktorá ich zaujme a pre firmu sú automaticky potenciálnym zákazníkom. Je veľmi pravdepodobné, že ak je reklama nastavená správne a je pútavá, potenciálny zákazník sa stane reálnym kupujúcim zákazníkom.

sociálne médiá

Ľudia dnes trávia veľkú časť svojho voľného, ale aj pracovného času na sociálnych médiách. Práve preto, kde ľudia trávia nejaký čas, tak tam robia aj nákupné rozhodnutia. Rozhodujú sa, čo si nakúpia či čo budú robiť. Práve toto začali firmy používať pre svoj prospech. Na Slovensku to využívali najskôr veľké firmy, potom aj tie malé a teraz aj ultramalé firmy rozmýšľajú nad tým, ako na svojich zákazníkov zacieliť pomocou sociálnych médií.

Čo sú to sociálne médiá?

Sociálne médiá sú interaktívnym prostredím, ktoré rozvíja formy komunikácie prostredníctvom rôznych zariadení (počítač, tablet, smartfón). Vďaka sociálnym médiám sa na celom svete zjednodušil život tým, ktorí potrebujú vybaviť rôzne veci veľmi rýchlo a na niekoho napríklad nemajú telefonický kontakt.

Rovnako vďaka sociálnym médiám dokážeme zdieľať vlastné myšlienky, rôzne záujmy, informácie či činnosti, ktoré aktuálne robíme. Pomocou sociálnych médií môžeme tiež sledovať ostatných ľudí, ktorí tiež zdieľajú svoje činnosti. Jednoducho povedané, sociálne médiá sa stali našou každodennou rutinou.

sociálne médiá: život

5 dôvodov, prečo smerovať svoju reklamu na sociálne siete

Bežná reklama mimo digitálneho prostredia je dnes už oveľa menej efektívna ako tá, ktorú budete smerovať na sociálne médiá. Priblížime vám päť hlavných dôvodov, prečo smerovať svoju reklamu na sociálne siete.

Prvým dôvodom je, že na sociálnych sieťach môžete podrobne sledovať, koľko ľudí videlo vašu reklamu. To z bežnej papierovej reklamy nedokážete zistiť. Je to dôležitý prvok z hľadiska toho, že vďaka tomu môžete určiť úspešnosť vašej reklamy a zistiť prípadné nedostatky, ktoré reklama nemala a využiť ich v ďalších prípadoch.

Druhým dôvodom, prečo smerovať svoju reklamu na sociálne siete je, že dokážete cieliť reklamu na konkrétne skupiny ľudí. Zoberme si prípad pánskych šortiek na bicyklovanie. Vďaka reklame na sociálnych sieťach dokážete svoj produkt propagovať napríklad pre mužov vo veku od 16 do 40 rokov, ktorí sa vo svojom voľnom čase a celkovo na sociálnych sieťach zaujímajú o zdravý životný štýl, či konkrétne o bicyklovanie. Je to veľmi užitočná vec v dnešnej dobe, a ušetrí vám určitú časť peňazí, ktoré by ste investovali do reklamy na billboardoch či papierových plagátoch, ktorú by si všimli aj skupiny, ktoré vôbec neprejavujú záujem o váš produkt.

sociálne médiá: like

Tretím dôvodom je, že dokážete zistiť, koho reklama oslovila a komu sa páčila. Je to veľmi jednoduché – pri online reklame napríklad na Facebooku si viete pozrieť, koľkým ľuďom sa vaša reklama páčila a dali jej like, kto ju okomentoval, či poprípad zdieľal na svoj profil. Tieto všetky veci, ktoré vás môžu posunúť v správnom cielení ďalšej reklamy v online priestore dokážete zistiť jedine z reklamy na sociálnych médiách, či celkovo v digitálnom svete. Pri bežnej reklame to je možné zistiť len z toho hľadiska, ak sa vám vďaka vašej reklame niekto ozve so záujmom o váš produkt alebo službu.

Štvrtým dôvodom, prečo povedať „áno“ online reklame na sociálnej sieti je možná úprava či zmena reklamy podľa potreby. Môže sa stať, že niekde urobíte chybu v texte a viete veľmi rýchlo zareagovať tým, že tú reklamu proste obyčajne opravíte a čo je dôležité, hlavne zadarmo. Avšak, pri bežnej reklame ak nastane nejaká chyba v texte, a vy si to všimnete až po vytlačení nejakých plagátov či billboardov, je to veľmi finančne náročné na stiahnutie všetkých materiálov, a na opätovné vytlačenie.

sociálne médiá: chýby

Posledným dôvodom je, že vďaka online reklame dokážete do nej zapájať aj svojich zákazníkov. Je to veľmi jednoduché. Ak dáte na sociálnu sieť nejakú reklamu, v ktorej bude zakomponovaná napríklad nejaká otázka, ľudia sa určite nad tým pozastavia, prečítajú si to a v komentároch odpovedia. Tým môžete získať nových potenciálnych zákazníkov, ktorí už vedia o tom, že v čom podnikáte a čo je vašim produktom či službou.  

Sociálne médiá na Slovensku

Na Slovensku sú tri sociálne médiá, ktoré sú svojím spôsobom aktívne. Prvou z nich je Facebook. Ten má na celom svete nejakých 2,6 miliardy ľudí. V závislosti od merania je tých používateľov do 2,6 milióna používateľov. Na Slovensku to je najrozšírenejšia sociálna sieť. Je najsilnejšia a najstabilnejšia, a dokáže mať najlepší výtlak z hľadiska prínosu nových zákazníkov.

Na Slovensku je takisto populárny aj YouTube, ktorý má nejakých 2,5 milióna používateľov. Nedá sa povedať, že je to sociálna sieť, ale priestor, kde sa zdieľajú rôzne videá.

Čo sa týka TikToku, je to rýchlo rastúca platforma. Na Slovensku to nemá až taký veľký výtlak, ale postupne sa popularizuje hlavne medzi mladými ľuďmi.

tik tok

Ďalej tu je Instagram, ktorý má na Slovensku už nejakých milión používateľov. Instagram rýchlo rastie a začína byť silný a zaujímavý. Z hľadiska trhového výtlaku je Facebook stále silnejší. Ďalší máme Messenger, čo je chatovacia platforma Facebooku. Je tiež zaujímavá a dosť veľká na to, aby sa tam dali cieliť reklamy.

Päť pilierov marketingu v sociálnych médiách

V minulosti bol marketing v sociálnych médiách čisto len o publikovaní príspevkov. Dnes je tých možností na sociálnych médiách nespočetne veľa, a marketing na sociálnych médiách sa tým posunul na oveľa vyšší level. K tomu, aby bol marketing na sociálnych médiách úspešný, je potrebné dodržať päť pilierov. Sú nimi stratégia, plánovanie a publikovanie, počúvanie a angažovanosť, analýzy a výkazníctvo, a reklama.

piliery

Stratégia

Stratégia je mimoriadne dôležitá v tom, aby ste si rozvrhli všetko, čo chcete na sociálnych médiách robiť. Je to prvý krok marketingu na sociálnych médiách. Určite si, aké sú vaše ciele. Niektoré podniky využívajú sociálne médiá na to, aby si získali nových zákazníkov, ďalší na to, aby si vytvorili nejakú komunitu ľudí, s ktorými by zdieľali svoj tovar či služby.

Ďalej si určite, na ktoré sociálne médiá by ste chceli dávať svoj obsah. Medzi tie najčastejšie dnes patria Facebook, Instagram, kanál na YouTube či LinkedIn. Avšak, na scéne sa postupne dostávajú do popredia médiá ako napríklad Twitch, TikTok či Tumblr. Na úplný začiatok si určite, ktoré sociálne médiá by ste chceli a to tak, pre akú vekovú kategóriu a celkovú štruktúru by ste chceli cieliť vaše produkty.

Čo sa týka stratégie, určite si aj to, aký obsah by ste chceli zdieľať. Sú to obrázky, videá, články z vášho blogu? Obsah bude viac vzdelávací alebo zábavný? Na úvod si skúste vytvoriť marketingovú osobnosť, čo bude pre vás odrazový mostík k tomu, aký obsah by ste mali zdieľať na vašich sociálnych médiách.

sociálne médiá: stratégia

Plánovanie a publikovanie

Pri plánovaní a publikovaní si musíte uvedomiť, že na sociálnych médiách sú 3 miliardy ľudí. Ak budete často publikovať váš obsah, dosiahnete oveľa viacej potenciálnych zákazníkov. Môže sa stať, že niekedy nestíhate publikovať v danom čase nejaký príspevok. Práve na to slúži plánovanie príspevkov, ktoré keď si naplánujete hneď, ako dorobíte príspevok. Po naplánovaní sa zverejní vo vami určenom čase.

Počúvanie a angažovanosť

Stávate sa väčšou a väčšou firmou, ktorá začína byť ľuďom známa a začnú o nej častejšie hovoriť či ju spomínať na sociálnych médiách. Vďaka takýmto komentárom, ktoré ľudia publikujú na sociálnych médiách sa viete odraziť – ak je to pozitívny komentár, je to povzbudzujúce pre vás a viete, že to robíte dobre. Ak je náhodou komentár negatívny, viete, kde sa máte zlepšovať.

Analýzy a výkazníctvo

Oslovili ste viac ľudí ako minulý mesiac? Máte viac pozitívnych ako negatívnych správ? Dosiahla vaša obľúbená fotka dostatočný počet lajkov? Na všetky tieto otázky si viete odpovedať, ak budete pravidelne sledovať štatistiky a analýzu vašej stránky. Už takmer všetky sociálne médiá ponúkajú možnosť sledovať štatistiky, ktoré vás môžu posunúť vpred pri vašej správe sociálnych médií.

sociálne médiá: štatistiky

Reklama

Ak dokážete finančne pokryť reklamu na sociálnych médiách, pusťte sa do toho. Reklama na sociálnych médiách vám umožňuje osloviť viac ľudí ako organický dosah. Je to nástroj, vďaka ktorému viete rovnako získať oveľa viac lajkov na stránku či na hocijaký príspevok. Silou reklám na sociálnych médiách je to, že dokáže cieliť vašu reklamu na konkrétne publikum podľa toho, koho chcete osloviť vašou reklamou.

Na základe vlastnej definícii publika viete cieliť reklamu nasledovne:

·        Cielenie reklamy na databázu mailových kontaktov,

·        Cielenie reklamy na návštevníkov webu,

·        Cielenie reklamy na divákov vašich videí,

·        Cielenie reklamy na aktívnych fanúšikov Facebook fan page,

·        Cielenie reklamy na ľudí, ktorí v minulosti reagovali na kontaktné formuláre,

·        Cielenie reklamy na aktívnych fanúšikov firemného Instagramu,

·        Cielenie reklamy na fanúšikov udalostí na firemnom Facebooku,

·        Cielenie reklamy na užívateľov vašich mobilných aplikácií,

·        Cielenie reklamy na zákazníkov, ktorí navštívili kamennú predajňu

sociálne médiá: targetting

Druhy sociálnych médií

Dnes je na svete množstvo sociálnych médií, ktoré slúžia buď na komunikáciu s ostatnými ľuďmi, sledovanie aktualít vo svete alebo čisto len na zábavu a objavovanie nových aktivít. Najrozšírenejšou sociálnou sieťou je Facebook, ktorý si získal 2,6 miliardy ľudí po celom svete. Ďalej to je YouTube, ktorý má cez 2 miliardy používateľov, WhatsApp s 2 miliardami ľudí a Facebook Messenger, ktorý má vyše miliardu používateľov.

Tipy a triky pri sociálnych médiách

V dnešnom článku vám ukážeme niekoľko tipov a zaujímavých trikov, ako zlepšiť a zjednodušiť správu sociálnych médií

Jedným z lákadiel na potenciálnych zákazníkov sú súťaže, čo v podstate patrí pod produktový marketing, o ktorom sme písali v predošlom článku. Vďaka takejto súťaži zvýšite organický dosah na Facebooku a rovnako aj povedomie o značke. Nezabudnite, že pri takejto súťaži musíte upútať pozornosť nejakou zaujímavou grafikou. Rovnako by ste mali myslieť na to, že ku každej súťaži musíte pridať aj nejaké pravidlá, kde by mali byť uvedené základné pravidlá súťaže.

sociálne médiá: súťaže

Ďalšou radou pri správe sociálnych médií je častá komunikácia so zákazníkmi. Ak sa ich budete pýtať cez sociálne siete otázky, ktoré sú pre nich zaujímavé. Využívajte overený spôsob komunikácie na internete – ankety. Môžete to urobiť aj priamo cez anketu na Facebook, kedy by ľudia hlasovali za jednu z možností kliknutím na políčko. Druhým spôsobom, ako vytvoriť anketu je cez emoji. Môžete im položiť otázku a aby ste zistili odpoveď od sledovateľov, dajte im na výber z emoji pri každej odpovedi na hlasovanie.

Pri Facebooku sa využívajte aj nástroj Creator Studio. Je to efektívny spôsob, v ktorom sú spojené dve funkcie – Publishing  Tools (publikácia postov) a Insights (štatistiky). V Creator Studio máte napríklad Content Library (knižnica príspevkov), kde môžete nájsť všetky publikované či naplánované príspevky na vašich stránkach. Dnes ak chcete publikovať nejaký príspevok na stránke, bez Creator Studia to už neurobíte.

Rovnako v tomto nástroji nájdete aj hudobnú knižnicu, kde nájdete zvukové efekty a bezplatnú hudbu, ktorú môžete použiť vo svojich videách. S videami súvisia aj video štatistiky, ktoré už nájdete jedine v tomto nástroji. Rovnako v Creator Studiu nájdete aj inbox všetkých správ a komentárov. 

hudba

Výhody používania sociálnych médií pre podnikanie

Používanie sociálnych médií pre podnikanie má niekoľko výhod, ktoré pribúdajú, pretože sociálne médiá sa stávajú čoraz viac zapletenými do spoločnosti. Tu je osem výhod používania sociálnych médií pre vaše podnikanie.

Povedomie o značke

Miliardy ľudí na celom svete používajú sociálne médiá každý deň a je logické, aby ste svoje podnikanie umiestnili tam, kde sú zákazníci. Približne  60% používateľov Instagramu  uviedlo, že pomocou platformy nachádza nové produkty, vďaka čomu sa vám to oplatí.

Osobnosť značky

Pre podniky je čoraz dôležitejšie, aby mali zreteľný hlas a komunikovali so zákazníkmi na ľudskej úrovni. Sociálne médiá poskytujú ľahkú cestu, ktorá vám umožní rozvíjať identitu a hlas, ktorý vám umožní predviesť hodnoty vašej značky a zapojiť sa do sledovania.

sociálne médiá: rozhovor

Myšlienkové vedenie

Sociálne médiá poskytujú podnikom príležitosť učiť sa a odlíšiť sa od konkurencie, a etablovať sa ako lídri v tomto odbore prostredníctvom pútavého a relevantného obsahu. Môžete to urobiť zdieľaním kreatívneho obsahu na Instagrame, písaním premyslených blogových príspevkov pre LinkedIn, alebo ukazovaním novej perspektívy v tweetoch.

Zvýšená návštevnosť webových stránok

Ak sa vašim sledovateľom páči váš obsah na sociálnych sieťach, zaujme ich a prejdú na váš web, kde sa dozvedia viac informácií o vašom podnikaní, znamená to pre vás vyššiu návštevnosť webových stránok a potenciálne vyšší predaj.

Správa reputácie

Reputácia je všetko, a sociálne médiá vám poskytujú dokonalú príležitosť komunikovať so zákazníkmi a rýchlo riešiť problémy. Môžete dokonca vytvoriť špeciálny hashtag, ktorý môžu vaši sledovatelia použiť, ak majú otázku alebo sťažnosť, aby sa zaistilo, že ich uvidia správni ľudia. Môžete tiež použiť sociálne médiá na zvýraznenie pozitívnych recenzií alebo komentárov.

sociálne médiá: rating

Analýzy a štatistiky

Väčšina platforiem sociálnych médií má svoje vlastné analytické nástroje, ktoré vám umožňujú monitorovať napríklad počet vašich sledovateľov, mieru zapojenia a mieru prekliknutia. Tieto čísla vám môžu pomôcť zistiť, na aký druh obsahu vaši sledovatelia reagujú najlepšie, a podľa toho upraviť svoju marketingovú stratégiu.

Analýza konkurencie

Sociálne médiá nie sú dobré iba na nadviazanie kontaktu so zákazníkmi - môžete ich tiež použiť na udržanie prehľadu o tom, čo robia vaši konkurenti. Sledujte svojich konkurentov a všimnite si, čo sa zdá, že im dobre funguje a čo nie. Spracujte tieto postrehy do svojej marketingovej stratégie sociálnych médií.

Cielenie reklamy

Vytváranie reklám na sociálnych platformách je jednoduché a výhodou je, že ich môžete zacieliť tak, aby vyhovovali konkrétnemu publiku. Výskum ukázal, že  používatelia reagujú lepšie, keď sú im reklamy šité na mieru, čo často zvyšuje zapojenie.

sociálne médiá: targetting

Aký rozpočet by ste mali nastaviť na marketing v sociálnych sieťach?

Pre marketing v sociálnych sieťach neexistuje nijaké magické číslo. Aj keď by ste mali na to pravdepodobne minúť aspoň trochu peňazí, to, koľko zo svojich výdavkov dostanete, bude závisieť od efektívnosti vašej kampane. Podľa WebStrategies spoločnosti zvyčajne minú 15 až 25 percent z ich celkového rozpočtu na digitálny marketing na sociálnych sieťach. Je to dobré začiatočné miesto, ale môžete, a mali by ste upraviť svoje výdavky podľa štatistík návratnosti investícií, keď budú tieto čísla k dispozícii.

Sociálne médiá sú v dnešnej modernej, digitálnej dobe mimoriadne dôležité pre vaše podnikanie. Vďaka nim dokážete získať veľké množstvo nových klientov, či už reálnych alebo potenciálnych. Zamerajte sa aj vo vašej spoločnosti na správu sociálnych médií a uvidíte, aké úspechy s tým budete mať.

sociálne médiá
Dohodnime sa
na bezplatnej konzultácii
Prečítajte si Progres
Spoznajte príbehy
našich klientov
Aby sa o podnikaní len nerozprávalo, poďme niečo spoločne podniknúť
Zistite, aké riešenia vieme ponúknuť pre Vaše špecifické situácie.

Otváracie hodiny:
PO - PIA
8:30 - 17:00
SO - NE
zatvorené
Bélu Bartóka 20/A
979 01 Rimavská Sobota
0902 126 561
info@prognessa.com
Spojte sa s nami:
©2019 - 2023 PROGNESSA, s. r. o.
|
verzia 6.0
|
Ochrana osobných údajov
|
Obchodné podmienky